Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo školství: Rektoři, zveřejněte své mzdy!

  23:18

Veřejné vysoké školy musejí zveřejnit informaci o výši mzdy, odměn a obdobných finančních plnění poskytnutých z veřejných prostředků.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Veřejné vysoké školy (VVŠ) musejí zveřejnit informace o mzdách svých rektorů. ČESKÉ POZICI to dnes potvrdil ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Marek Zeman. „Dle právního názoru MŠMT je VVŠ povinna poskytnout informaci o mzdě rektora, neboť rektor je vrcholným představitelem VVŠ a jeho mzda je vyplácena z veřejných prostředků,“ řekl Zeman s tím, že povinnost poskytnout informaci vyplývá ze zákona o svobodném přístup k informacím.

Ministerstvo školství proto zrušilo předchozí rozhodnutí univerzit, jimiž odmítaly poskytnout předmětné informace v části týkající se rektora. A věc vrátilo k novému projednání s tím, že jsou VVŠ v dalším řízení vázaná právním názorem MŠMT.

ČESKÁ POZICE informovala o studentovi Právnické fakulty Univerzity Karlovy a místopředsedovi České pirátské strany Jakubu Michálkovi, respektive jeho diplomové práci. Ta se primárně týká zveřejňování informací a Michálek se v jejím rámci rozhodl mimo jiné zaměřit na subjekty, keré jsou známými notorickými odpírači těchto údajů. A to navzdory tomu, že jim zákon č.106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím ukládá je zveřejňovat. Nejvíc se Michálek věnoval právě vysokým školám.

Ministerstvo školství zrušilo předchozí rozhodnutí univerzit, jimiž odmítaly poskytnout předmětné informace v části týkající se rektora

Místopředseda pirátů poslal 21. listopadu všem veřejným vysokým školám žádost podle „sto šestky“, ve které se mimo jiné zajímal o konkrétní výši mezd a odměn jejich vrcholných představitelů. „Žádal jsem informace o mzdách a odměnách vedoucích představitelů univerzity, které jsem vymezil jako rektora, kvestora, prorektory, kancléře a další vedoucí pracovníky rektorátu. V podstatě tedy top management veřejných vysokých škol,“ informoval Michálek ČESKOU POZICI.

Konec odpíračů

Jejich postoj k informační politice mírně řečeno překvapil. Z 26 veřejných vysokých škol informace o mzdě rektora a kvestora zveřejnilo pouze České vysoké učení technické v Praze. Zbylé školy na Michálkovu žádost buď vůbec nereagovaly, anebo informace z důvodu ochrany osobních údajů poskytnout odmítly. Michálek se 24krát odvolal a poslal dvě stížnosti.

Ministerstvo školství aktuálně veřejným vysokým školám rozesílá reakci na Michálkovo odvolání. Jako první odpověď obdržely Západočeská univerzita v Plzni a Univerzita Hradec Králové. Rozhodnutí v případě rektorů zní jasně: „Veřejné vysoké školy musejí zveřejnit informaci ohledně výše mzdy, odměn a obdobných finančních plnění poskytnutých z veřejných prostředků v roce 2011, a to i bez výslovného souhlasu dotčené osoby.“

V případě dalších zaměstnanců se ministerstvo školství necítí být příslušným správním orgánem. V tomto případě postupuje odvolání zpět rektorům jednotlivých veřejných vysokých škol, kteří budou muset rozhodnout co dál.