Lidovky.cz

Měkotovy miliony stát nezíská

  9:26
Těžko vymahatelnou pohledávku, která právě českému státu uniká, údajně miliardář před svou smrtí prodal firmě, přes niž protekly i jeho peníze z prodeje Mostecké uhelné společnosti. Jde o Onetage Anstalt z lichtenštejnského Vaduzu, již ovládal sám Luboš Měkota.

Luboš Měkota foto: Martin Pinkas - Euro, ČTK

Zesnulý miliardář Luboš Měkota, jeden z hlavních aktérů podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), po sobě zanechal nemalé jmění. Právě kvůli vyšetřování machinací s těžařskou společností na konci 90. let zabavil část Měkotových peněz český stát. A o některé z nich minulý týden přišel. Konkrétně jde přibližně o 25 milionů korun, které miliardář investoval do byznysu se zemědělskými komoditami.

Měkota poskytl v létě 2010 krátce po sobě dvě půjčky společnosti Feed Grain, která se zabývala především obchodem s řepkou olejnou. Firma je to sama o sobě zajímavá. Jak už LN v minulosti upozornily, vyskytovala se v blízkosti prostředí, kde se hovoří o podezření z karuselových podvodů s DPH. Feed Grain navíc zakládali advokáti kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojené s Ivem Rittigem.

Neplatná pohledávka

Pohledávku vůči Feed Grainu zabavil stát na konci loňského roku na základě rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jenže oněch 25 milionů už nikdy nevymůže. Feed Grain je od března v konkurzu a vymáhání peněz v rámci insolvenčního řízení, které se vede u Městského soudu v Praze, stát vzdal.

Podle insolvenční správkyně Vladimíry Jechové Vápeníkové není pohledávka platná, tudíž ji popřela.

Podle insolvenční správkyně Vladimíry Jechové Vápeníkové není pohledávka platná, tudíž ji popřela. Zástupce státu, advokát Pavel Grošpic, se proti jejímu kroku neohradil. Dokonce svými hlasy správkyni potvrdil ve funkci a následně v třicetidenní lhůtě nepodal incidenční žalobu, kterou by mohl rozhodnutí zvrátit.

„Incidenční žalobu jsem nepodal po dohodě s vrchním státním zástupcem. On důvody, proč je ta pohledávka neplatná, jednoznačně uznal. Navíc jsme se shodli, že pohledávka by byla jen těžko vymahatelná,“ vysvětluje Grošpic.

O jaké jednoznačné důvody jde? Měkota údajně převedl pohledávku na jinou společnost, což mají dokazovat účetní doklady Feed Grainu. Onen převod ale doprovází několik otázek.

Disponent Braxator

Předně miliardář pohledávku údajně prodal jen měsíc před svou smrtí. Měkota zemřel na srdeční příhodu 9. března 2013. Pohledávku měl převést 10. února. I když pomineme zvláštní načasování, je zajímavé, komu ji měl prodat. Jejím kupcem byla společnost Onetage Anstalt z lichtenštejnského Vaduzu.

Kromě Měkoty totiž podpisovým právem k Onetage Anstalt disponoval ještě někdo jiný - tajuplný bankéř Camillus Braxator.

Také o ní už se LN v minulosti zmiňovaly. Jde o společnost, kterou ovládal sám Měkota. Právě na její účty natekly peníze za prodej Měkotova podílu v Mostecké uhelné. Jeho dědicové ale nad společností ztratili kontrolu. Kromě Měkoty totiž podpisovým právem k Onetage Anstalt disponoval ještě někdo jiný - tajuplný bankéř Camillus Braxator. Okolnosti provázející jeho jméno LN mapují déle než rok. Privátní bankéř a právník slovenského původu hraje důležitou roli v několika velkých kauzách z druhé poloviny 90. let a patrně by okolnosti privatizace MUS mohl osvětlit jako málokdo jiný. Na dotazy LN ale Braxator neodpovídá.

„Nepodání incidenční žaloby ve věci pohledávky zajištěné po Luboši Měkotovi a popřené insolvenční správkyní zkrachovalé společnosti Feed Grain bylo výsledkem společného jednání mezi mnou jako právním zástupcem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Státní zástupce zrušil zajištění této pohledávky, neboť vyšlo dodatečně najevo, že L. Měkota tuto pohledávku před svou smrtí převedl na jinou osobu, a tudíž v době přihlášení do insolvenčního řízení jí už nedisponoval. Protože L. Měkota v době přihlášení pohledávky již nebyl věřitelem Feed Grain, insolvenční správkyně přihlášenou pohledávku pochopitelně popřela.

Pro případný spor s insolvenční správkyní chyběly podklady, jež by nasvědčovaly reálné existenci přihlášené pohledávky, a tedy nebylo možné v takovém sporu očekávat úspěch. Za stát jsem v té době nejednal jako advokát nýbrž jako zaměstnanec Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.“

Pavel Grošpic, v té době právní zástupce a zaměstnanec Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových

Případu miliardáře Luboše Měkoty se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.