Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Michal Koudelka má umetenou cestu do čela civilní kontrarozvědky

  9:49
Hledání nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) mělo nezanedbatelný politický podtext. Poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) prosadil reorganizaci policie, jde o další významný mocenský úspěch ČSSD.

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS). foto:  Petr Topič, MAFRA

Premiér Bohuslav Sobotka rozjel bleskurychlou akci. Jen deset dnů poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) oznámil konec Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby (BIS), přišel s adeptem na nového šéfa civilní kontrarozvědky. Měl by se jím stát Michal Koudelka, zkušený důstojník tajných služeb se speciálním výcvikem z Velké Británie a Kanady. O jmenování Koudelky by měla tento týden rozhodnout vláda, která po projednání v bezpečnostním výboru ředitele BIS jmenuje a odvolává.

Podle bezpečnostního analytika Jana Schneidera je dobře, že do čela informační služby zamíří člověk zevnitř úřadu. Zato bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák je k výběru Koudelky velice skeptický. „Znám ho. Jde o Langova člověka. Je to prkenný ouřada. Pro efektivitu BIS katastrofa, pro politiky výhra. Patolízal,“ napsal LN člen správní rady Nadačního fondu proti korupci a bývalý dlouholetý špion Randák.

Vliv Jiřího Langa

O tom, že odcházející šéf BIS Jiří Lang bude chtít do výběru svého nástupce promluvit, se spekulovalo. Znalci bezpečnostního prostředí, s nimiž LN pod příslibem uchování jejich anonymity hovořily, mluvili o tom, že finální kandidát bude důkazem skutečného vlivu končícího šéfa BIS Langa. Pokud mělo dojít na výběr člověka z prostředí zpravodajců, svědčilo by to o Langově síle ovlivnit průběh vyjednávání o novém řediteli.

Podle znalců bezpečnostního prostředí bude finální kandidát bude důkazem skutečného vlivu končícího šéfa BIS Langa

V tomto kontextu se spekulovalo o šéfovi analytiky BIS Jiřím Romovi. Naopak takzvaně zvenku mohl do služby zamířit František Formánek, který je Sobotkovým poradcem pro zahraniční politiku a v minulosti spolupracoval na prezidentské kampani někdejšího kandidáta na amerického senátora Johna McCaina. Dalším aspirantem na post šéfa kontrarozvědky, o kterém se spekulovalo, byl bývalý německý velvyslanec Rudolf Jindrák.

Už loni v květnu 2015 LN informovaly, že jedním z vážných kandidátů na post ředitele BIS je exzpravodajec David Höfer. V současnosti je zaměstnán v uherskobrodské České zbrojovce, v minulosti však v BIS působil. Na dotaz LN však tuto možnost vyloučil. Naopak většina zdrojů, se kterými hovořily, tipovala na post nového ředitele Formánka. Sobotkův výběr Koudelky tedy překvapil.

Návrh premiéra z ČSSD

O Koudelkovi se v uplynulých měsících nehovořilo. Stejně nečekané bylo zařazení bodu o novém šéfovi kontrarozvědky do programu bezpečnostního výboru ve čtvrtek 14. července. Koudelkovo jméno totiž do podvečera předchozího dne neznali nejen poslanci vládního hnutí ANO a KDU-ČSL, ale ani jindy velice dobře informovaní zákonodárci ČSSD.

Koudelka, adept na ředitele BIS, je sice dlouholetým pracovníkem zpravodajských služeb, ale osobou, která ho navrhne na jednání vlády do vedení kontrarozvědky, bude premiér z ČSSD

Jisté je, že hledání nového ředitele BIS mělo nezanedbatelný politický podtext. Na začátku předminulého týdne totiž podle informací LN dostalo hnutí ANO nápad, že alespoň kandidátem na šéfa BIS by se mohl stát bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta. K tomu, aby měl takový nápad alespoň minimální šanci na existenci, potřebovalo ANO oslovit koaliční lidovce. Jejich vedení však podle informací LN na „akci Šlachta“ příliš neslyšelo. Jenže právě toto zákulisní jednání mezi hnutím a KDU-ČSL pravděpodobně akcelerovalo postup sociálních demokratů.

„Slyšel jsem, že existoval nápad navrhnout do čela BIS Šlachtu. Než přenechat iniciativu lidovcům a Babišovi, Sobotka vyrazil do protiútoku,“ řekl LN pod příslibem neuvedení jména vlivný člen pražské ČSSD. Koudelka, adept na ředitele BIS, je sice dlouholetým pracovníkem zpravodajských služeb, ale osobou, která ho navrhne na jednání vlády do vedení kontrarozvědky, bude premiér z ČSSD.

Role KDU-ČSL

Vzhledem k tomu, že ANO se nepodařilo lidovce přesvědčit o nápadu se Šlachtou, je zjevné, že KDU-ČSL byla ve věci obsazení židle ředitele BIS partnerem sociální demokracie

Poté, co se ministru vnitra Milanu Chovancovi povedlo v červnu prosadit reorganizaci policie, a tím se de facto zbavit nepohodlného Šlachty, jde v případě nového ředitele BIS o další výrazný mocenský úspěch sociální demokracie. Zdroje LN zároveň dodávaly, že Koudelka byl výhradně adeptem Sobotky. Premiér údajně nevyslyšel některé návrhy z dílny ministerstva vnitra a statutárního místopředsedy ČSSD Chovance.

