Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mexiko: Zatčení šéfa Kartelu ze Sinaloy pašování drog nesnížilo

USA

  17:38
Před rokem 20. února mexičtí mariňáci dopadli nejhledanějšího zločince na světě – Joaquína Guzmána Loeru alias Chapa (Prcka). Pro prezidenta Peñu Nieta to sice bylo velké vítězství, ale nejvýznamnější mexická obchodní firma bez Prcka v čele neztrácí čas restrukturalizací a věnuje se svým drogovým zákazníkům. Píše Tomáš Nídr.

Zatýkání Joaquína „Prcka“ Guzmána, ve své době nejhledanějšího drogového bosse světa. foto: Reuters

Šedesátiletý Joaquín Guzmán Loera známý pod přezdívkou Chapo (Prcek), byl až do svého zatčení loni 20. února generálním prezidentem nejvýznamnější mexické obchodní společnosti. Má pobočky v 54 zemích světa, i když nikde není registrována v obchodním rejstříku. Jmenuje se Kartel ze Sinaloa a jeho zbožím jsou drogy.

Podle studie mexického experta Davida Péreze Esparzy na základě výslechů bývalých „manažerů“ této firmy byla schopna po celém světě každý měsíc distribuovat dvě tuny kokainu a deset tisíc tun marihuany a navíc balíky amfetaminů, heroinu a dalších narkotik.

Jde o logistický výkon srovnatelný se soukromou přepravní společností DHL s tím zásadním rozdílem, že Kartel ze Sinaloa, který svoje jméno získal po mexickém státu na pobřeží Tichého oceánu, pracuje v ilegalitě. Žádný jiný tamní podnik nemá větší dosah – pro srovnání největší dle zákonů fungující společnost Cemex, která prodává stavební materiál, má svoje zastoupení jen ve 33 zemích.

Inovativní distribuce

Pokud dáme morálku stranou a podíváme se na fungování kartelu ryze ekonomicky, lze jej pochválit především za inovativní rozvíjení distribuční sítě, což inspiruje i nepřátelské mafie. Už dávno nestačí zásobovat největší spotřebitelský trh USA jen z dodávek skrytých mezi bedničkami s avokádem.

Kartel ze Sinaloy lze pochválit především za inovativní rozvíjení distribuční sítě, což inspiruje i nepřátelské mafie

Vedle této tradiční a stále používané metody přepravy přišla ke slovu nejdříve letadla tajně přistávající v poušti. Nyní jsou hitem pašeráckých stezek na dálku pilotované drony. Kromě toho existuje cesta pod vodou – ve „vozovém parku“ Kartelu ze Sinaloy je několik po domácku vyrobených ponorek. Sám Guzmán je pak průkopníkem v pašování pomocí kilometrů tunelů vykopaných pod mexicko-americkou hranicí.

Do Evropy je to na tunely a drony trochu z ruky, proto se zboží posílá v pravidelných leteckých spojích – například v kurýrově žaludku, rakvi mrtvoly či ve dvojitém dnu kufru. Ale to jsou jen drobky. Hlavní zásilky se vozí po metrácích v kontejnerech loďmi. Když plavidla přijíždějící z Latinské Ameriky začala být podrobována příliš zevrubné kontrole, vzal to Kartel ze Sinaloy oklikou přes přístavy v západní Africe a odtud po starých trasách karavan Saharou na pobřeží Středozemního moře.

Dobrý zaměstnavatel

Kolik lidí včetně policistů, vojáků, soudců, novinářů či politiků má kartel na výplatní pásce, nikdo neví, protože výroční zprávu nevydává. Dle odhadů by ale mohl poskytovat zhruba tolik pracovních míst jak obchodní řetězec Walmart México (176 tisíc) nebo ropný gigant Pemex (145 tisíc). Další statisíce profitují nepřímo – ať už architekti opulentních vil a hrobek pro narkozbohatlíky, personál na diskotékách, kam chodí padouši rozhazovat peníze, či jejich nohaté společnice.

Práce pro mafii je velmi riziková, protože hrozí zatčení, anebo hůř i kulka. A to nejen těm, kdo jsou se samopaly určení na černou práci. Smrtelně ohroženi jsou i účetní, kteří obratně perou obrovské zisky, nebo zpěváci vychvalující v odrhovačkách heroického činy svého kápa.

