Lidovky.cz

Miliardář Savov v problémech

  9:41
Kontroverzní podnikatel František Savov je vyšetřován kvůli daňovým únikům. Policie se nyní začala zajímat o další firmu, která je s ním spojovaná – společnost Borsay, jež se zabývala poskytováním leasingových půjček. Ta je navíc přímo navázána na aféru Key Investments, jednu z nejspletitějších ekonomických kauz poslední doby.

František Savov foto: Richard Cortés, Česká pozice

Na spojení Františka Savova a kauzy Key Investments, v které záhadná makléřská firma prodávala českým radnicím bezcenné dluhopisy, upozornila ČESKÁ POZICE už několikrát. Nyní se o jeden z těchto případů začala intenzivně zajímat policie.

Jedná se o dění ve firmě Borsay. Právě její dluhopisy (kromě ní ještě dalších dvou společností – Via Chem Group a E Side Property) nakoupila v průběhu minulé dekády Key Investments do portfolia radnic Prahy 6, Prahy 10 a dalších klientů z veřejné sféry za stovky milionů korun. Když na to úřady přišly, dluhopisů už se nemohly zbavit, byly totiž bezcenné.

Podivná transakce

Borsay skončila zkraje loňského roku v konkurzu. Kam zmizelo jmění firmy, která ještě v roce 2011 vykazovala aktiva za tři čtvrtě miliardy? Detaily jsou nejasné. Insolvenční správkyně ale před časem objevila jednu podivnou transakci, která nabízí odpověď.

V roce 2012 uzavřela Borsay smlouvu o postoupení pohledávek. Zvláštní je, že pohledávky v hodnotě 34 milionů korun koupila Cashdirect podstatně levněji. Za jednu korunu.

V roce 2012 uzavřela Borsay, která se zabývala poskytováním leasingových půjček, smlouvu o postoupení pohledávek. Kupujícím byla společnost Cashdirect, která je spojována s miliardářem Františkem Savovem (jeho mluvčí ale vlastnictví popřel). Zvláštní je, že pohledávky v hodnotě 34 milionů korun koupila Cashdirect podstatně levněji. Za jednu korunu.

O převod se nyní zajímá policie. Vyplývá to z dopisu, který Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích zaslalo soudu.

„Ve věci jde o rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a nezákonné převody majetku mezi různými subjekty. V dohledné době má být podle Policie ČR zahájeno trestní stíhání,“ napsala v něm státní zástupkyně Dana Koptišová. Policie podle ní dostala podnět k šetření na konci loňského roku.

Jako jediného podezřelého uvádí Pavla Dutku. Ten byl v té době jediným členem představenstva Borsaye a za tuto společnost smlouvu také podepsal. Sám tvrdí, že má svědomí čisté a o žádné machinace podle něj nešlo.

„Už jsem se k tomu vyjadřoval na policii a nebudu k tomu nic víc říkat. Šlo tam čistě o účetní operaci. Ty pohledávky neměly žádnou reálnou hodnotu, už byly vymáhány přes exekuce a různá trestní oznámení. Akorát insolvenční správkyně si myslí, že jsem vyváděl nějaký majetek,“ sdělil Dutka ČESKÉ POZICI.

Těžko předjímat, k jakým výsledkům vyšetřování povede. Je logické, že se policie zatím zaměřuje primárně na Dutku. Pokud ale byla ona transakce skutečně machinací za účelem vyvedení majetku, pak by bylo mnohem zajímavější odpovědět na to, kdo byl skutečným vlastníkem Borsaye. Ten je totiž neznámý.

Podle obchodního rejstříku společnost v posledních letech ovládala Birgo Limited, offshorová společnost se sídlem ve Velké Británii. Navíc, pokud státní zástupkyně hovoří o nezákonných převodech majetku v množném čísle, pak se možná zaměří i na osobu, která Dutku v představenstvu Borsaye vystřídala.

V boxerském ringu

Tou je Jakub Malich, thaiboxer a v minulosti člen ODS ve zrušeném sdružení Praha-západ. V aféře Key Investments jeho jméno už několikrát padlo (stejně jako dalších thaiboxerů), a to v souvislosti se společností Via Chem Group, jejíž dluhopisy Malich drží jako fyzická osoba.

V aféře Key Investments jméno thaiboxera Malicha už několikrát padlo (stejně jako dalších thaiboxerů), a to v souvislosti se společností Via Chem Group.

Malich se dobře zná s kontroverzním finančníkem Petrem Sisákem. Právě Sisákova role v Key Investments se přitom zdá klíčová. To je ale jen jedna strana rovnice oné podivné transakce v Borsayi. Druhá míří k další postavě, o níž se poslední dobou mluví víc než dost.

František Savov nyní pobývá v Londýně a čeká na rozhodnutí soudu, zda bude z Velké Británie vydán do České republiky kvůli obvinění z daňových úniků.

Se společností Cashdirect, která od Borsaye pohledávky za korunu odkoupila, jej spojuje například Všeobecná úvěrová banka (VÚB), která vystupuje v pozici věřitele v insolvenci bývalého Legiosu, dalšího podniku spojeného se Savovem.

„Věřitel se důvodně domnívá, že Cashdirect je ve svém důsledku přes osobu pana Františka Savova v koncernu anebo blízkém vztahu,“ tvrdí VÚB.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.