Lidovky.cz

Michal Horáček: Čitelnost je od začátku základem mé kampaně

  9:45
„Miloš Zeman je nejen osobně, ale i vším, co v úřadu prezidenta činí, pravým opakem toho, jak je koncipován můj program, moje vidění světa a vnímání, co je poctivé a dobré. Chci, aby mu lidé dali vysvědčení, a aby na něm byla nedostatečná,“ říká v rozhovoru prezidentský kandidát Michal Horáček.

Kategorie Lidé, o kterých se mluví, série: Kandidát Horáček (Michal Horáček startuje kandidaturu na prezidenta ČR) foto: Jiří Sláma

Textař a podnikatel Michal Horáček, který kandiduje na prezidenta, v rozhovoruo své kampani sděluje: „Je důležité mluvit s lidmi a šířit povědomí, že to, jak se Česko jeví z médií, není ten pravdivý obraz. My nejsme závistiví, líní, hloupí a věčně si stěžující lidé. Potkávám tvůrčí, nápadité a pracovité lidi... Jenom sebevědomí moc nejsme, to nám chybí.“

LIDOVÉ NOVINY: Jak postupuje vaše kampaň?

HORÁČEK: Je to už rok, co jsem zahájil turné po České republice. Nejprve abych zjistil, jak lidé vnímají funkci prezidenta a jestli je pro ně můj program atraktivní, a také poslouchal jejich příběhy a náměty. Teprve poté jsem se rozhodl.

Je to už rok, co jsem zahájil turné po České republice. Dozvídám se věci, jaké bych se normálně nedozvěděl.

Kampaň je stále intenzivnější; nedávno jsem za jediný týden navštívil 21 míst, teď jsem se vrátil z Brna... Dozvídám se věci, jaké bych se normálně nedozvěděl. Byl jsem na našem stánku, kam přišla mladá Vietnamka mluvící krásnou „brněnštinou“. To mě baví, jak jsme pestří! To je celá má kampaň, nesčetná setkání s lidmi.

LIDOVÉ NOVINY: Je nějaké místo, k němuž jste míval předsudky a říkal si: „Tam bych nikdy nejel“?

HORÁČEK: Ona to není úplně nová věc, protože už šest sedm let jezdím se svými recitály a záměrně vybírám malá města. Teď je to ovšem mnohem intenzivnější. Ne, neměl jsem předsudek. Ale například nikdy v životě jsem předtím nenavštívil Vlčnov. A ve Vlčnově jsem se setkal se starostou Janem Pijáčkem, který mi vyprávěl příběh, jak dokázal uvést folklorní Jízdu králů na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Neměl jsem žádnou PR agenturu... Říkal jsem, že ji nebudu chtít. Ale vidím: byla to chyba. Je nutné ji přiznat. Bez profesionálů to nejde; nelze jen čekat, až mi někdo zavolá – třeba jako vy.

Řekl mi: „Když jsem v noci dostal z Malajsie, kde se o tom rozhodlo, fax, tak jsem ho vytrhl a běžel jim ve tři hodiny ráno poděkovat.“ Ptám se: „A komu jako?“ On na to: „Těm, co to založili.“ To je přece téma na báseň! Je důležité mluvit s lidmi a šířit povědomí, že to, jak se Česko jeví z médií, není ten pravdivý obraz. My nejsme závistiví, líní, hloupí a věčně si stěžující lidé. Potkávám tvůrčí, nápadité a pracovité lidi... Jenom sebevědomí moc nejsme, to nám chybí.

LIDOVÉ NOVINY: Chovají se k vám média férově?

HORÁČEK: Nemám vždy takový pocit. Nicméně dělají svou práci. Je to spíš mojí chybou, že jsem jim neuměl nabídnout ty silné příběhy a nápady. Neměl jsem žádnou PR agenturu... Říkal jsem, že ji nebudu chtít. Ale vidím: byla to chyba. Je nutné ji přiznat. Bez profesionálů to nejde; nelze jen čekat, až mi někdo zavolá – třeba jako vy.

LIDOVÉ NOVINY: Upravíte svou strategii?

