Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Matěj Hollan: „Odstřelit“ bychom mohli všechny kandidáty

  11:03

Protihazardní aktivista o tom, proč navzdory výtkám podpoří Karla Schwarzenberga: „Miloš Zeman doteď neztratil nenávist ke svobodě slova.“

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Muzikolog Matěj Hollan z Brna je jedním z příkladů úspěšného angažování se ve prospěch občanského života. Je spoluzakladatelem iniciativy Brnění, jejímž jedním z hlavních cílů je regulace hazardu, jež spadá pod ministerstvo financí a jeho šéfa Miroslava Kalouska z TOP 09 (více se dozvíte v rozhovoru Bojovník proti hazardu Matěj Hollan: Je to náš stát, tak se o něj starejme!). Na dotaz, kdo je pro něj ideální kandidát, Hollan před prvním kolem prezidentské volby v anketě ČESKÉ POZICE mezi „našeptávači“ odpověděl, že Jiří Dienstbier: „Je to moderní levicový politik, z jediné možné nabídky Dienstbier/Schwarzenberg ten lepší.“ Nyní občanský aktivista pro ČESKOU POZICI sepsal důvody, proč je pro něho Schwarzenberg – byť s výhradami – pro druhé kolo přijatelnější kandidát než Miloš Zeman.

Asi je to pro někoho zvláštní. Několik let se spolu s dalšími snažím o regulaci hazardu a nadávám, jak můžu, na ministerstvo financí řízené Miroslavem Kalouskem (TOP 09), protože on je za porušování zákona a český ráj hazardu zodpovědný. A pak volím Schwarzenberga, předsedu téže strany. Jak je to možné?

Všichni kandidáti na odstřel

Co se týče hazardu, hlavní vina leží na Kalouskově ministerstvu. O tom žádná. Budu-li však objektivní, tak mu k tomu vytváří ideální podmínky sněmovna svou strašidelnou legislativou, na základě které nyní obce nemohou až do roku 2015 hazard regulovat. Zákon, který podpořily s výjimkou Věcí veřejných všechny strany ve sněmovně, i ČSSD, je nyní napaden u Ústavního soudu, a pokud ten část zákona znemožňující obcím regulaci zruší, budou obce moci hazard regulovat ihned, Kalousek Nekalousek.

Kdybych měl indicii, že Karel Schwarzenberg aktivně s Miroslavem Kalouskem na rozmachu hazardu spolupracuje, o jeho volbě bych nepřemýšlelKdybych měl indicii, že Karel Schwarzenberg aktivně s Kalouskem na rozmachu hazardu, nebo čemkoliv jiném nekalém, spolupracuje, o jeho volbě bych nepřemýšlel ani vteřinu. Schwarzenberg je ale „pouze“ předsedou strany, za niž Kalousek ministruje. Jelikož je zároveň místopředsedou vlády, nijak ho to nezbavuje odpovědnosti za celou vládu ani za jeho straníky.

Nicméně stejným způsobem mohu odstřelit všechny kandidáty, Miloše Zemana s jeho Miroslavem Šloufem, Janem Kavanem, Ivo Svobodou, Zdeňkem Zbytkem v první řadě. Jana Fischera s jeho Jaromírem Soukupem a Tomášem Chrenkem, Jiřího Dienstbiera s půlkou jeho straníků, kterým dělá místopředsedu, Zuzanu Roithovou jejím stranickým bratrem Jiřím Čunkem, a i ta Táňa Fischerová aktivně podporovala vládu v letech 2002 až 2006, coby poslankyně za US-DEU.

Ne, že by se tento argument neměl brát v potaz, ale přesto na prezidenta kandidují zejména ti dva pánové jako osoby.

O protikorupčním snažení

Tato vláda se jmenuje „protikorupční“, ale moc toho, pravda, neudělala. Před dvěma lety jsem ji nahlížel velice kriticky a na té kritice nemám moc co měnit. Čím dřív padne, tím líp. Od té doby se ale pár věcí parlamentem nebo vládou sune – například rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu i na obce a státní podniky, průhledné financování politických stran či povinnost zveřejňovat na internetu všechny smlouvy, které uzavírá veřejná správa. Zatím z toho není dotaženo nic, ale doufám, že se to podaří. Snažíme se.

Za co je však vládu nutné z protikorupčního hlediska ocenit, je to, že respektuje svobodu slova a nechává policii a justici pracovat. Není to možná ani tak zásluha její jako tlaku veřejnosti, ale je to tak. Kalousek sice volá opilý vyšetřovatelům a ministr spravedlnosti Pavel Blažek blouzní o potřebě cenzurovat internet, ale to je tak všechno.

O svobodě slova

Zeman oproti tomu symbolizuje úplně jiné doby. Zemanova vláda v roce 2001 veřejně deklarovala, že zničí časopis Respekt, protože ji servilně nevynáší do nebes, ale svobodně a kriticky píše, co si myslí. Zemanovo politické dvojče, Václav Klaus, které s ním tehdy uzavřelo opoziční smlouvu, aby byl klid na práci, se nepřekvapivě Zemana bažícího po zničení Respektu zastalo. Dnes by si nikdo jiný nic takového nedovolil: s výjimkou Zemana. Aby bylo všem jasné, že Zeman svoji nenávist ke svobodě slova neztratil doteď, hned po prvním kole prezidentských voleb odmítl mluvit se všemi slovenskými médii, protože si ho tamější deník SME dovolil kritizovat.

V kampani Zeman opakovaně lže, nepřípustně vtahuje do kampaně fakt, že Schwarzenbergova těžce ochrnutá manželka nemluví českyV kampani Zeman opakovaně lže, nepřípustně vtahuje do kampaně fakt, že Schwarzenbergova těžce ochrnutá manželka nemluví česky, opět se setkáváme s argumentem, že Schwarzenberg na rozdíl od Zemana neprožil celý život v Česku, tudíž nemá právo kandidovat na prezidenta.

Mám-li si tedy vybrat mezi politikem, se kterým nesouhlasím v mnoha věcech, ale přesto demokratem Schwarzenbergem, a nebo člověkem, se nímž nesouhlasím v mnoha věcech, ale nad to příznivcem totalitních praktik Zemanem, je to jasné.

Jsem přesvědčený, že se Schwarzenbergem se naše země bude posouvat žádoucím směrem – pochopitelně za naší masivní účasti a tlaku na politiku. Za Zemana to budeme mít mnohem obtížnější, ne-li nemožné. Zkuste to při své volbě zvážit.

P. S.: K žumpě s Benešovými dekrety, kterou na Schwarzenberga vytáhl Klaus se Zemanem, ač dříve říkal Zeman úplně totéž – dokonce přirovnal odsun Němců ke stalinistickým praktikám–, se vyjadřovat nedá. Pokud na tomto „prasáckém“ tématu vyhraje Zeman volby, tak se asi půjdu střelit do hlavy...

Autor: