Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Miliardář Jan Světlík bojuje o důležitou část svých Vítkovic

  9:53
Klíčová dcera vítkovického strojírenského impéria ostravského miliardáře Jana Světlíka – Vítkovice Power Engineering – nahlásila insolvenčnímu soudu, že chce reorganizaci. Světlík začal hrát o to, aby mohl pád firmy řídit.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Čekání na zázrak ostravskému miliardáři Janu Světlíkovi, vládci strojírenského impéria Vítkovice, nevyšlo. Musel proto s dlouho tušenou pravdou ven a přiznat, že klíčová dcera jeho holdingu – Vítkovice Power Engineering (VPE) – je v úpadku. Začal proto hrát o to, aby mohl pád firmy, jež s více než tisícovkou zaměstnanců a třímiliardovým obratem tvoří asi pětinu tržeb holdingu, řídit. Světlíkovi soupeři v boji o vliv nad skupinou Vítkovice, která je druhým největším zaměstnavatelem v nezaměstnaností souženém Moravskoslezském kraji, se mu v tom ale pokusí zabránit.

„Situaci společnosti Vítkovice Power Engineering vyvolala svým návrhem na insolvenci skupina Wetag. Spustila lavinu, která významným způsobem ztížila pozici společnosti VPE u dodavatelů i zákazníků a u bankovního sektoru. V průběhu insolvenčního řízení se projevila nedůvěra obchodních partnerů, při hodnocení své situace tedy společnost VPE musela přihlédnout ke změně stavu – pokud jde o další předpokládaný vývoj. Na základě toho společnost učinila závěr, že je v úpadku,“ přiznal ve čtvrtek 18. srpna Světlík v roli předsedy představenstva VPE insolvenčnímu soudu.

Dluhy

Ten měl přitom v pátek 19. srpna právě na základě návrhu společnosti Wetag rozhodovat, zda je VPE v bankrotové situaci. Vítkovičtí ho přitom od dubna, kdy jej brněnská skupina podala, označovali za šikanózní. Z předložených dokumentů ovšem vyplynulo, že vítkovická firma má po splatnosti více než půldruhé miliardy korun dluhů. Bylo proto spíše jen otázkou času, kdy se k návrhu sama jako dlužník připojí. Kdyby to představenstvo neučinilo a ukázalo se, že firma je skutečně v platební neschopnosti, čelilo by trestněprávním důsledkům.

Z předložených dokumentů vyplynulo, že vítkovická firma má po splatnosti více než půldruhé miliardy korun dluhů. Bylo proto spíše jen otázkou času, kdy se k návrhu sama jako dlužník připojí.

Takto naopak navrhuje reorganizaci – tedy mírnější formu bankrotu, v níž se firma může ozdravit a fungovat dál. Ve svém podání argumentuje tím, že je to výhodnější pro věřitele i pro stabilitu ekonomiky v kraji, kde VPE patří k největším zaměstnavatelům. Při reorganizaci navíc původní management firmy nad ní neztrácí kontrolu a kočíruje si oddlužování a rozprodej majetku, byť za dohledu věřitelů a insolvenčního správce.

Zda to soud skutečně povolí, ukážou nejbližší dny. Jednání v pátek 19. srpna, na němž původně Světlíkovi lidé trvali, ve čtvrtek 18. srpna na jejich žádost zrušil. „Následovat bude jmenování insolvenčního správce, popřípadě prozatímního věřitelského výboru. Navíc se musí určit termín schůze věřitelů a přezkumného jednání,“ popsala nejbližší kroky mluvčí ostravského krajského soudu Lucie Olšarová s tím, že soudce rozhodne v řádu dnů.

Úpadek co nejdříve

Světlíkovi však tento postup chtějí zkomplikovat jeho soupeři. Primárně skupina Wetag, která návrh podávala, a pak také minoritní akcionář Vítkovic – skupina KKCG miliardáře Karla Komárka. Právě Komárek dlouhodobě usiluje o vliv nad strojírenským impériem a snaží se Světlíka odstavit. Wetag, který stojí i za insolvenčním návrhem na další firmu z asi 30členné vítkovické rodiny VTK – Gearworks –, pracuje očividně s KKCG v souladu, ač to obě strany popírají.

Soud má podle Wetagu rozhodnout o úpadku co nejdříve a jmenovat insolvenčního správce sám, a nikoli na návrh dlužníka

„Je více než podivné, že pouhý den před jednáním soudu pan Světlík prozřel a vedení firmy se připojilo k insolvenčnímu návrhu. Nabízí se otázka, zda to není promyšlené, protiprávní jednání. Krok Vítkovic totiž dokazuje, že Jan Světlík systematicky a účelově lhal akcionářům, bankám, obchodním partnerům i zaměstnancům,“ komentovala včerejší události mluvčí KKCG Dana Dvořáková.

A i Wetag chystá boj. Především nechce dát Světlíkovi 30 dní na předložení kompletního reorganizačního plánu, o což Vítkovice Power Engineering ve svém podání žádají. Soud má podle Wetagu rozhodnout o úpadku co nejdříve a jmenovat insolvenčního správce sám, a nikoli na návrh dlužníka.

Paradoxní je, že úpadek VPE by mohl usnadnit jednání s bankovním klubem, od něhož chce Světlík pro celé své impérium získat už přes rok zhruba jedenáctimiliardový úvěr. Připravovala se totiž varianta i bez VPE a jasnější situace po návrhu na reorganizaci by mohla banky přesvědčit, aby přece jen peníze půjčily. Na druhou stranu řada firem ve skupině je na VPE závislá. Mimo jiné i Gearworks, u nichž se už o insolvenci Wetag snaží.

