Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mediální lapálie Dona Pabla z Brna

  0:35

Ministra spravedlnosti Pavla Blažka stále trápí, že byl kvůli svému kongresovému projevu v médiích přirovnáván k Milouši Jakešovi. 

Pavel Blažek (ODS), jeden z dobrých známých pražské šedé eminence Tomáše Hrdličky, to s internetovými médii nemá vůbec lehké. Při nedávném stranickém kongresu ODS se do nich obul ve svém podivném nominačním projevu, hájí se však, že o cenzuru internetu mu prý nešlo. Blažek v něm mimo jiné pronesl: „Pokud jde o ochranu demokracie – a teď řeknu něco, co se v galerii nahoře líbit nebude: Budeme se muset vážně zabývat otázkou médií. Teď nemyslím ani tak tištěná, ale myslím internet a podobně, protože to se stává vážnou hrubou hrozbou demokracie ve směru, který je důležitý. Chybí vyváženost svobody slova a ochrany osobnosti.“ Nyní se v pondělním vydání MF Dnes Blažek po dvou týdnech k onomu projevu vrátil.

Ministr spravedlnosti řekl, že počítal s tím, že za svá kritická slova vůči médiím dostane facku. Prý ho opravdu nepotěšilo, že byl přirovnáván k legendárnímu proslovu Milouše Jakeše na Červeném hrádku. „Je ale třeba dbát více na odpovědnost těch, kdo v nich uveřejňují svá stanoviska. Žijeme v době, v níž kdokoli je nepravdivě až hanlivě poškozen v médiích, nemá možnost rychlé obrany,“ míní Blažek. A dodal, že často nechutné jsou především diskuse. „Stokrát opakovaná polopravda v těchto diskusích se postupně stává pravdou a ten, koho se to týká, nemá absolutně žádnou možnost se bránit.“ (S tím, že diskuse pod články jsou často nechutné, lze opravdu souhlasit.)

Co Blažkovi opravdu vadí

Blažkův odpor k internetovým médiím ale pramení zejména z recesistických projektů, jako jsou weby Žít Brno a Žít Česko, jež si politika hodně „oblíbily“. Důkazem pro takové tvrzení budiž už červencové vysílání diskusního pořadu Otázky Václava Moravce, v němž vystoupil coby nový ministr spravedlnosti.

Postěžoval si: „V Brně žije 400 tisíc lidí, které mám rád, protože to je moje milované město. Ale žije tam asi pět lidí, kteří jakmile se kdokoliv z Brna dostane někde výš, mohou se přerazit, aby prokázali, že je to právě on, kdo na to nemá. To se děje, já s tím počítám.“ A brněnské pisálky odsoudil: „Hluboce si jich nevážím. Jediné, co dělají, je, že píší po internetu nesmysly o komkoliv z Brna.“

Jenomže weby typu Žít Brno jsou jedním z mála politických satirických projektů, které tu v současnosti máme. Buďme za ně rádi. Blažek – na jižní Moravě přezdívaný Don Pablo – je pro ně snadno polknutelnou kořistí. Pokud bude nadále vystupovat podobně velkolepě jako na nedávném kongresu ODS – shodou okolností doma v Brně –, nálepky mediálního „šaška“ se hned tak nezbaví.

V čem je kupříkladu „vážnou hrubou hrozbou demokracie“ článek Velká říjnová výzva kongresu ODS: Stojíme za Pavlem Blažkem z produkce Žít Brno, ve kterém se autoři na začátku listopadu zabývali favority pro volbu předsedy ODS? Citujme: „Z aktuálně nabízených osobností je Pavel Blažek nesporně nejlepším kandidátem. Na rozdíl od dosluhujícího předsedy Petra Nečase nabízí srdce a v porovnání s Martinem Kubou není kmotrem. Mezi novináři i odbornou veřejností si získal i za krátký čas ve funkci ministra spravedlnosti obdobný respekt, jako jeho předchůdce Jiří Pospíšil, který musel z osobních důvodů odejít (...).“

Taková kombinace pravdy, ironie, výsměchu a nadsázky je právně nepostižitelná. S tím soudy ani Pavel Blažek nic nenadělají. Doufejme.