Lidovky.cz

Milan Chovanec: Podrobnosti o tajné schůzce v Lánech

  23:21

„Bylo to zbytečné jednání, které mělo vést k ujištění vztahů mezi Michalem Haškem a panem prezidentem,“ říká hejtman v rozhovoru.

Michal Hašek s prezidentem Milošem Zemanem během diskuse v rámci zářijové cesty po Jihomoravském kraji. foto: © ČTK/Šálek VáclavČeská pozice

Případ puče statutárního místoředsedy ČSSD Michala Haška proti šéfovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi odstartoval nedělním článkem ČESKÉ POZICE o tajné schůzce v Lánech. Informaci o této akci jsme získali v sobotu v noci od reportérů České televize, která však záběry dokumentující schůzku zadržovala až do nedělního večera (a kompletní odvysílala až ve středu přes den).

Když jsme v pondělí hovořili s Milanem Chovancem, jedním z účastníků lánského setkání, tak konání schůzky včetně jejích účastníků přiznal. Od té doby se daly události do běhu. Hašek a spol. totiž následně jakékoliv povolební setkání s prezidentem popírali – až ho nakonec ve středu potvrdili. A sami sebe usvědčili ze lži v přímém přenosu.

V příběhu rozdělené ČSSD sehrál Milan Chovanec klíčovou roli: jako jediný začal o setkání nahlas hovořit. A zatímco se Hašek ještě před dvěma dny klepal na premiérské křeslo, nyní je politikem na odstřel.

Připomeňme, že Chovanec dlouhodobě prosazoval názor, že v rámci ČSSD, aby se strana sjednotila, musí vybuchnout pomyslná bomba. Sobotkovi se to od sjezdu v roce 2011 nedařilo. Až teď je šance, že se sociální demokracie díky oslabení Haškových mužů (Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola) alespoň trochu sjednotí. Těžko říct, zda to celé byl Chovancův ďábelský plán, nebo šlo jen o zařazení zpátečky, když viděl, jaká nevole se proti puči vůči Sobotkovi zvedla. Jako by to však vzhledem k dosavadnímu výsledku lánské aféry vypadalo více na Chovancovu důmyslnou akci…

Riskantní termín

ČESKÁ POZICE: Je pravda, že vás na tajnou schůzku v Lánech pozval prostřednictvím SMS Michal Hašek? Nebylo vám to podezřelé?

„Ta schůzka nebyla uspořádaná narychlo v den voleb, ale tři dny před jejich koncem“CHOVANEC: Ano, je to pravda. Kolegy Haška jsem se ptal, kdo tam bude, a on, že několik lidí. Spíš jsem si myslel, že tam Bohuslav Sobotka nebude. Bylo mi řečeno, že jde o přátelské pozvání prezidenta Miloše Zemana, a to se neodmítá. Ta schůzka nebyla uspořádaná narychlo v den voleb, ale tři dny před jejich koncem. Marně jsem doufal, že do Lán pojedeme se ziskem kolem 30 procent a budeme moci sestavit většinovou vládu s KSČM. To se ale nenaplnilo.

ČESKÁ POZICE: Schůzka vám byla dle vašich slov podána jako pozvání od prezidenta. Měl jste takový pocit i v jejím průběhu?

CHOVANEC: Nemyslím si, že iniciátorem schůzky byl pan prezident. Podle mě jejím hybatelem nebyl Miloš Zeman. Pozvání jsem dostal od Michala Haška…

ČESKÁ POZICE: Bylo tématem jednání s prezidentem, že Sobotka by mohl zůstat předsedou strany, ale nikoli už jmenován premiérem?

CHOVANEC: Nezaznamenal jsem, že by Miloš Zeman vnucoval sociální demokracii nějaké řešení nebo že by on připravoval puč. Samozřejmě jsme probírali různé scénáře různých koalic, což je ale u politiků očekávatelné. Prezident vždy říkal, že se bude bavit s tím, koho mu doporučí orgány sociální demokracie. To je tak všechno, co k tomu mohu říct.

ČESKÁ POZICE: Takže hybatelem byl Hašek?