HORÁČEK: Ano, přinejmenším jsem se s jednou agenturou právě dohodl. Jmenuje se Ewing PR. Bojovat prostřednictvím billboardů se mi ovšem nechce, to není demokracie. Byl by zvolen ten, kdo má nejvíc peněz. Správně to má být tak, aby se střetly myšlenky, programy, ideje a osobnostní charakteristiky kandidátů.

Bojovat prostřednictvím billboardů se mi nechce, to není demokracie. Byl by zvolen ten, kdo má nejvíc peněz. Správně to má být tak, aby se střetly myšlenky, programy, ideje a osobnostní charakteristiky kandidátů.

Chci říci, že třeba doktor Martin Hilšer je v tomto systému volby diskvalifikován, když nemá tolik peněz, nemá agenturu, stánky, chodí do práce... Kdyby to bylo tak, že lidé můžou přijít s podpisy na jakýkoliv Checkpoint, na jakoukoliv poštu! Naši zákonodárci měli po výzvě Ústavního soudu čas čtyři roky, ale změnu udělali pozdě a ještě špatně. Proto jsem i panu Hilšerovi nabídl pomoc s podpisy archů. A potěšilo mě, že ji přijal.

LIDOVÉ NOVINY: Stejnou nabídku Jiří Drahoš odmítl. Teď se o něm hodně píše. Nebyla chyba z hlediska vašeho PR, že jste loni 3. listopadu na sebe prozradil vše: majetek, diplomy, zdraví? Svůj další mediální potenciál jste oslabil.

HORÁČEK: Máte pravdu, PR potenciál jsem tím ztratil. Ale bylo to podle mě poctivé a znovu bych to udělal stejně. „Dobrý den, já jsem Michal Horáček. Chci kandidovat na úřad prezidenta republiky a tady máte můj životopis, zdokumentovaný zdravotní stav i finance, transparentní účet, jména všech spolupracovníků a samozřejmě program.“ Třeba to marketingově nefunguje, nevím. Co je však důležitější: být poctivý jako kandidát, anebo mít dobré PR? Pořád věřím tomu, že je lepší být poctivý. I kdybych měl prohrát, prohraju to hezky.

LIDOVÉ NOVINY: Co říkáte na kurzy, v nichž jste třetí za Drahošem a Zemanem – s kurzem 5,00?

Co je důležitější: být poctivý jako kandidát, anebo mít dobré PR? Pořád věřím tomu, že je lepší být poctivý. I kdybych měl prohrát, prohraju to hezky.

HORÁČEK: Každý, kdo tomu rozumí, musí být nadšen! (viditelně pookřeje, směje se – pozn. red.) Neboť vidí, že ve třech víceméně vyrovnaných šancích, což má být kolem 3:1, jsou dva kandidáti kotováni nižším kurzem, zatímco já vyšším. Jsem víc. Je tu výborná příležitost, dámy a pánové, nemohu se zdržet této báječné příležitosti vyzvat vás k uzavření dobré sázky, kterou sice nemusíte trefit, ale vězte, že budete mít kurz překrásný! Pět ku jedné ve třech možnostech.

LIDOVÉ NOVINY: Nejprve jste se nechtěl vůči prezidentu Zemanovi vymezovat...

HORÁČEK: A dokud neohlásil kandidaturu, ani jsem se nevymezoval. Ale pozor, hned tři minuty poté, co se ke kandidatuře přihlásil, formuloval jsem svou výzvu. Nebudu to skrývat: Miloš Zeman je nejen osobně, ale vším, co v úřadu prezidenta činí, pravým opakem toho, jak je koncipován můj program, moje vidění světa a vnímání toho, co je poctivé a dobré.

Mluvím s nespočtem někdejších Zemanových voličů, které strašně zklamal. Je to tak: mým soupeřem je to, co Miloš Zeman předvádí.

Dobře že kandiduje. Otevřel se tomu, aby mu mohli voliči vystavit účet. Chci, aby mu lidé dali vysvědčení, a chci, aby na něm byla nedostatečná. Věřím, že bude – mluvím s nespočtem jeho někdejších voličů, které strašně zklamal. Je to tak: mým soupeřem je to, co Miloš Zeman předvádí.

