Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Milan Zelený: Ekonomika je evoluční organismus

„Svět se změnil. Zapomeňte na ,ekonomická pravidla‘ z dob dávno minulých. Místo abychom obchodovali s produkty samotnými, budeme obchodovat se znalostmi. A to je obrovský kvalitativní rozdíl,“ říká v rozhovoru česko-americký ekonom Milan Zelený.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KP
Zajímavým paradoxem tržní ekonomiky

je skutečnost, že podniky jsou v principu postaveny na feudalismu, zatímco vně panuje demokracie...

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

29. 8. 2016 23:21
Re: Zajímavým paradoxem tržní ekonomiky

Gratuluji, tohle se Vám povedlo. Já jako staromilec říkám, že všechna demokracie končí překročením vrátnice u píchaček.

0 0
možnosti
KP
Přidaná (ne)hodnota se mylně rozlišuje

výhradně podle toho, zda danou službu si jako soukromý subjekt můžeme (cena) nebo musíme (daň) zaplatit, z čehož vzniká dojem, že služba vynuceně placená podle druhé případu (často bez jejího plnění osobě, která ji platí) není celospolečensky užitečnou. Snadno by se dalo dovodit, že mnohé osoby v soukromé sféře také nedělají nic užitečného a podobně lze dovodit, že zrušením služeb státu by nastala společenská a následně i ekonomická katastrofa. Navíc, zprivatizováním se přeci nezmění podstata dané služby. Uvažování kapitalistických ekonomů v něčem připomíná paradoxně ty, kterých se bojí jako čert kříže - marxisty. V jejich očích pracanty byli jen dělníci, rolníci, vědecko-techničtí inteligenti a komunisté... V očích kapitalistických ekonomů přínosně pracují jen osoby zaměstnané v soukromé sféře. Pak se nelze divit, že ekonomie je mnohými považována za pavědu, když si hraje jen se slovíčky a podstata věci jde stranou.

0 0
možnosti
IN
Tak ona stačí jedna věta

"To znamená, že většina produkce zůstává v místě výroby.", aby člověk viděl, že pan profesor žije v jakési bublině. Leda, že by tím "místem výroby" rozuměl celý kontinent. A ai v tomto případě by ta "většina" byla dost malá...

A k té laciné pracovní síle. Inu, když ceny produktů diktují zahraniční vlastníci, tak holt máme produktivitu, jakou máme a tomu odpovídající mzdy. Zlatá Státní plánovací komise a Nejvyšší cenový úřad...

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

29. 8. 2016 8:36
ekonomie

celá současná dluhopisová ekonomika se dá jednoduše přirovnat k hadu, který žere vlastní ocas......

0 0
možnosti
JR

28. 8. 2016 23:10
Nemyslím

Nesdílím myšlenky profesora Zeleného. Technologický vývoj vede k čím dál složitějším řešením. To vyžaduje velké nároky na výzkum, vývoj i výrobu a čím dál větší investice. Stačí se podívat třeba do leteckého průmyslu. Mezi válkami existovali po světě stovky leteckých firem s finálním produktem, po 2. válce už jen desítky a dnes jsou to jednotky. U výroby civilních letadel si 70% trhu drží pouze 2 výrobci. Představa, že by se v nějakém regionu umístila 3D supertiskárna, aby si vytiskla za nějaký autorský poplatek jedno letadlo pro své lokální aerolinky, je více než úsměvná. Podle mne se globalizace ještě ani zdaleka nevyčerpala.

Pláč nad českým průmyslem je také absurdní. Němci ve válce přišli o drtivou většinu svých továren. Ovládli je vítězové a domácím zbyla maximálně ilegální výroba alkoholu. Do konce 70. let se to otočilo zpět. Záleží jen na schopnostech našich podnikatelů, jestli zůstaneme montovnou nebo finálním producentem.

0 0
možnosti
JP

J. Poděbradský

29. 8. 2016 8:33
Re: Nemyslím

"Pláč nad českým průmyslem je také absurdní. Němci ve válce přišli o

drtivou většinu svých továren. Ovládli je vítězové a domácím zbyla

maximálně ilegální výroba alkoholu. Do konce 70. let se to otočilo zpět.

Záleží jen na schopnostech našich podnikatelů, jestli zůstaneme

montovnou nebo finálním producentem."

Pane hluboký omyl \!! Nastudujte něco o ekonomice daní zavedené Adenauerem! Zjednodušeně řečeno se rozvoj německé ekonomiky opřel o dvě věci. První byla: Němci kupujte pouze německé výrobky. A druhá byla v tom,že byla zavedena 100% daň nad určitou hranici příjmu. Kdo ji nechtěl hradit , musel investovat zpět do německého průmyslu!

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

28. 8. 2016 16:59
I profesor může být "lajdák"

Poslední zajímavou otázku mimo jeho obor vzal pan profesor hákem a oba kandidáty na prezidentský úřad USA hodil s malými rozdíly do jednoho pytle. Inu pan profesor je ekonomický teoretik a jak známo ekonomie není věda. Používá "jen" vědeckou metodiku, kterou roubuje na velice proměnlivá data s trvalou statistickou chybou. Je na tom podobně jako ideologie, ale ta sleduje humanitní cíle s nehumanitními konci. Také nevím v čem je "evoluční", snad přizpůsobivá? Tím nikterak nezlehčuji Zeleného názory na naši privatizaci a strategii naší hospodářské politiky. Pan profesor je nesporná autorita!