„Pak jsem se vzdálil a jednali beze mě. Odešel jsem a Hašek se Zemanem zůstali na čtyři oči, jednali sami. Nevím, o čem se bavili.“CHOVANEC: Pak jsem se vzdálil a jednali beze mě. Odešel jsem a Hašek se Zemanem zůstali na čtyři oči, jednali sami. Nevím, o čem se bavili. Než jsem odešel, bylo to příjemné popovídání s panem prezidentem u povolebního guláše. Schůzka měla za úkol stmelit některé členy ČSSD kolem Michala Haška tím, že nám pan Hašek umožní strávit večer u pana prezidenta. Bylo to zbytečné jednání, které mělo vést k ujištění vztahů mezi Michalem Haškem a panem prezidentem. Ani bych nedával Lány do souvislosti s jednáním předsednictva následující den, v Lánech jsme žádné scénáře, kdo koho zařízne, neprobírali.

ČESKÁ POZICE: Proč Hašek lhal a  jakoukoliv schůzku s prezidentem kategoricky popíral? Čeho se bál?

CHOVANEC: Netuším, proč to zapíral. Říkal jsem jim, že je riziko jezdit do Lán pár hodin po volbách. Navíc to hned uniklo do médií. Na předsednictvu se navíc Michala Haška ptali, jestli na té schůzce byl – a on řekl, že nebyl. Nás v Lánech bylo pět: já, Hašek, Škromach, Tejc a Zimola.

ČESKÁ POZICE: Byli tam i další figury z prezidentova okolí, jako Martin Nejedlý, Vratislav Mynář nebo Miroslav Jansta?

CHOVANEC: Ne.

ČESKÁ POZICE: Měl by ze lži usvědčený Michal Hašek odstoupit z pozice statutárního místopředsedy?

CHOVANEC: To musí zvážit on sám. Říkám, že odejít má ten, kdo lhal. U mě se ukázalo, že já nelhal. Když jsme z Lán odjížděli, věděli jsme, že schůzka byla prozrazena.

ČESKÁ POZICE: Měl by se Hašek účastnit jednání o nové vládě?

CHOVANEC: Nechme grémium, ať rozhodne. Bohuslav Sobotka by měl vytvořit nový vyjednávací tým.

Slávkovo nakopnuté koleno

ČESKÁ POZICE: Vy jste již dlouho před volbami mluvil o nutné katarzi v sociální demokracii, o potřebě dlouholetý konflikt mezi dvěma znepřátelenými tábory vyřešit. Po schůzce v Lánech začaly ledy pořádně pukat.

CHOVANEC: Od sjezdu v roce 2011 je sociální demokracie rozpolcená na dva tábory, které se různě prolínají. Bohužel se situace na březnovém sjezdu nevyřešila, věci se jen překryly. To byla veliká chyba. Vztahy se měly vyčistit. Druhou věcí je, že jsme volby nevyhráli výsledkem, jaký jsme si přáli, a nastala frustrace. Zasedlo předsednictvo strany, které nehlasovalo úplně šťastně (o složení vyjednávacího týmu a vyzvání Sobotky k rezignaci – pozn. red.).

Na druhou stranu, bez vzedmutí členské základny, kterou to vyvolalo, by strana neměla šanci. Potřebujeme se obrodit, přitáhnout mladé lidi, nové členy, potřebujeme frakce, ale na bázi nápadů a idejí. Nesmíme být ovcemi – zemanovci, haškovci, sobotkovci. Musíme se spojit na základě společných projektů – třeba ochrany přírody, zkrátka levicových řešení. Jinak budeme chřadnout a za čtyři roky bude 20 procent z říše snů.

ČESKÁ POZICE: Lze říci, že start procesu oslabování Sobotky, na jehož konci měl předseda padnout, bylo jednání ústředního výkonného výboru, který se pokusil – v den startu kampaně – Bohuslava Sobotku odvolat?

CHOVANEC: To byl první atak na Slávka. Někdo říkal, že ho měl oslabit, někdo že zabít. Paradoxně v ten den jsme po této schůzce měli fotit předsedu na billboardy. Chyba byla, že jsme vůbec hlasovali o tom, že Sobotka je kandidátem ČSSD na premiéra, to bylo jasné, když byl naším předsedou. Když už se to ale stalo, měli jsme mu aklamačně vyjádřit stoprocentní podporu, abychom v kampani byli přesvědčiví. Tím de facto problémy začaly, kopli jsme předsedu do kolena. Podle mě nás toto stálo tak tři procenta ve volbách. Také nás poškodily žaloby na kandidátní listiny, vypadali jsme jako neakceschopná strana.

ČESKÁ POZICE: Proč jste ale nyní hlasoval proti Sobotkovi? Byl to přece risk, výsledek vůbec nebyl jistý.

