Mexická díra v plotě na zahradě americké rezidence

Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen prokázal při recepci u příležitosti Dne nezávislosti multikulturní velkorysost.

Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen uspořádal ve čtvrtek 27. června na zahradě své rezidence v Bubenči slavnostní recepci u příležitosti nadcházejícího Dne nezávislosti. Že jde navzdory relativnímu úpadku americké moci ve světě stále o navýsost prestižní událost, dokládala hojná účast vrcholných českých politiků napříč parlamentním spektrem, včetně několika adeptů na účast v Rusnokově vládě.

Odpovídalo tomu i pohoštění, které na vlastní náklady připravily pětihvězdičkové americké hotelové řetězce jako Hilton, Intercontinental či Marriot, anebo koktejlový stánek ikonické tennesseeské whisky Jack Daniels. Na oslavě amerického svátku samozřejmě nemohlo chybět ani lacinější rychlé občerstvení od firem KFC či Burger King nebo nápoje od Coca Coly a Pepsi.

Mezi povědomými logy vlajkových lodí zaoceánského kapitalismu možná zapadl jeden skromnější stánek – nebýt veliké přišpendlené zeleno-bílo-červené vlajky s orlem na kaktuse a držícím v zobáku hada.

Z protokolárního hlediska je pozoruhodné, visí-li na „bilaterální“ recepci amerického velvyslance v České republice jiná vlajka než s třinácti pruhy a padesáti hvězdičkami, respektive bikolóra s modrým klínem. Ještě by se dala pochopit vlajka NATO, kterou oba státy sdílí.

Je mnohem těžší si představit, že by si na oficiální recepci některého západoevropského velvyslanectví vydržovali stánek s kebaby ověšený vlajkou s půlměsícemMexická vlajka však bezelstně označovala stánek dovozců specialit zpoza Rio Grande, které jsou do velké míry doma i na jihozápadě USA. V kontextu právě projednávané americké imigrační reformy, jejíž nejožehavější částí je otázka nabytí občanství miliony přistěhovalců z Mexika, kteří nelegálně překročili společnou hranici, ovšem bylo její viditelné vyvěšení na oficiální americké akci v jistém smyslu alespoň stejně pikantní jako nabízené pokrmy.

Svědčilo ovšem také o jakési americké multikulturní velkorysosti. Je mnohem těžší si představit, že by si na oficiální recepci například některého západoevropského velvyslanectví vydržovali stánek s kebaby ověšený vlajkou s půlměsícem, anebo že by se na české recepci v zámoří podával třeba boršč pod ukrajinským trojzubem.

Na americké recepci se však nad mexickou vlajkou nikdo nepodivoval. ČESKÁ POZICE pouze mimoděk vyslechla, jak si dva američtí expati při zpozorování vlajky jižních sousedů dobromyslně utahují, že má velvyslanecká rezidence nejspíš díru v plotě, načež se ke stánku vydali pro kelímek mezcalu. V jejich hlase však bylo i cosi spikleneckého: V zemi, kde je prezidentem Miloš Zeman, je za politicky nekorektní žertíky jistě nikdo popotahovat nebude.

Počet příspěvků: 1, poslední 29.6.2013 05:03 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.