Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

MF Dnes má indicie o napojení Martina Romana na Appian

Evropa

  8:51

Jméno exšéfa ČEZ se údajně objevuje ve struktuře firem, jež měly vztah ke skupině Appian, která ovládla MUS a posléze Škodu Holding.

MF Dnes uveřejnila rozsáhlý text o indiciích napojení dnes již bývalého šéfa ČEZ Martina Romana na skupinu Appian, jež je známá kontroverzním ovládnutím Mostecké uhelné společnosti a která posléze získala také plzeňskou Škodu Holding. Roman byl generálním ředitelem Škody Holding v letech 2000–2004. Firma Appian Machinery, jež patří do americké investiční skupiny Appian Group, získala Škodu Holding v roce 2002 i díky rozhodnutí vlády o prodeji státního podílu (48 procent). Dalších 52 procent koupil Appian od věřitelů Škody Holdingu, který byl od roku 2001 v konkurzu.

Sám Roman jakýkoli majetkový podíl v plzeňské Škodě popírá. A v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdí, že z ní ani z žádné jiné firmy neměl žádné finanční benefity.

Dokumenty, na něž se MF Dnes odvolává, se objevily při vyšetřování švýcarské prokuratury, která zkoumá podezření z trestných činů včetně praní špinavých peněz okolo Appianu a Mostecké uhelné společnosti. V listině z roku 2006 je uvedeno, že takzvaným beneficientem (osobou s vlastnických právem ke společnosti, kterou oficiálně ovládá správcovská firma) společnosti Appian Machinery registrované v Nizozemsku je společnost Artwick Investments Limited se sídlem na Britských Panenských ostrovech.

Problematický propletenec

Stoprocentním vlastníkem firmy Artwick je společnost California Trust založená na Kajmanských ostrovech právě Martinem Romanem. Beneficienty trustu jsou Martin Roman, Michal Korecký, Tomáš Krsek a Jiří Zapletal. Všichni tito muži byli v minulosti členy vedení Škody.

V jiném dokumentu z roku 2006 se podle MF Dnes uvádí, že tím, kdo profituje z Appian Machinery Netherlands, vlastníka Škody, je California Trust a čtveřice Roman, Korecký, Krsek a Zapletal.

Martin Roman tvrdí, že veškerý vztah ke Škodě Holding ukončil před svým vstupem do ČEZTato souvislost by byla problematická už proto, že v minulých pěti letech získala Škoda Holding a její dcery od polostátní firmy ČEZ v čele s Martinem Romanem miliardové zakázky.

Zda lze na základě zmiňovaných dokumentů hovořit o střetu zájmů Martina Romana, však není potvrzeno. Roman v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny prohlásil: „Já jsem nikdy přímo ani nepřímo Škodovku nevlastnil ani nijak zprostředkovaně neměl žádné benefity ze Škodovky ani jiných firem.“ Roman napsal MF Dnes, že veškerý vztah ke Škodě Holdingu ukončil před svým vstupem do ČEZ. „Z toho logicky plyne, že nemohou existovat žádné pravdivé dokumenty, které by potvrzovaly opak,“ napsal Roman.

Také Marek Čmejla, jeden z manažerů a vlastníků Škody, striktně odmítl jakoukoli účast Romana v celé skupině po jeho odchodu z ČEZ. Současný správce Appianu Gwen Heimans nebyl s to potvrdit ani vyvrátit, zda se Martin Roman nachází ve vlastnické struktuře Appianu, případně kdy z ní odešel. 

Pro úplnost přináší ČESKÁ POZICE výtah z rozhovoru Martina Romana pro HN i na další zajímavá témata.

O údajně nezvládnuté zahraniční expanzi ČEZ

„Každou transakci jsme dělali s nejlepším vědomím vydělat akcionářům peníze. Veškeré akce byly ziskové.“

O svém budoucím pracovním uplatnění

„Nad ničím jiným (než nad působením v ČEZ – pozn. red.) neuvažuji a nedovedu si představit žádnou jinou nabídku, kterou bych teď přijal.“

O případném vstupu do politiky

„Politika je neskutečně tvrdé kolbiště. Je obvyklé, že šéf firmy jde do dozorčí rady, ale není obvyklé, že by takový člověk šel do politiky. Je to zcela výjimečné.