„Odpovědnost za kampaň mělo celé vedení, politické grémium – včetně Michala Haška a spol. – průběh kampaně schvalovalo!“CHOVANEC: Byl jsem plný frustrace a nevěděl, kudy kam. Na předsednictvu jsme se čtyři hodiny zabývali jen svými problémy, žádná diskuse o vyjednávání s potenciálními koaličními partnery. Lidi se tam hádali, kdo jak špatně vylepil plakát. Na předsednictvu jsem kvůli výsledku voleb nabídl svou funkci, byl jsem volební manažer. Odpovědnost za kampaň ale mělo celé vedení, politické grémium – to znamená včetně Michala Haška a spol. – průběh kampaně schvalovalo! To nebyla akce jednoho muže, Sobotky, ale všech. Naprosto nesouhlasím s výroky, že Sobotka vedl kampaň autoritářsky, to je nesmysl. Nejsem za hlasování na předsednictvu hrdý, ta strana ale potřebovala změnu, katarzi a potřebuje se někam posunout.

Lišácký plán

ČESKÁ POZICE: Celá akce „Lány“ na mě působí jako lišácký plán, jak tu katarzi vyvolat. Sobotka dostal na svou stranu nejen část veřejnosti, ale i značnou část strany – senátory, hejtmany, obyčejné straníky a další. Jako by najednou strana za svým předsedou opravdu stála.

CHOVANEC: Těžko říct, jestli to byl plán nebo nezbytnost. Pokud nechceme jít ve šlépějích ODS, musíme stranu obrodit zdola. Musíme nechat zaznít hlas regionů. Vemte si ten paradox – kraje jako Ústecký nebo Liberecký ještě v době vyjednávání o podpoře Rusnokovy vlády šly tvrdě proti Slávkovi, a teď mi píply zprávy, že předsedovi vyjadřují podporu. Tehdy šly regiony masivně proti Sobotkovi a paradoxně zaznívaly názory, že Michal Hašek by měl být předsedou. Teď se ti samí členové postavili za Slávka.

Nyní vidím, že sociální demokracie je zespodu zdravá, má stále své zdravé jádro. Strana jak tehdy v době Rusnoka, tak nyní ukázala velkou sílu. Byť dnes vidím, že podpořit Rusnokovu vládu byla chyba. Ten kabinet nás ve volbách stál deset procent, protože jsme se neměli v kampani proti komu vymezovat, tmelit, ztratili jsme reálný terč. Sobotka tehdy viděl dál než my, bral to rozumem, my emocemi. Měl ale pravdu.

ČESKÁ POZICE: Přijde mi to ale jako zajímavá léčka. Jet na schůzi v Lánech jako „agent“ a pak se spoléhat, že Hašek a spol. dojedou na lidský faktor, tedy na lež…

„V posledních dnech tu vidím předsedu, který má ,koule‘, je racionální, tvrdý a razantní. Jsme v době, kdy Bohuslav Sobotka je rozhodný šéf sociální demokracie.“CHOVANEC: Podívejte, usnesení předsednictva bylo hloupé, unáhlené. Když to vezmete pragmaticky a vypustím z toho cit, usnesení nebylo vlastně nebezpečné. Proč? Protože předseda dle stanov reprezentuje stranu na venek – to znamená, že v případě jednání o vládní koalici je to předseda, kdo stranu reprezentuje. Nemůžete ho z takového procesu odvolat, dokud je předsedou. On se ale rozhodl bojovat, což udělal správně! Nechci dělat Machiavelliho, ale v posledních dnech tu vidím předsedu, který má „koule“, je racionální, je tvrdý a razantní. Jsme v době, kdy Bohuslav Sobotka je rozhodný šéf sociální demokracie.

ČESKÁ POZICE: Je teď konečně šance, že se ČSSD stane jednotnější stranou, která potáhne jednání o vzniku nové vlády – třeba za podpory ANO a lidovců?

CHOVANEC: Předseda teď musí vyjednávat. Řekl, že odstoupí, když neuspěje s vytvořením vlády. To je standardní přístup. On si sám určil mandát. V případě, že sestavíme vládu, plánovaný březnový sjezd by měl dobře dopadnout – měl by být deklaratorní. Nedokážu si představit, že by strana nezvolila předsedou strany premiéra.

ČESKÁ POZICE: Chtělo by se teď říci: Cíl splněn…

CHOVANEC: Mission impossible…

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.