Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo obrany s nákupem vrtulníků pospíchat nebude

  18:20
Ministerstvo obrany hodlá vyměnit dosluhující sovětské vrtulníky Mi-24/35 za tucet strojů americké společnosti Bell. Z marketingového průzkumu, který si nechalo vypracovat, vyplyvá, že americká nabídka je nejdražší. Podstatně levnější dali Italové i Němci.

Na přehlídce se představily také vrtulníky Mi-171 a Mi-24 foto: Radek Kalhous, MAFRA

Již měsíce je veřejným tajemstvím, že ministerstvo obrany by rádo vyměnilo dosluhující sovětské vrtulníky Mi-24/35 za tucet strojů americké společnosti Bell. Podle informací LN se však nyní vede souboj o celkovou cenu mnohamiliardového a z mnoha ohledů i strategického kontraktu. Z marketingového průzkumu, který si resort ministra Martina Stropnického (ANO) nechal vypracovat, vyplynulo, že americká nabídka je nejdražší. Podstatně levnější variantu představili Italové i Němci.

„Z Říma přišla nabídka ve výši 6,5 miliardy korun. Z Berlína dokonce jen za 6,1 miliardy korun. Washington však měl téměř dvojnásobné finanční nároky,“ prozradil LN zdroj, který je obeznámen s detaily vyjednávání. Češi mají zájem jak o nové, tak o zboží na skladě. Vrtulníky na skladu má k dispozici pouze americká armáda. A aby vrtulníky splnily požadavky české armády, musí i tak projít úpravami.

Mezivládní kontrakt

Oficiálně nikdo z hlavních hráčů nechce prozradit, jak daleko výběr vlastně je. „Platí, že podle harmonogramu bychom smlouvu chtěli uzavřít do konce roku 2017, první finanční prostředky jsou na tento projekt plánovány v roce 2018, dodávky vrtulníků by měly probíhat do roku 2023,“ napsal LN Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Ministerstvo by chtělo využít vrtulníků ze zásob americké armády, a to v rámci speciální mezinárodní spolupráce. Šlo by se o kontrakt mezi českou a americkou vládou.

Čas se však krátí. Ještě počátkem roku bylo vedení ministerstva nakloněno variantě, že by o kontraktu pro Bell jednala vláda. Ministerstvo by chtělo využít vrtulníků ze zásob americké armády, a to v rámci speciální mezinárodní spolupráce. Šlo by se o kontrakt mezi českou a americkou vládou. Jenže koncem ledna proběhlo na ministerstvu obrany jednání se zástupci Italů. Do Prahy přijel generál Carlo Magrassi, šéfnákupčí italské armády, aby přesvědčil českou stranu o výhodnosti nabídky Agusty Westland.

„Pokud české ministerstvo obrany projeví zájem, bude italské ministerstvo obrany spolupracovat s italskými bankami, abychom poskytli velmi zajímavé schéma plateb,“ napsal pak italský velvyslanec ministru Stropnickému v dopise. Zmiňuje i spolupráci s českými zbrojaři či státním podnikem LOM Praha, kde armáda servisuje svoji techniku.

Outsideři Němci

Jen pár dní po zmíněné schůzce se náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, který má projekt na starosti, vypravil za poslanci. V podvýboru pro akvizice jim vysvětloval dosavadní výsledky jednání. Vzhledem k citlivosti projektu ale poslanci bod projednali v utajení. „Mám informace, že se nyní vyjednávání zastavilo. V materiálech, které jsme dostali, ceny nebyly. Bylo tam jen procentuální vyjádření, nakolik poptávané firmy splňují specifikace, což směřovalo k Američanům,“ řekl LN člen podvýboru Antonín Séďa (ČSSD).

Paradoxně nejlevnější nabídku dali Němci, kteří jsou však v roli „outsiderů“. České straně údajně vadí, že by nešlo o čistý kontrakt na úrovni vláda–vláda.

Ministerstvo obrany nicméně tvrdí, že se s výběrem chýlí ke konci. „Probíhá finální fáze průzkumu trhu a vyhodnocování předložených nabídek. Posuzují se získané informace a splnění jednotlivých parametrů stanovených armádou,“ uvedl mluvčí Pejšek. Americký výrobce neskrývá ambice zakázku dostat.

„Věříme, že vrtulníky UH-1Y jsou pro Českou republiku ideální a díky svým schopnostem nabízejí nejefektivnější a nejúčinnější způsob, jak úspěšně realizovat mise, na něž jsou potřeba,“ napsala LN Barbora Dlabáčková, mediální zástupce Bell Helicopter. Opírá se mimo jiné o fakt, že tento vrtulník má za sebou 25 tisíc hodin bojového nasazení a jeho předchůdce byl nasazen už ve válce ve Vietnamu.

Paradoxně nejlevnější nabídku dali Němci, kteří jsou však v roli „outsiderů“. České straně údajně vadí, že by nešlo o čistý kontrakt na úrovni vláda–vláda. Obrana se proto obává, že by v případě potíží s dodávkami nenesla plnou odpovědnost spolková vláda, ale výrobce, tedy Airbus Helicopters z mezinárodního konsorcia EADS.

Zrušená cesta

Výběr finalisty provázejí i nevojenské úvahy. První z nich je fakt, že americká administrativa pod Donaldem Trumpem tlačí na zvyšování zbrojních rozpočtů členských států NATO. Nejraději by logicky viděli, aby spojenci utráceli za americkou techniku. Tato otázka nabírá na významu za situace, kdy se česká diplomacie snaží zařídit na konec dubna přijetí Miloše Zemana v Bílém domě.

Je zajímavé, že Američané zrušili cestu, kterou měl naplánovanou za oceán náměstek Koštoval. A to právě kvůli bellům.

Zatím ale není jasné, zda a kdy vůbec mise do Washingtonu proběhne. Ve hře je i účast ministra Stropnického. V této souvislosti je zajímavé, že Američané zrušili cestu, kterou měl naplánovanou za oceán náměstek Koštoval. A to právě kvůli bellům. „Jednalo se s Italy, stejně jako s Němci, Američany, Francouzi. Cesta do USA se odložila, protože se jim to nehodilo,“ popsal LN zdroj, který je s vyjednáváním seznámen.

Za zbržděním výběru finalisty může být i obava z trestně-právní dohry. Kvůli nákupu letadel Casa mimo klasický tendr čelí obžalobě exministryně obrany Vlasta Parkanová. Pokud by se nyní resort vydal cestou nákupu nikoli nejlevnější varianty vrtulníků, mohli by se o podrobnosti začít zajímat detektivové. Zřejmě ani proto ministr Stropnický s nákupem strojů pospíchat nebude.

Souboj zbrojních firem

  • Armáda touží po 12 strojích, které budou vyzbrojeny, poslouží k přepravě vojenské jednotky, materiálu, transportu i ošetření raněných přímo na palubě.
  • Ministerstvo obrany už předloni oslovilo vlády několika zemí, aby zjistilo, co se vlastně na zbrojařském trhu nabízí. Zadalo si proto marketingový průzkum.

Vrtulníky, které by mohly sloužit v české armádě coby náhrada sovětských strojů Mi-24/35

  • UH-1Y Venom výrobce: Bell Helicopter (USA)
  • H145M výrobce: Airbus Helicopters (Francie, Německo)
  • AW139M výrobce: AgustaWestland (Itálie, Velká Británie)
Autor:

Prodej bytu 3+1 78 m2
Prodej bytu 3+1 78 m2

Na Vyhlídce, Šenov u Nového Jičína, okres Nový Jičín
3 250 000 Kč