Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Miliardář Měkota poblíž daňových podvodů

  13:35
Zesnulý miliardář Luboš Měkota, známý z kauzy Mostecké uhelné, se na sklonku života nebál divokých finančních investic. Kromě nepovedeného byznysu s mákem a kmínem či developerského projektu na Kavčích horách půjčil také 20 milionů korun nenápadné společnosti Feed Grain, v jejíž blízkosti se objevují spolupracovníci Iva Rittiga či Tomáše Pitra.

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

Feed Grain se zabývala obchodem se zemědělskými komoditami, ale dnes je v insolvenci. A jak se zdá, nebyla to zas tak obyčejná firma. Její obchody se totiž pohybovaly nápadně blízko karuselových podvodů s DPH. Jeden z věřitelů Feed Grainu se proto nyní chystá podat trestní oznámení.

Co víc, za touto společností se skrývá hned několik osobností, které jsou spojeny se jmény jako Ivo Rittig či Tomáš Pitr.

Záhadná Feed Grain

Začněme u toho, proč Feed Grain, malá firma se dvěma zaměstnanci, ale s obratem přes 200 milionů korun, vlastně zkrachovala. Podle vyjádření, které zaslala k soudu, byla dodavatelem benešovské firmy Heel.

Feed Grain: malá firma se dvěma zaměstnanci, ale s obratem přes 200 milionů korun...

Tady přichází první vykřičník. O kauze Heel už dříve informovaly Lidové noviny: benešovskou společnost totiž finanční úřad podezřívá z rozsáhlých podvodů s DPH. V roce 2012 ji kvůli tomu zadržel nadměrný odpočet daně přes 50 milionů korun, načež Heel zkrachoval.

Tehdejší majitel firmy Miloš Marek to ostře popírá. „My sami jsme obětí karuselu. Nás okradli,“ tvrdí s tím, že se proti postupu finančního úřadu bude bránit.

Důležité je, že údajně kvůli dominovému efektu zkrachoval jeden z dodavatelů Heelu, Feed Grain. Nyní se u Městského soudu v Praze řeší jeho insolvence, díky níž mimo jiné vyplynulo, že do společnosti investoval v roce 2010 právě zesnulý miliardář Luboš Měkota. Jeho pohledávku měla získat dcera Blanka Čížková, jenže loni v listopadu vrchní státní zastupitelství Měkotovo dědictví zabavilo jako výnos z trestné činnosti. Šlo pochopitelně o vyšetřování kauzy tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Nyní pohledávka patří českému státu.

Stopy k Rittigovi

Proč Měkota do firmy investoval, se už nejspíš nedovíme. Kromě podezřelého prostředí, v němž se Feed Grain pohyboval, jsou však zajímaví i lidé, kteří za společností stáli. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů ji ovládala dvojice František Janů a Petr Hanitz.

František Janů působil nejprve jako vysoce postavený manažer Agrofertu, později byl generálním ředitelem Setuzy v době, kdy ji ovládal Tomáš Pitr.

Zejména první jméno je v oboru zemědělských komodit dobře známé. František Janů působil nejprve jako vysoce postavený manažer Agrofertu, později byl generálním ředitelem Setuzy v době, kdy ji ovládal Tomáš Pitr. Janů včera nezvedal telefon ani neodpovídal na zaslané zprávy.

Ani jeden z výše zmíněných manažerů ve Feed Grainu oficiálně nefiguruje. Nicméně firma původně patřila společnosti Gold Leaf se sídlem v americkém Delaware. Ani ta není neznámá – sehrála roli v kauze pražského dopravního podniku, kde byla úzce spojena s lobbistou Ivem Rittigem. Posledního známého vlastníka, Wellington Industries z Wyomingu, zase oficiálně zastupovala Karolína Babáková z advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal). Kancelář je též spojena s Rittigem. Navíc mezi její klienty v minulosti patřil Marek Čmejla z MUS.

Uměle vyvolaná insolvence?

Hráčem, jenž by situaci kolem Feed Grainu mohl brzy rozvířit, je jeho věřitel, prostějovská společnost Moragro. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE se cítí být okradená a připravuje v celé kauze trestní oznámení.

Důležitou otázkou má kromě karuselových podvodů být, zda insolvence Feed Grainu nebyla vyvolána uměle. Firma totiž měla vůči Heelu pohledávku „jen“ 44 milionů korun. To vzhledem ke stamilionovým obratům společnosti budí pochyby.

Insolvenční správkyní byla navíc jmenována Vladimíra Jechová Vápeníková. Ta se v této pozici účastní hned několika nestandardních konkurzů. Zejména těch, za nimiž stojí další známá persona, kontroverzní finančník Petr Sisák.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.