Sobotka tedy již poněkolikáté ukázal, nakolik je zkušeným politickým matadorem. Lze se domnívat, že do výběru nového ředitele šel až ve chvíli, kdy měl jisté, že na jednání vlády uspěje. Vzhledem k tomu, že ANO se nepodařilo lidovce přesvědčit o nápadu se Šlachtou, je zjevné, že KDU-ČSL byla ve věci obsazení židle ředitele BIS partnerem sociální demokracie. A na jednání vlády tento týden by Sobotkův návrh měl projít.

Poslanci podpořili premiérovu volbu

Poslanci, kteří se ve čtvrtek 14. července účastnili sněmovní schůze výboru pro bezpečnost, si mohli připadat výjimečně. Po 13 letech se na program jednání dostalo téma výměny ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za doprovodu končícího šéfa civilní kontrarozvědky Jiřího Langa představil kandidáta na nového řídícího mocného úřadu – dosavadního ředitel odboru kontrašpionáže BIS Michal Koudelka. Bezpečnostní výbor jednohlasně a napříč politickým spektrem doporučil, aby vláda 51letého plukovníka posadila do čela BIS. Vláda by ho tento týden měla jmenovat.

Langův člověk

Podobně jako nedávná reorganizace policie se i výměna ředitele civilní kontrarozvědky odehrává zcela v režii sociální demokracie. Koudelku na parlamentní půdu ve čtvrtek 14. července přivedl premiér Sobotka. Zpravodajem bodu návrhu na post ředitele byl poslanec Richard Dolejš. A jednání výboru řídil jeho předseda Roman Váňa (oba ČSSD).

Výběr nového kandidáta však dle průběhu jednání nemusel být ani tak bleskovou akcí premiéra jako promyšleným tahem končícího ředitele Langa. Koudelka se ve zpravodajských službách pohybuje od začátku devadesátých let, uplynulých deset let pak strávil v postu ředitele odboru kontrašpionáže BIS. Je tedy takzvaně Langovým člověkem, což šlo vyčíst i ze způsobu, jak se za Koudelku během jednání ve sněmovně Lang postavil.

„Doufám, že vláda potvrdí volbu premiéra. Pan Koudelka je úspěšný ředitel a má všechny předpoklady, aby úspěšně reprezentoval Českou republiku. Ve své dosavadní funkci dosáhl výborných výsledků, které se doufám veřejnost nikdy nedozví. Jsem v nekomfortní pozici, neboť když podporuji rozhodnutí premiéra, dávám za daného člověka záruku,“ prohlásil nejdéle působící šéf tajné služby v Evropě. Následně Koudelkovi nabídl, že se na něho při svých začátcích v čele BIS může obrátit o radu. Lang tak bude mít stále dobré povědomí o dění v kontrarozvědce.

Nové výzvy

Bezpečnostní analytik Jan Schneider rovněž charakterizuje Koudelku jako Langova žáka. „Byl od začátku jeho protegé. Mohlo být ale hůř. Jména lidí zvenčí, o kterých se spekulovalo, by nebyla dobrou volbou. Myslím si, že nový ředitel službu zakonzervuje a nebude podnikat příliš nových věcí. Služba by potřebovala organizační změny. Avšak lepší, než kdyby přišel nějaký divoch a začal dělat divy. Půjde o kontinuitu se všemi svými dobrými i špatnými vlastnostmi,“ řekl LN Schneider, který v minulosti v tajných službách působil.

Premiér Sobotka během rozpravy poslance ujistil, že s Langem jedná o jeho dalším angažmá. Spekuluje se především o pozici ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který mimo jiné uděluje bezpečnostní prověrky. Na výboru padlo i jméno bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

Sobotka ve svém proslovu uvedl, že BIS čekají nové výzvy a hrozby. „V posledních letech se doba změnila a bezpečnostní prostředí se zhoršilo. Nové hrozby přicházejí z mezinárodního prostředí,“ řekl před poslanci premiér. Jednou z hrozeb jsou i ruští agenti na českém území. Bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář tudíž volbu Koudelky, šéfa kontrašpionáže BIS, vítá.

„Myslím, že bude profesionál a bude sledovat naše zájmy a zájmy našich spojenců. Problém s ruskými špiony je vážnou věcí. Nemyslím si, že by šlo hlavně o vyzvídání, ale spíše nás využívají pro své propagandistické účely a dezinformační kampaně,“ řekl LN Kolář.

Hlavní hráči o šéfa BIS

Jiří Lang

Ředitelem BIS byl od roku 2003. Počátkem letošního července tento nejdéle sloužící šéf tajné služby v západní Evropě ohlásil rezignaci. Spekulovalo se, že by v budoucnu mohl nahradit Dušana Navrátila v čele Národního bezpečnostního úřadu.

Robert Šlachta

Bývalý ředitel protimafiánského útvaru policie, který rezignoval na protest proti způsobu slučování elitních policejních útvarů. Dle informací LN o jeho možné nominaci do čela BIS jednaly ANO a KDU-ČSL.

Bohuslav Sobotka

Jako premiér je klíčovou osobou pro jmenování nového ředitele BIS. De facto nese za činnost služby odpovědnost. Podle informací LN nevyhověl personálním návrhům ze strany ministerstva vnitra.

Michal Koudelka (51)

Absolvoval Stavební fakultu ČVUT v Praze. V roce 1992 začal pracovat ve Federální bezpečnostní informační službě, příslušníkem Bezpečnostní informační služby je od roku 1994. Od roku 2006 pracuje jako ředitel odboru kontrašpionáže, je držitelem bezpečnostní prověrky na stupni přísně tajné. Absolvoval zpravodajské výcviky ve Velké Británii a Kanadě, ovládá angličtinu a ruštinu.

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč