Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mimoevropský Izrael míří do jaderné organizace CERN

  6:03

Izrael se stane po dvouleté čekací lhůtě celkem 21. a vůbec prvním mimoevropským členem Evropské organizace pro jaderný výzkum.

Největší pýchou ženevského CERN je urychlovač Large Hadron Collider (LHC). foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Izrael vstupuje do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), jejíž centrum sídlí v Ženevě. Ač není evropskou zemí, stane se po dvouleté čekací lhůtě celkově 21. a prvním mimoevropským členem organizace, jež zbudovala nejvýkonnější urychlovač částic Large Hadron Collider (LHC). Ten má psát nové kapitoly fyziky. V centrále CERN pracují na experimentech (například ATLAS) i vědci z Česka, které se stalo členem už v roce 1993.

Mohlo by jít i o kontroverzní krok vzhledem k bojům mezi Izraelem a PalestinciKromě členských zemí mají status pozorovatele i další země: Indie, Japonsko, Rusko, USA a Turecko. „Jde o zásadní mezník v budování mostů mezi národy. Dohoda nás obohacuje po vědecké stránce a je v tomto směru důležitým krokem,“ řekl generální ředitel CERN Rolf Heuer. O podpisu smlouvy informovala organizace na svém webu.

Stát Izrael má silnou tradici v experimentální i teoretické částicové fyzice; podílel se v 90. letech i na zbudování urychlovače Large Electron Positron Collider (LEP). Statut pozorovatele získala země již v roce 1991.

Spolupráce i s Palestinou?

V následujících letech se izraelští vědci podíleli nejen na výzkumu, ale jejich vláda i na částečném financování provozu. „Izrael také podporoval palestinské studenty v CERN vysíláním smíšených izraelsko-palestinských skupin v letních studentských programech,“ uvádí tisková zpráva.

Podle magazínu Science jde ovšem o kontroverzní krok, protože „v minulých letech volali akademici ve Velké Británii a Jižní Africe po bojkotu spolupráce s Izraelem v důsledku pokračujícího konfliktu mezi Izraelem a Palestinci“. Podle Izraleců s sebou jejich fyzikové přivedli asi deset palestinských studentů.

V minulém týdnu prohloubili s Izraelci spolupráci – alespoň papírově – i Češi. Ministr školství Josef Dobeš společně se svým protějškem Gideonem Sa´arem podepsali v Jeruzalémě nový program spolupráce v oblasti školství, vědy a kultury na roky 2012 až 2015.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...