Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Martin Roman odchází z čela dozorčí rady ČEZ. V den voleb!

  13:39

Dozorčí rada se má zabývat také kauzou prodeje firmy I&C Energo, kvůli němuž čelil bývalý generální ředitel kritice.

foto: © ISIFAČeská pozice

Aktualizováno. Čtvrteční informace o odchodu Martina Romana z čela dozorčí rady společnosti ČEZ se potvrdily. Roman odstoupil z funkce předsedy i člena rady na jejím jednání v první den parlamentních voleb – 25. října. Dozorčí rada pak kooptovala dva nové členy – ekonoma Michala Mejstříka a chomutovského primátora za ČSSD Jana Mareše. Sociální demokracie si tak udrží zastoupení i poté, co již dříve z rady odešel současný ministr zahraničí Jan Kohout. Podle dostupných informací by o výběru příštího šéfa dozorčí rady měla rozhodovat nová politická reprezentace, která vzejde z nynějších voleb. Řízením je prozatím pověřen místopředseda Václav Pačes.

Martin Roman ve svém prohlášení uvedl, že svůj úmysl odejít z dozorčí rady ČEZ oznámil premiérovi Nečasovi již letos na jaře. O chystaném odchodu Martina Romana informovala ČESKÁ POZICE už na začátku letošního roku. Čtvrteční text o chystaném Romanově odchodu následuje.

Odchod Martina Romana z čela dozorčí rady ČEZ už byl jen otázkou správného načasování. Je evidentní, o co šlo bývalému generálnímu řediteli tuzemské energetické jedničky nejvíce – aby nevznikal dojem, že byl někým k odchodu dotlačen. A že je jeho odchod spojován s jakýmikoli podezřeními ohledně kauz, které byly ve spojitosti s firmou ČEZ probírány v médiích či vyšetřovány policií.

Sám Roman dosud uváděl, že se nebude ke změnám v dozorčí radě vyjadřovat, aby se celá záležitost nemohla stát tématem předvolebního bojePodle posledních zpráv má Roman odstoupit v den voleb – na jednání dozorčí rady 25. října. Jako první tuto informaci zveřejnil týdeník Ekonom. Logicky se tedy nabízí také úvaha, že právě ve stínu voleb by nemusela být Romanovu odchodu věnována až taková pozornost. To by mohlo dosavadnímu šéfovi dozorčí rady vyhovovat. Sám Martin Roman dosud zdůrazňoval, že se do voleb nebude ke změnám v dozorčí radě vyjadřovat, aby se celá záležitost nemohla stát tématem předvolebního boje.

Stejně tak Romanovo rozhodnutí může souviset se snahou předejít riziku, že vítězové nadcházejících voleb začnou mluvit o potřebě jeho odvolání. Podle dostupných informací Roman zvažoval odchod z dozorčí rady už dříve, a kdyby nepadla Nečasova vláda, mohl údajně odejít už v červenci. Po pádu kabinetu Petra Nečase však zesílilo riziko, že se Romanův odchod tématem předvolebního boje skutečně stane.

Ministerstvo financí jako zástupce státu – tedy majoritního akcionáře ČEZ - zatím jen naznačovalo, že na pořadu dozorčí rady bude schválení nového člena, který nahradí současného ministra zahraničí Jana Kohouta. Podle posledních informací má být kooptován známý ekonom Michal Mejstřík, podle zdrojů ČESKÉ POZICE se však nepočítá s tím, že by nahradil Martina Romana.

Na pořadu i kauza I&C Energo

Dozorčí rada má také projednávat jedno z témat, kvůli kterému se právě Martin Roman stával terčem kritiky. Jde o prodej servisní společnosti I&C Energo, která se zabývá řídicími a kontrolními systémy elektráren. ČEZ ji v roce 2008 – za Romanova vedení – prodal maďarské společnosti MOL.

Vedení ČEZ se rozhodlo, že zprávu o prodeji I&C Energo zveřejní až po říjnovém projednání. I tady šlo zjevně o to, aby se celá kauza nestala tématem předvolebního boje.Tuto záležitost prověřuje česká policie. ČEZ na pokyn bývalého ministra financí Miroslava Kalouska nechal celou záležitost prověřit auditorskou společnost KPMG. Zpráva KPMG přitom měla být hotova už před letošním létem, postupně se ale její vypracování a zveřejnění dále odkládalo. Vedení ČEZ se nakonec rozhodlo, že zprávu zveřejní až po říjnovém projednání v představenstvu a právě také v dozorčí radě energetické firmy. I tady šlo zjevně o to, aby se celá kauza nestala tématem předvolebního boje.

I&C Energo je označována za klíčovou strategickou firmu, která má mimo jiné získat významné zakázky při dostavbě dalších dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně. Často kladenou otázkou tedy zůstává, proč se jí ČEZ vůbec zbavoval. Pochybnosti vyvolávají i další transakce, kdy MOL dále prodával I&C Energo další maďarské společnosti Olajterv prostřednictvím firem v daňových rájích. Na těchto transakcích se podílel právník Josef Brož, který je považován za blízkého spolupracovníka právě Martina Romana.

Sám Roman jakékoli pochybení při prodeji I&C Energo popíral s tím, že v minulosti ČEZ v souladu se svou tehdejší strategií prodal řadu servisních společností, aby se více soustředil na svůj základní elektrárenský byznys. Roman také odmítal, že by on sám z následných „maďarských“ transakcí kolem I&C Energo nějak profitoval.

Ať už se ale kauzy typu I&C Energo vyvinou jakkoli, Martin Roman si byl podle všeho vědom, že jeho postavení v čele dozorčí rady je dlouhodobě neudržitelné. V různých politických kruzích – šlo o Rusnokovu vládu, opozici či bývalou Nečasovu vládní koalici – zaznívaly pochybnosti, zda je právě Roman tím správným představitelem většinového akcionáře, tedy státu, když sám byl v ČEZ nejvyšším manažerem. Nota bene v situaci, kdy se dozorčí rada zabývá tématy typu I&C Energo, které řešilo právě bývalé představenstvo ČEZ.

Na článku se podílel Adam Junek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!