Ale k věci: Podle dostupných zdrojů vím, že Donaldu Trumpovi vadí obchodnická taktika Číny, která využívá pravidla transferu komodit a financí ve svůj prospěch díky nízké mzdové úrovni ve své zemi a byl by patrně nakloněn vyšším celním sazbám nebo nějakým ochranářským opatřením. To asi prof. Zelený myslí. Naproti tomu Clintonová zjevně bude dál podporovat sociální stát s rozrůstáním státní administrativy, s pro

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

28. 8. 2016 17:00
Re: I profesor může být "lajdák"

s protekcionářským protěžováním "extravagantních" menšin a pardonaci nelegálních přistěhovalců. Tak si z toho sami vyberte.

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

28. 8. 2016 14:24
Teoretické brzdy globalizace

a nástup reálné lokalizace? Zajímavé jsou i přednášky profesora Zeleného. Kobercová globalizace se “vyžila” a je už energeticky neúnosná (globální přesun výrobků a zboží). Rozvoj lokalit je logickou vyrovnávací cestou životní úrovně v nich a současně i cestou ke globální úspoře energií. Předpokládá to však velké investice v nákupu technologií a softwaru. V případě výstavby a rozvoje lokalit, s kterých odcházejí běženci za lepším, by to byly gigantické náklady, které budou nakonec jedinou cestou k odlehčení bezradné, pomalu se dusící a rozhádané Evropy, pod tíhou této invaze.

Souhlasím, že popřevratový odprodej lukrativních podniků zahraničním vlastníkům, byl strategicky nevýhodný a okamžitý zisk posloužil jen ke státnímu prošustrování. Připravili jsme se tak o budoucí plynulé zisky z nich, ale nejsem si jist zda bychom tehdy měli na jejich rozvoj, nejen finančně s rizikem zadlužení, ale především personálně. Aparátnická byrokracie plánovačů a vykazovatelů, která tehdy v nich zbyla, n

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

28. 8. 2016 14:26
Re: Teoretické brzdy globalizace

nejevila způsobilost k jejich rozvoji, což potom dokázala v různých úspěšných rozkradačských a úplatkářských aférách.

To, že jsme se museli vzdát i dalších podniků z tak zvaného rodinného stříbra, nebyl jejich prodej, ale výrobní náklady a potažmo obchodnický útěk za nesmírně levnou pracovní silou, která se vyplatila i s náklady za dopravu. To je ten hlavní motor globalizace! Mimochodem i ten čínský zázrak jehož kapitalistický start nebylo možno zajistit bez vykořisťování místní pracovní síly.

0 0
možnosti
IP

I. Patta 677

28. 8. 2016 10:44
Pan profesor Zelený se snaží o kulatý čtverec

Ekonomové sami sebe přesvědčili (bohužel i mnohé z nás), že mohou řídit nejen ekonomiku, ale rovnou celou společnost. Díky ekonomům dnes směřuje nejen ekonomika, ale celá společnost od někdejšího rozvoje ke katastrofě. Ke katastrofě nejen ekonomické, ale především společenské, tj. katastrofě postihující celou populaci. Ekonomie nejenže není věda exaktní, a je proto plná různých, často protichůdných, myšlenkových směrů. Ekonomie se navíc stala pro naši civilizaci faktorem ohrožujícím. Faktorem požírajícím své vlastní konzumenty (Robejšek 2014). Ekonomové vědí vše o penězích. Ekonomové na druhé straně nevědí nic o dítěti a ekonomice rodin, dokonce ani o financování průběžně financovaných systémech sociálního státu, důchodovém a zdravotním! Skutečná úroveň vzdělání ekonomů, z hlediska potřeb společnosti, je proto středoškolská!

Přirovnání ekonomie k housence je docela trefné. Ta housenka, to je dnešní jen monetární a proto nelidská ekonomie, zaměřená jen na vykořisťování "manpower". Hlav

0 0
možnosti
IP

I. Patta 677

28. 8. 2016 10:52
Re: Pan profesor Zelený se snaží o kulatý čtverec

Přirovnání ekonomie k housence je docela trefné. Ta vše, tj. i nás požírající housenka, to je dnešní jen monetární a proto nelidská ekonomie, zaměřená jen na vykořisťování "manpower". Hlavní směr vývoje je v metamorfóze ekonomie na mezioborovou sociální ekonomii. To je světlo na konci tunelu: sociologie.netstranky.cz/14-cast-svetlo-na-konci-tunelu-i.html

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

27. 8. 2016 11:40
S chutí jsem si přečetl svěží myšlenky pana profesora.

Jenom jsem nepochopil, proč je ekonomika zrovna evoluční organismus. Historie ukazuje, že změny v ekonomice nejsou tak moc evoluční, spíše naopak. Nejspíš u pana profesora přehnaný optimismus a u mne vrozený, a stářím umocněný skepticismus.

0 0
možnosti
MV

M. Vápeník

27. 8. 2016 9:45
Názory

Pana Zeleného respektuji, má však mnoho vyhraněných názorů na věci, které jsou komplexnější, než on prezentuje. Tudíž nemohu přijmout jeho zjednodušující závěry.

0 0
možnosti