O skluzu v plánu tendru na dostavbu Temelína

„Museli jsme reagovat na to, jak byli připraveni naši dodavatelé. ČEZ připraven byl. Důvodem, proč se termín prodloužil, bylo, že bychom nedostali od dodavatelů takové nabídky, abychom mohli dát našim akcionářům jistotu, že se nebudou opakovat problémy, které jsou ve Finsku či Francii.“

O budoucnosti jaderné energetiky

„Jsem přesvědčený o tom, že jaderná energetika je nejen nejekonomičtější cesta, jak vyrábět elektřinu, ale i nejekologičtější. Když si vezmete všechny emise CO2, že elektrárnu postavíte, má svou životnost a pak ji musíte zlikvidovat a kolik ta elektrárna během svého života vyrobí emisí CO2 a kolik elektřiny, tak pouze vodní elektrárny jsou ekologičtější. Při výrobě elektřiny z fotovoltaických panelů nebo z větru se spotřebuje více energie a vypustí více CO2 než u jaderné elektrárny. V Německu je to politické rozhodnutí. Němci jsou bohatá země, mohou si to dovolit, je tam po tom poptávka obyvatel, nevadí jim platit za elektřinu vyšší cenu. Naštěstí Evropská unie nemůže mluvit jednotlivým zemím do energetického mixu. Takže pokud budou naši občané a politici podporovat výstavbu jaderné elektrárny v Česku, tak nám v tom žádná okolní země nemůže zabránit.“

O souboji o uhlí

„Jde o hodně peněz. My chceme, abychom fungovali v prostředí, kde je cena uhlí standardní, evropská, a chceme nakupovat uhlí za podmínek, které jsou obvyklé například v Německu. Ale druhá strana, jmenovitě pan Tykač (majitel Mostecké uhelné – pozn.red.), má jinou představu. Kdybychom na jeho představu přistoupili, tak pan Tykač vydělá na úkor ČEZ více než 100 miliard korun. Jde o kontrakt do roku 2055. Ten výdělek se pohybuje od 100 až do 250 miliard korun podle toho, kterou z cen, o které Mostecká hovoří, bychom vzali. To je tak obrovská částka, že tomu odpovídají i metody, které ta druhá strana používá.

O vlivu ČEZ na českou ekonomiku a politiku

„Tohle nálepkování s sebou nese velikost firmy a dostali jsme ji ve chvíli, kdy jsme začali být úspěšní. Myslím, že řada lidí pokládá ČEZ za daleko vlivnější firmu, než jak je to ve skutečnosti. Samozřejmě každá velká zisková firma má nějaký vliv. ČEZ odvádí do státního rozpočtu více než 40 miliard ročně. To je velká suma, takže samozřejmě s takovou firmou se politici baví a je jedno, jestli je státní, nebo soukromá. I u soukromé firmy, která odvádí takové sumy do státního rozpočtu, mají politici zájem vědět, co se s ní děje. Protože chtějí, aby byl ten tok peněz do rozpočtu zachován.“

O svém vlastním vlivu

„Šéf každé energetiky ve světě se musí potkávat s politiky. Veřejná správa má na energetiku vliv, stanovuje jí mantinely. Každý šéf energetiky i velkých firem obecně se snaží zajistit, aby to prostředí formované legislativou bylo férové, a ne diskriminující. Všechny americké firmy používají lobbisty, aby přesvědčili senátory a kongresmany o tom, co je ještě příznivé prostředí, a co už to prostředí deformuje. Když jsem byl jako šéf odpovědný za hodnotu firmy vůči akcionářům, tak jsem to musel dělat taky. To démonizování je dané i tím, že máme málo silných českých firem. V Německu je E. ON i RWE, silné firmy, ale je tam dalších deset takto silných firem, VW, Siemens a další. Nemají potřebu démonizovat jednu. V Česku je ČEZ bohužel jediná silná česká firma.“

O akvizicích typu uhelného dolu Mibrag či solárních elektráren, u nichž nebyla transparentní vlastnická struktura předchozích majitelů

„Šéf ČEZ nemá za úkol kontrolovat, od koho se kupují projekty. Šéf ČEZ má za úkol, aby vše bylo pro firmu ziskové a vydělávalo akcionářům peníze. A za tím si absolutně stojím, že každou transakci jsme vždy dělali s nejlepším vědomím a svědomím, abychom našim akcionářům vydělali peníze.“

O vztahu k lobbistovi Romanu Janouškovi

„Martin Roman je šéf ČEZ, ale také člověk. Znám se s Janouškem dávno, ze sportu, z doby, kdy nebyl takto démonizovaná postava a já nebyl ještě ani v ČEZ a ani ve Škodě Plzeň. A kamarády ze sportu máte na sport, a politiku řešíte s někým jiným. Já s panem Janouškem nespřádám plány na to, co se děje v Česku a v Praze. Já s ním sportuji.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!