Světlíka zřejmě čekají těžké bitvy

Mezi věci, se kterými Jan Světlík nikdy neměl problém, jistojistě patřila popularita a veřejné mínění. Což dokazuje bezpočet titulních stránek prestižních ekonomických týdeníků, které ho na rozdíl od Zdeňka Bakaly, dalšího miliardáře podnikajícího v ostravském průmyslu, portrétovaly jako naději a zachránce Moravskoslezského regionu.

Uvidíme, zda se to v následujících měsících nezmění. Důležitá část Světlíkova impéria, přetížená dluhy, teď před insolvenčním soudem bojuje o svou budoucnost. A jeho konkurenti už se slétají, aby si z mršiny urvali svůj díl.

Zdokumentovaná historie

Historie ostravského magnáta je poměrně dobře zdokumentovaná. Světlík ve Vítkovicích začal kariéru už před více než 30 lety jako řadový technik, aby se v polovině devadesátých let vyšplhal až na post ředitele dceřiné firmy Lahvárna. Krátce poté se podnik dostal do vážných potíží a tehdejší management se rozhodl Lahvárnu prodat. Světlík s několika partnery získal úvěry a v roce 1999 za 484 milionů korun společnost koupili. Za necelé čtyři roky dokázal Světlík okolo tehdy nepříliš významné firmičky vybudovat skupinu se čtyřmiliardovým obratem a 1300 zaměstnanci.

Šlo však jen o předehru pro hlavní dějství, jímž se měla stát privatizace zdecimovaného podniku Vítkovice, a. s. Stát do zadluženého a téměř zkrachovalého holdingu sice poslal krizového manažera Václava Nováka (známého také z ČSA), přesto reálně hrozilo, že se o strojírenskou část holdingu nikdo nepřihlásí. Tehdy se Světlík skrze svou Lahvárnu poprvé objevil ve velké hře. Jeho nabídka za 402 milionů, tedy čtyřikrát více v porovnání s konkurencí, přišla jako velké překvapení. Výběrové řízení ani nemohlo dopadnout jinak. Jan Světlík se stal majitelem a šéfem podniku.

„Musí se začít dělat a přestat krást. A také skončit s politikařením, jemuž managementy ve státní firmě podléhají,“ prohlásil tehdy plný odhodlání. Nečekala ho jednoduchá práce. Vítkovice byly zralé na zavření. Ještě v roce 1999 vykazovaly ztrátu deset miliard korun, což byl do té doby historicky největší propad mezi průmyslovými podniky od listopadu 1989. Očistná kúra krizového manažera Nováka navíc nebyla podle mnohých tak prospěšná, jak vypadala zvenčí. Ovšem ať už Světlíkův současný boj dopadne jakkoliv, je třeba říct, že ozdravit podnik se mu podařilo.

Spojenectví s „mocnými“

Jenže ve vodách pod Beskydy plave řada podobně dravých ryb, což mohl okusit na vlastní kůži. V roce 2005 se účastnil tvrdých sporů se svými bývalými partnery Davidem Beranem a Petrem Novotným, kteří prodali své podíly Karlu Komárkovi z KKCG. Spory tria Beran–Komárek–Světlík vydržely s přestávkami de facto dodnes a zřejmě teprve uvidíme, jakou roli ještě ve Vítkovicích podnikatelovi protivníci zaujmou. Již nyní se angažují na valných hromadách a lze očekávat i jejich aktivitu v rámci insolvence.

Pokud Světlík koncem devadesátých let ohlásil „konec politikaření“, ne vždy se onoho proklamovaného hesla držel. Je otázkou, zda se bez něho mohl obejít. Vítkovice rozehrály vysokou hru například před pár lety, kdy se chystaly participovat na plánované dostavbě druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín.

Snad právě tady můžeme najít kořeny Světlíkova spojenectví s „mocnými“. Svého času angažoval například bývalého ministra vnitra Martina Pecinu, který do roku 2013 šéfoval dnes krachující společnosti Vítkovice Power Engineering a v Moravskoslezském kraji kandidoval za SPOZ (tehdejší Zemanovce). Veřejným tajemstvím je též Světlíkova aliance se silným zákulisním hráčem lobbistou Martinem Ulčákem. Ten měl zase svého času blízko k ČSSD, jeho reálné vazby ale sahají mnohem dál.

Kde je chyba?

Dnes Jan Světlík musí bojovat o jednu z nejdůležitějších částí svého holdingu, společnost Vítkovice Power Engineering, která má dluhy přesahující 2,3 miliardy korun. Kde udělal ostravský magnát chybu?

Částečně může vinit ambiciózní projekt na výstavbu turecké elektrárny Adularya, který se protáhl o dva roky a Vítkovice se dodnes přou o proplacení víceprací za stovky milionů korun. Zřejmě marně.

Svůj podíl ale budou mít i nepřátelé, které si během své podnikatelské dráhy nadělal.

Dosud neznámá brněnská firma Wetag, za níž s největší pravděpodobností bude stát někdo z nich, skoupila na trhu pohledávky a spustila insolvenční lavinu. Světlík se důležitou část holdingu snaží zachránit reorganizací, přesto se ale části kontroly bude muset vzdát. Otázkou je, zda od insolvenční nákazy uchrání zbytek impéria, které uplynulých 20 let budoval.

Tomáš Plhoň

Nesplácené dluhy

  • Klíčová společnost vítkovického holdingu Vítkovice Power Engineering k 19. srpnu nahromadila více než 1,5 miliardy korun dluhů po splatnosti.
  • 1,57 miliardy korun nesplácených dluhů je 30 dní po splatnosti.
  • 880 milionů korun je u bank.
  • 686 milionů korun je u obchodních partnerů.
  • Z toho je 491 milionů korun 90 dní po splatnosti.

Zdroj: Insolvenční rejstřík

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!