Kolik lidí včetně policistů, vojáků, soudců, novinářů či politiků má kartel na výplatní pásce, nikdo neví, protože výroční zprávu nevydává

Kartel ze Sinaloy je však dobrý zaměstnavatel, který z pochopitelných důvodů potřebuje velkou loajalitu svých zaměstnanců, takže jim poskytuje i životní pojistku, již v případě uvěznění či skonu vyplatí jejich rodinám. Šance na úhonu je značná. Slovo kartel označující dohodu firem o spolupráci totiž v Mexiku ztratilo faktický smysl, protože v žádném jiném odvětví na tamním trhu není stejně nelítostný konkurenční boj jako v obchodu s drogami.

Zejména v uplynulých osmi letech byly mafiánské lokty v přetlačované za ziskem pořádně ostré. Poté, co v prosinci roku 2006 vyhlásil tehdy nastupující prezident Felipe Calderón válku narkobyznysu, se boje mezi státními ozbrojenými složky a zločineckými sítěmi přelily i do samotného podsvětí, kde na sebe pálí nejen znepřátelené kartely, ale i členové zločineckých skupin. Nikdo už nespočítá, kolik osob v důsledku této války všech proti všem přišlo o život. Odhady se zaokrouhlují na 100 tisíc lidí. Prozatím.

Nástup konkurence

Pro Kartel ze Sinaloy byly nejkrvavější roky 2008 a 2009, kdy se od něj odtrhli bratři Beltránové a se svými lidmi se přidali k nepřátelům ze skupiny Los Zetas. Otevřená válka začala, když vrazi zabili Guzmánova syna Edgara před supermarketem, kde od té doby uprostřed parkoviště trůní pomník.

Guzmán alias Prcek svoje teritorium tehdy po řadě přestřelek uhájil za úlevného vydechnutí místních lidí, kteří jsou s nadstardní rolí organizovaného zločinu v místním životě smíření a opakují: „Lepší dobrý gangster, než špatný gangster.“ Mají totiž strach, že by narcos vzešlé z vesnic v místních horách, kteří si náklonnost získávají občasnými milodary ve formě nových hřišť, kostelů či škol, mohla nahradit nejsilnější konkurence – Los Zetas.

Po nástupu Los Zetas do drogového byznysu přestaly platit nepsané kodexy a vraždění se rozjelo naplno, aniž by se na rozdíl od dřívějších dob hledělo na vedlejší oběti

Ta vznikla ze skupiny elitně vycvičených vojáků, kteří přeběhli za výnosnějším džobem bodyguardů šéfa kartelu. Časem se však osamostatnili a většinu území bývalého zaměstnavatele na východním pobřeží zabrali pro sebe. Jako lidé, kteří jsou na území cizí, si respekt si získávají brutalitou a strachem.

Po jejich nástupu do drogového byznysu přestaly platit nepsané kodexy a vraždění se rozjelo naplno, aniž by se na rozdíl od dřívějších dob hledělo na vedlejší oběti. Do vyřizování účtů vstoupilo také drastické mučení a zvrhlý černý humor, který měl rádoby vtipným způsobem vraždy ponížit oběť i po smrti.

Přednost má vyjednávání

Los Zetas také rozšířila rozsah podnikání. Vedle drog se začala zabývat i prostitucí, pašováním lidí, únosy a vybíráním výpalného, takže nadvláda podsvětí se stala všudypřítomná. V Sinaloe se pokračuje tradice – do problémů s kartelem se dostane jen ten, kdo se mu staví do cesty. Pokud se někdo věnuje pouze svému stánku s tacos, nikdo si ho nevšímá. Naopak, pokud by ho někdo chtěl vydírat, mafie se postará o jeho klid.

Guzmán jako obchodník dával přednost vyjednávání a domlouvání před násilí. Vyslání svých nájemných zabijáků považoval až za poslední krok, s nímž však příliš neváhal.

Guzmán neboli Chapo jako obchodník dával přednost vyjednávání a domlouvání před násilí. Vyslání svých nájemných zabijáků považoval až za poslední krok, s nímž však příliš neváhal. Není to totiž žádný anděl převlečený za kmotra – i pro něho bylo vraždění na denním pořádku.

Po svém zatčení dle jednoho z amerických agentů Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) sám připustil, že zabil dva až tři tisíce lidí. Není však pravděpodobné, že by jich tolik vyřídil vlastní rukou, protože v nejkrvavějších letech se nebezpečných akcí neúčastnil. Pokud by mluvil o těch, které nařídil zlikvidovat, pak svou vinu o řád podcenil.