LIDOVÉ NOVINY: Objektivně viděno, Zeman v minulých měsících rétoricky slábne, pohubl, je unaven. Jak vidíte šance, že třeba z kandidatury dokonce i odstoupí? Je ještě půl roku do voleb.

HORÁČEK: Nejsem lékař, nebudu tedy vydávat diletantská zdravotní dobrozdání. Ovšem Zeman má za sebou i nějakou historii jako politik. Viděli jsme, že nikdy žádnou funkci, kterou získal, neobhajoval. Ani šéfa sněmovny, ani premiéra. A když neuspěl v parlamentní prezidentské volbě, utekl z Hradu zadním vchodem.

Není proto člověkem, kterého si jako hráč mohu vážit; já si vážím těch, kteří prohrají bitvu, ale zůstanou stateční. Když se mne takhle přímo ptáte, tak si myslím, že pan prezident nakonec do volby nepůjde, neboť z různých průzkumů – a musí jich být více a jít o zjevný trend – zjistí, že bitva je ztracená.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste do hry vsadil maximum: 40 milionů korun ze svého. Utratíte vše?

Myslím si, že pan prezident nakonec do volby nepůjde, neboť z různých průzkumů – a musí jich být více a jít o zjevný trend – zjistí, že bitva je ztracená

HORÁČEK: Nerad bych. Jsou to nejen mé zdaněné peníze, ale i mé rodiny. Mohl bych je vynaložit pro větší osobní potěšení nebo zisk. Ale nabízím demokratickému prostředí to, co potřebuje: pestřejší volbu. Levné to není: musel jsem pořídit počítače, mobily, dodávku... a hlavně platit lidi. Předem jsem jim řekl, že spoluprací se mnou nezbohatnou, ale současně jsem jim chtěl nabídnout to, co by si vydělali jinde. Mají hypotéky, začínají manželství, vesměs jde o lidi mladé.

Každopádně: všechny ty výdaje si můžete najít na mém transparentním účtu. A smysluplný transparentní účet musí poskytovat dvojí informaci: kdo tam peníze dává – a znovu konstatuji, že to jsem a vždy budu výhradně já sám, a taky za co a komu je vlastně posílám. Nejde to přece popsat jen jako „provoz kampaně“. To je zcela neprůhledné!

LIDOVÉ NOVINY: Jak tedy účet funguje?

Nabízím demokratickému prostředí to, co potřebuje: pestřejší volbu. Levné to není: musel jsem pořídit počítače, mobily, dodávku... a hlavně platit lidi.

HORÁČEK: Já, jako fyzická osoba, nemám možnost si bez IČO zaplatit messengera, telefonního operátora... To rodí nekonečné problémy. Musím si tedy zřídit nějakou entitu s „ičem“. Jak to ale udělat, když akciovky, eseróčka a další společnosti zřizované podle obchodního zákoníku mají vytvářet zisk? To přece není můj případ, nepochybně vytvořím ztrátu. (smích)

Po dlouhých debatách s daňovými odborníky jsme přišli na řešení: na zřízení zapsaného spolku, jenž má ve stanovách vepsáno, že vznikl na podporu a agitaci mne jako prezidentského kandidáta. Je tam vše: co šlo na dopravu, ubytování, na letáky. Tak je to čitelné. Čitelnost je od začátku základem mé kampaně. A bude až do konce.

Michal Horáček (64)

  • Textař a podnikatel.
  • Studoval v letech 1970–74 žurnalistiku na UK. Roku 1974 mu SSM nepovolil vycestovat do USA, přesto odjel. Při návratu byl zatčen a vyloučen. Pak pracoval jako dělník a žil mezi sázkaři.
  • Od roku 1984 spolupracoval s hudebníkem Petrem Hapkou.
  • Po převratu vystudoval sociální antropologii na UK, kde roku 2011 získal doktorát.
  • Do roku 2010 byl ženatý s Rut, s níž vychovali děti Filipa (* 1978) a Ruth (* 1987).
  • Roku 2012 se podruhé oženil – s Michaelou Hořejší, s níž má dceru Julii (* 2011).
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.