Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Miliony z kauzy Key Investments? Stát se nestará...

  9:32
Brzy to bude pět let, co vyšlo najevo, že v kauze Key Investments přišel kromě řady klientů o peníze i český stát – prostřednictvím Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, jež zkrachovala...

Key Investments. foto: Reprofoto

V Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovně (HZZP) má ministerstvo financí pohledávku více než jednu miliardu korun, podle soudu by mělo dostat 150 milionů korun. Část peněz pojišťovny však „zmizela“ ve spárech tajemné chobotnice stojící za brokerskou firmou Key Investments.

Ve spletité kauze, která se má brzy dostat k trestnímu soudu, přišli o majetek lidé, firmy, a dokonce i radnice. Řada z nich nyní tvrdě bojuje o to, aby alespoň malou část vymohli zpět. Jenže o HZZP a ani o ministerstvu financi není téměř slyšet.

Nekonečný konkurz

Úřad téměř nekonal ani za Miroslava Kalouska, ani za jeho nynějšího nástupce Andreje Babiše. „Je třeba uvést, že ministerstvo není legitimováno vymáhat pohledávku jinak, než v rámci konkurzního řízení,“ znělo z úřadu pečujícího o státní pokladnu. Bojovat prý musí konkurzní správce pojišťovny, kterým je advokát Pavel Ubr.

Úřad téměř nekonal ani za Miroslava Kalouska, ani za jeho nynějšího nástupce Andreje Babiše

Ten sice v několika paralelních insolvenčních řízení přihlásil pohledávky, ale dál je jeho aktivita takřka nulová. Přinejmenším ve srovnání s dalšími postiženými, například radnicí Prahy 6. I když Babišův úřad nemůže konkurzního správce Ubra obejít a peníze z Key Investments přímo vymáhat, může z pozice věřitele zadávat Ubrovi úkoly. A mimo jiné v krajním případě může také navrhnout jeho odvolání z pozice.

Za normálních okolností už by byl konkurz HZZP, který bude brzy trvat neuvěřitelných dvacet let, dávno u konce. Původní správce zkrachovalé pojišťovny Jan Vanke však podstatnou část peněz v minulosti svěřil právě Key Investments, dnes zkrachovalé brokerské společnosti. Ta za ně nakoupila téměř bezcenné dluhopisy spřízněných firem.

Sám Vanke, který byl v případu Key Investments považován za důležitého svědka, spáchal před třemi lety za podivných okolností sebevraždu. Na jeho pozici ho vystřídal právě Pavel Ubr. Ten na dotazy LN ohledně vývoje v kauze nereagoval a nezvedal telefon. Zajímavé je, že Ubr se s lidmi, kteří podle řady zdrojů stojí v pozadí Key Investments, v minulosti profesně setkal.

Případ HZZS, který je jednou z důležitých částí spletité kauzy Key Investments, v minulosti přitahoval pozornost

Případ HZZS, který je jednou z důležitých částí spletité kauzy Key Investments, v minulosti přitahoval pozornost. A to právě kvůli sebevraždě původního konkurzního správce Jana Vankeho, na níž zaráželo právě její načasování. Vanke byl správcem HZZS jmenován už v roce 1996, kdy těžce zadlužená pojišťovna zkrachovala. Smlouvu s Key Investments o obhospodařování majetku uzavřel teprve v roce 2005. Proč se tak rozhodl, se už nikdy nikdo s jistotou nedozví.

Podle informací LN se nicméně dobře znal s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým, který Key Investments původně šéfoval a řada zdrojů tvrdí, že ji dlouhou dobu také skrytě ovládal.

Nemůžu dál

Jenže velmi záhy změnila brokerská firma majitele a za peníze HZZS, které měla investovat do výdělečných cenných papírů, nakoupila dluhopisy společnosti Via Chem Group mizivé hodnoty. Je důležité podotknout, že jako o osobě na pozadí Key Investments se dlouhodobě spekuluje o kontroverzním finančníkovi Petru Sisákovi. Ten je mimo jiné známý jako vládce právě zmíněného koncernu Via Chem Group.

Právě v době, kdy celá aféra v médiích eskalovala, totiž v létě roku 2012, se ve své teplické advokátní pracovně Vanke zastřelil. Podle výpisu ze slovenského centrálního depozitáře tak učinil necelé dva měsíce poté, co byly dluhopisy Via Chem Group přepsány na účet HZZS. V dopise na rozloučenou údajně uvedl, že nemůže dál.

Fakt, že bývalému konkurznímu správci šlo i o vlastní peníze, nahrává spekulaci, že se mohl stát terčem vydírání

Policie ani jeho blízcí nikdy sebevraždu nezpochybňovali. Důležitá je však informace, že prostřednictvím Key Investments Vanke investoval i peníze své rodiny. „Nic jsme z toho nedostali. Dědictví jsme se vzdali. Bylo jasné, že když peníze nevymohly radnice, že se to nepovede ani nám,“ řekla LN Vankeho dcera Iva Dvořáková. Fakt, že bývalému konkurznímu správci šlo i o vlastní peníze, nahrává spekulaci, že se mohl stát terčem vydírání.

Po Vankeho smrti každopádně soud jmenoval na jeho pozici advokáta Pavla Ubra. Ten by jménem HZZS, která dluží stovky milionů ministerstvu financí, měl vymáhat ztracené peníze zpět. A skutečně, do insolvenčních řízení společností, jejichž dluhopisy Key Investments nakoupila (tedy především Via Chem Group), poslal přihlášky pohledávek. Tím ale jako by jeho aktivita končila. Právě v insolvenci Via Chem Group se přitom odehrává tvrdá právní bitva.

Jak Lidové noviny už několikrát upozornily, advokáti Prahy 6, která také v kauze přišla o stovky milionů, podali už několik desítek přípisů a dovedli částečně zvrátit vývoj insolvence ve svůj prospěch. Oproti tomu známky aktivity ze strany HZZS bychom hledali marně. Je zajímavé podívat se trochu podrobněji na profesní angažmá současného správce Pavla Ubra.

V jednom domě

Na přelomu let 2009 a 2010 řešil například insolvenci společnosti Golden Investment Trust. Ta přitom sídlila na stejné adrese jako v té době koncern Via Chem Group. Tedy ta samá společnost, jejíž toxické dluhopisy Key Investments pro HZZS nakoupila.

Nejde o jedinou spojitost. Předsedou představenstva oné firmy byl Jozef Kaán, tedy muž, kterého můžeme najít v orgánech řady společností spojených s finančníkem Petrem Sisákem, údajným majitelem Via Chem Group. I když ministerstvo financí, které má vůči HZZS více než miliardovou pohledávku, z níž by mohlo získat až 150 milionů, nemůže peníze z Key Investments přímo vymáhat, může z pozice věřitele zadávat Ubrovi úkoly. A mimo jiné ho v krajním případě může také z pozice odvolat.

Kauzy kolem Key Investments.