Navzdory tomu si Prcek v Sinaloa získal pověst Zorra Mstitele ochraňujícího lidi. Když loni v únoru prezident Enrique Peña Nieto slavnostně oznámil dopadení muže, za což Mexiko společně s USA vypsaly odměnu sedm milionů dolarů, vyšlo v Culiacánu do ulic několik stovek demonstrantů, kteří žádali Chapovo propuštění.

Neúspěšný atentát

Jak se do takové pozice Joaquín Guzmán, který mimo jiné pronikl i do seznamu dolarových miliardářů časopisu Forbes, propracoval? Pochází ze zapadákova La Tuna v oblasti Badiraguato. Jeho početná a chudá rodina se vedle chovu dobytka stejně jako další venkované v horách Sinaloy věnovala tradičnímu pěstování opiových makovic a marihuany. Přičinlivý Joaquín, jehož vzdělávání skončilo v šestém ročníku základní školy a který rodině vypomáhal pouličním prodejem pomerančů, mířil výš.

V květnu 1993 Guzmána po celém Mexiku proslavili neúspěšní atentátníci od konkurence, kteří si spletli jeho luxusní bílý Mercury s vozem kardinála

Začínal v mocném Guadalajarském kartelu, v němž měl na starosti logistiku. Proslul tím, že kurýry, kteří se zásilkou nedorazili včas, osobně zastřelil. Díky spolehlivosti, tvrdosti i kreativitě při vymýšlení nových pašeráckých cest, v hierarchii rychle stoupal. Když se na konci osmdesátých let Guadalajarský kartel po zatčení svého kmotra rozpadl, Chapo si se svými kumpány podržel rodný stát, ze kterého postupně vybudoval největší mafii na světě.

V květnu 1993 ho po celém Mexiku proslavili neúspěšní atentátníci od konkurence, kteří si spletli jeho luxusní bílý Mercury s vozem kardinála, a místo Guzmána zavraždili představitele katolické církve. Policie se po této tragédii vzepjala k velké akci a hned v červnu mezi jinými zadržela i Prcka.

Psychologický posudek

V psychologickém posudku vyšetřovatelé popisují Guzmána jako egocentrika, který si je vědom inteligenční převahy nad svými parťáky, a proto chce o všem rozhodovat sám. V posudku se uvádí: „Využije jakýkoliv násilný prostředek, pokud se cítí ohrožen. Nemstí se jako impulzivní osoba. S odpovědí vyčkává, až si najde nepřítelovo slabé místo, jehož zásahem mu způsobí největší škody.“ Vyšetřovatelé ho považují za člověka toužícího po všemocnosti, jíž dosáhl už v mikrosvětě věznice.

Tu si Chapo, který se při výsleších zarputile označoval za nevinného rolníka, změnil v hotel, ve kterém mu podplacení nebo zastrašení bachaři dělali portýry. Na celu mu nosili jídlo z restaurací, pouštěli k němu na návštěvu prostitutky a nechali ho pomocí mobilu řídit celou síť. Až když mu téměř po osmi letech za mřížemi začalo hrozit vydání do USA, zmizel v lednu 2001 ze žaláře v koši na špinavé prádlo.

V psychologickém posudku vyšetřovatelé popisují Guzmána jako egocentrika, který si je vědom inteligenční převahy nad svými parťáky, a proto chce o všem rozhodovat sám

Podle policistů, kteří tento útěk z „nejpřísněji střeženého vězení“ vyšetřovali, muselo být kvůli jeho zdaru podplaceno 78 osob. Guzmánovi tento kousek zajistil obrovskou popularitu, již umocnily jeho provokativní návštěvy restaurací. Například v listopadu 2005 pojedl v doprovodu 15 bodyguardů vyzbrojených Kalašnikovy v podniku Las Palmas v centru Culiacán.

Jeden z jeho mužů hosty nekompromisně požádal: „Člověk, který teď přijde, je boss. Prosíme, zůstaňte na svých místech. Dveře zavřeme a nikoho nepustíme ven. Také nesmíte používat mobily. Jestli splníte to, co žádáme, nikomu se nic nestane. Pokračujte v jídle a neptejte se po účtu. Šéf vše zaplatí.“ Chapo pak vešel hlavními dveřmi a pozdravil se s podáním ruky se všemi hosty.

Náhrada za Usámu bin Ládina

Právě jeho touha po gurmánském jídlu, zábavě velkoměsta a po společnosti prostitutek přivedla trojnásobného manžela a devítinásobného otce opět do vězení. Kdyby nechtěl svoje nepoctivě vydělané stamiliony dolarů roztočit a zdržoval se na jednom ze svých šesti rančů obklopen 300 členy své soukromé armády uprostřed nepřístupných srázů Sierra Madre, ruka zákona by na něho zřejmě nikdy nedopadla. Do hor totiž vedou jen nekvalitní cesty pod dozorem Chapových mužů, kteří by v případě podezřelého pohybu dali včas echo.

Guzmánovo nahánění v mnohém připomínalo lov na Usámu bin Ládina. Právě zakladatele teroristické al-Kajdy EL Chapo nahradil na vrcholu nejhledanějších mužů na světě podle seznamu FBI.

Pokus zatknout Prcka výsadkem z vrtulníků na jeho třetí svatbě s místní miss skončil fiaskem, protože v tiché krajině se helikoptéry hlukem prozradí na kilometry daleko. Bylo tedy třeba ho lapit, když milovník fiest a muziky opustil noru a to jen s minimálním doprovodem, aby ve městě nevyvolával pozornost.

Americký týdeník The New Yorker ve svém čísle z loňského května podrobně zmapoval Guzmánovo nahánění – v mnohém připomínalo lov na Usámu bin Ládina. Právě zakladatele teroristické al-Kajdy, který skončil v květnu 2011 s kulkou v hlavě, Chapo nahradil na vrcholu nejhledanějších mužů na světě podle seznamu FBI.

Utajený zásah

Tito dva vrstevníci představují negativní stránku globalizace. První proto, že vybudoval světovou síť násilného džihádu, druhý stejně obratně pokryl Zemi dodávkami omamných látek. Pro řízení obou organizací prostřednictvím jejich struktury složené většinou ze samostatně jednajících buněk je třeba rychlé spojení se svými podřízenými, což se jim stalo osudným.

Oba sice brzy pochopili, že přímá komunikace moderními technologiemi by je mohla prozradit. Guzmán proto pro důležité zprávy používal těžko vystopovatelný systém tří „zrcadel“, která si mezi sebou informaci přes telefony a e-maily posílala, než došla na Chapův smartphone. Odpověď zpátky putovala stejně složitým systémem. Jenže tajné služby nakonec analýzou metadat objevily jeden z článků tohoto řetězce – chlapíka, kterému se v galerce přezdívalo Nosáč.

Největším zázrakem je, že se zásah proti Guzmánovi podařil v Mexiku, jehož veřejná správa i ozbrojené složky jsou prošpikované informátory, utajit

Největším zázrakem je, že se zásah proti Guzmánovi podařil v Mexiku, jehož veřejná správa i ozbrojené složky jsou prošpikované informátory, utajit. Právě na předčasném prosáknutí informací totiž řada dřívější pokusů o jeho zadržení ztroskotala. Především proto, že do akce byli nasazení mariňáci, kteří s kartely měli dosud méně co do činění než jiné armádní jednotky nebo policie, a proto nebyli zkorumpovaní. Navíc velitelé nežádali civilní úřady o schválení akce a všem členům zátahu odebrali mobily a jeho cíl jim prozradili, až když vyrazili k zásahu.

Když měli informaci, že se Chapo nachází někde v Culiacánu, vpadli do domu Nosáče, který hned začal spolupracovat. Podle Mexičanů proto, že si tím zajistil příslib kratšího trestu. Týdeník The New Yorker s odvoláním na své zdroje spekuluje, že k tomuto rychlému „zpívání“ byl přinucen mučením. Každopádně prozradil adresu, kde Prcek té noci při svém každodenním střídání útočišť zakotvil.

Důmyslná úniková cesta

Jenže tam ztroskotali na dokonale zabezpečených dveřích, uzavřených hermeticky jako vstup do ponorky. Trvalo deset minut, než se jimi vlámali dovnitř, což poskytlo Chapovi dost času na útěk. Využil důmyslného výtahu zamaskovaného vanou tak, že o něm nevěděli ani bodyguardi. Jak se ukázalo později, všechny jeho odhalené domy v Culiacánu měly v koupelně pod kachličkami stejnou únikovou cestu. Zkušenosti s hloubením pašeráckých tunelů pod hranicí přišly Guzmánovi vhod i v Culiacánu.

Guzmán využil důmyslného výtahu zamaskovaného vanou tak, že o něm nevěděli ani bodyguardi. Jak se ukázalo později, všechny jeho odhalené domy v Culiacánu měly v koupelně pod kachličkami stejnou únikovou cestu.

Chapo, který si ani nestihl obout boty, se dostal do culiacánské kanalizace a svým pronásledovatelům unikl. Ale věděl, že všechny přístupové cesty do hor nyní hlídají lidé i drony, a proto musí zůstat na hustě obydleném pobřeží, než se situace uklidní.

Jenže mariňákům se při zátahu podařilo zadržet dalšího muže ze Prckova blízkého okruhu, který také podezřele rychle promluvil. A ten udal, že jeho šéfa doprovází muž přezdívaný Kondor. Jeho číslo měli vyšetřovatelé v databázi, takže stačilo čekat, až jeho mobil „ožije“.

Stalo se to o čtyři dny později, když už se pronásledovatelé domnívali, že jim jejich kořist zase pláchla. Telefon lokalizovali v přímořském letovisku Mazatlán ve čtvrtém patře hotelu Miramar. Následovala blesková akce a během pouhých tří minut nepadl ani vystřel. Chapa hlídal pouze Kondor, jenž hned po vpádu mariňáků, kteří se většinou před střelbou nezdržují dlouhými výzvami ke složení zbraní, pochopil, že nemá cenu vzdorovat.

Nepotvrzený předpoklad

Guzmán, který byl v době útoku jen ve spodním prádle, se také nebránil. V apartmánu s ním totiž byla i manželka, jejich dcery dvojčata a osobní kuchařka. Největší boss podsvětí tedy byl dopaden ostudně – bez bitvy, která je při zatýkání mafiánských hlavounů obvyklá.

Předpoklad, že si Guzmán u plastického chirurga nechal z bezpečnostních důvodů změnit visáž, se nepotvrdil

Všechny překvapilo, že nyní Chapo vypadá jako na fotografiích z doby svého slavného útěku. Dokonce i vlasy a knír měl černý jako tehdy, protože si je barvil. Předpoklad, že si u plastického chirurga nechal z bezpečnostních důvodů změnit visáž, se nepotvrdil. Na veřejnosti se však maskovat musel. Například do hotelu ho Kondor dostrkal na vozíčku v převlečení za vetchého starce.

Zpráva o jeho zatčení se rychle objevila v médiích, protože poradci z DEA, kteří u zásahu byli, informaci okamžitě pustili agentuře AP. Američané, kteří mexickým úřadům kvůli všudypřítomné korupci nedůvěřují, tím předešli možné zákulisní dohodě mezi kartelem a vrcholnými armádními či politickými kruhy, které by Chapa za pořádný balík nechaly na svobodě.

Zásluha firemní hierarchie

Každopádně pro prezidenta Peñu Nieta, který pokračuje v narkoválce odstartované jeho předchůdcem, to bylo velké vítězství. V extrémně podezřívavé mexické společnosti, která svým představitelům absolutně nedůvěřuje, se však objevují hlasy, že to celé bylo jen divadlo a že zadržený je Chapův dvojník. Podle těchto konspiračních teorií si Prcek s pomocí vlády zajistil odchod ze scény a bezpečný důchod.

Díky jasně dané firemní hierarchii se tato zločinecká skupina vyhnula jinak velmi častému krveprolití mezi pretendenty uvolněného kmotrovského trůnu

Tak či onak, mafie potřebuje nového šéfa. Nepředpokládá se, že by se do jejího čela postavil některý z Chapových synů. Kartel není dědičná monarchie. Na rozdíl od jiných odvětví mexického byznysu v tomto oboru platí, že zásluhy jsou nad rodinný původ. Vše nasvědčuje tomu, že řízení galerky v Sinaloa převzal Guzmánův vrstevník a dlouhá léta nejbližší spolupracovník Ismael Zambada García zvaný El Mayo (Květen).

Díky jasně dané firemní hierarchii se tato zločinecká skupina vyhnula jinak velmi častému krveprolití mezi pretendenty uvolněného kmotrovského trůnu. Manažersky řečeno, Kartel ze Sinaloy neztrácí čas restrukturalizací, ale plně jej věnuje péči o zákazníky a pokračuje v pašování drog stejně jako dříve. Ostatně, jak napsal The New Yorker: „Když zabijete generálního prezidenta General Motors, pak to přece neznamená, že firma kvůli tomu zmizí z trhu.“

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...