Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Martin Roman po dohodě s Petrem Nečasem odchází z čela ČEZ

  13:36

Novým generálním ředitelem ČEZ bude Daniel Beneš. Premiér chce, aby se plně soustředil na plánovanou dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Martin Roman stál v čele ČEZ od roku 2004. foto: © ČTKČeská pozice

Martin Roman odchází po dohodě s premiérem Petrem Nečasem z nejvyššího postu generálního ředitele a předsedy představenstva elektrárenské společnosti ČEZ. Skončí v nejbližších dnech, nejpozději do týdne; podle informací Lidových novin Roman rezignuje dokonce již ve čtvrtek. Nečas chce, aby se nový šéf společnosti plně soustředil na plánovanou dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Roman však ČEZ zcela neopustí, přesune se do čela dozorčí rady. Novým generálním ředitelem se má stát současný výkonný ředitel Daniel Beneš. Tuto informaci poprvé zveřejnily Lidové noviny s odvoláním na dobře informované zdroje.

„Odcházím po dohodě s premiérem. Petru Nečasovi jsem svůj úmysl oznámil už letos v květnu. Premiér mne požádal, abych svoje zkušenosti zúročil alespoň ve funkci předsedy dozorčí rady. Tuto nabídku jsem přijal,“ řekl ČESKÉ POZICI Roman. Podle informací ČESKÉ POZICE o svém záměru skončit ve funkci generálního ředitele poprvé informoval předsedu dozorčí rady už loni v listopadu.

Přísně tajné

Roman zprávu o odchodu z funkce hodlal po dohodě s premiérem Nečasem oznámit až příští středu. Jelikož někdo na Úřadu vlády ČR nedokázal držet jazyk za zuby, tento proces se zřejmě urychlí. Dohoda mezi premiérem a generálním ředitelem ČEZ byla natolik utajovaná, že o ní nevěděli ani ministři, ani koaliční partneři, ani manažeři firmy, ale ani šéf premiérových poradců Martin Říman, který nyní kvůli Romanovi bude muset opustit funkci předsedy dozorčí rady podniku.

V uplynulých měsících politická síla Martina Romana výrazně oslabila. Nepodařilo se mu například prosadit kandidáta ČEZ na předsedu Energetického regulačního úřadu.O tom, že Roman, který ČEZ řídí od února 2004, má ve funkci skončit, se hovoří již několik měsíců. Objevily se dokonce spekulace o jeho nástupcích, například o šéfovi Českých drah Petrovi Žaludovi či o expremiérovi Mirku Topolánkovi. Přesto byla aktuální informace o odchodu Romana pro všechny překvapením. Očekávalo se, že funkci opustí až v únoru příštího roku, kdy mu končí mandát.

Pravdou je, že společnosti ČEZ klesá zisk, ale to ještě není důvod k odchodu generálního ředitele. Podle informací ČESKÉ POZICE mezi premiérem Nečasem a Romanem neexistoval tak velký spor či taková disharmonie, jež by vedly k jeho odvolání. Roman podle svých slov odchází po dohodě s předsedou vlády. Otázkou ale zůstává, proč se tato změna neuskutečnila již na červnové řádné valné hromadě společnosti, když o svém záměru odejít informoval Roman Nečase už v květnu? Proto se v následujících dnech pravděpodobně bude hledat skutečný příběh, který za odchodem Romana stojí.

Úspěchy, ale i kritika

Romanovy úspěchy v čele společnosti ČEZ jsou neoddiskutovatelné. Z firmy v krátké době učinil středoevropského energetického šampiona. ČEZ byl v různých evropských anketách hodnocen jako nejziskovější, nejrychleji rostoucí či nejlépe řízený podnik. Vydržet více než sedm let v čele takové společnosti z manažerského hlediska je skutečně obdivuhodný výkon. Není však jasné, co bude nyní Martin Roman (42) dělat. Post předsedy dozorčí rady ČEZ přece není žádná práce na plný úvazek! Na tuto otázku pravděpodobně dostaneme odpověď až v příštích měsících.

Martin Roman však v posledních letech čelil i tvrdé kritice, že pěstuje nadstandardní vztahy s některými politiky, zejména z okruhu Mirka Topolánka. Toto podezření posílila společná dovolená Romana a Topolánka ve vile v toskánském Monte Argentariu.

Martin Roman v posledních letech čelil i tvrdé kritice, že pěstuje nadstandardní vztahy s některými politiky, zejména z okruhu Mirka Topolánka ČEZ je také vyšetřován úředníky Evropské komise kvůli podezření z možného bránění vstupu ostatních účastníků trhu na český trh výstavby elektráren. Firma byla také kritizována kvůli některým transakcím s Energetickým a průmyslovým holdingem (prodej dolů Mibrag), maďarským ropným koncernem MOL (prodej unikátní firmy na jadernou údržbu I&C Energo) či s firmou Amun Re (nákup solárních elektráren). Pochybnosti se objevily i kolem přípravy mnohasetmiliardové zakázky na výstavbu dalších jaderných bloků. ČEZ rovněž čelí vyšetřování kvůli únikům informací o hospodaření, avšak to není kauza, kvůli které by odstupoval generální ředitel.

V posledních dvou měsících se však objevily informace, že vztah mezi Nečasem a Romanem není bez mráčků. Romanovi se nepodařilo prosadit kandidáta společnosti ČEZ na post předsedy Energetického regulačního úřadu. Tato skutečnost svědčila o tom, že politická síla Romana výrazně oslabila. Další spor s premiérem vznikl v době, kdy se připravovala volba nového předsedy Teplárenského sdružení. Jediným kandidátem na tento post byl expremiér Mirek Topolánek. Podle informací ČESKÉ POZICE si premiér nepřál, aby tohoto kandidáta podpořil i ČEZ, jenže Topolánek hlas firmy nakonec získal.

Martin Roman (*1969)

Absolvent Právnické fakulty UK v Praze. Ve Švýcarsku získal roční stipendium na ekonomické fakultě univerzity v St. Gallen. Roční studijní pobyt absolvoval i v Německu na Karl-Ruprechtsuniversität Heidelberg.
Již jako student práv v roce 1992 nastoupil jako ředitel prodeje českého zastoupení firmy Wolf Bergstrasse ČR, která vyrábí bramborové lupínky. V letech 1994-1999 působil jako ředitel Janky Radotín, kde se stal v roce 1998 po vstupu strategického partnera americké firmy Lennox i předsedou představenstva. Od roku 1999 byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Škoda, a. s., od roku 2000 předsedou představenstva a generálním ředitelem akciové společnosti Škoda Holding. Předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ se stal v roce 2004.

Daniel Beneš (*1970)

Vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské -Technické univerzity v Ostravě a Business School Nottingham Trent University.
V letech 1993-1997 působil jako vedoucí odbytu ve společnosti Bohemiacoal, poté jako ředitel společnosti Hedviga Group. V letech 2000 až 2004 byl ředitelem závodu Tchas. V roce 2004 nastoupil do pozice ředitele úseku Nákup společnosti ČEZ, od roku 2006 zastával pozici ředitele Divize Správa. Od roku 2006 je místopředsedou představenstva ČEZ a od roku 2007 výkonným ředitelem. Zastupuje ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady společnosti Severočeské doly.

Autor: