Lidovky.cz

Martin Roman chystá elitní soukromou vysokou školu

  15:32

Nejlépe placený státní manažer v České republice se rozhodl pokračovat ve své podpoře vzdělávání, zaměří se na právo a ekonomii.

Vysoká škola dle Martina Romana: mimořádně náročná studia zaměřená na právo a ekonomii, kde přednášejí kapacity v oboru. foto: © ČTKČeská pozice

Nejlépe placený státní manažer v České republice se rozhodl založit vlastní vysokou školu. Šéf společnosti ČEZ Martin Roman již několik let investuje do rozvoje českého školství. Poté, co v posledních třech letech spolufinancoval základní školy a osmiletá gymnázia PORG v Praze a Ostravě, se rozhodl postoupit výše. První studenti by měli nastoupit již za tři roky, idea teprve získává hmatatelné obrysy.

Jelikož vysoká škola představuje řádově vyšší investici nežli malokapacitní školy PORG, přizval si Roman k projektu další partnery. Spolu s nimi nyní jezdí diskutovat s maturanty na prestižních středních školách. Jednou ze zastávek bylo pražské Gymnázium Jana Keplera, kam zavítali vedle šéfa ČEZ také Petr Leidl z poradenské firmy McKinsey a Marek Johanes, syn lobbisty Vladimíra Johanese. Během této debaty prezentoval některé detaily svého nového záměru.

Do již existujících soukromých škol nemá smysl investovat pro jejich nevalnou úroveň i pověst

Již dříve Martin Roman uvedl, že „pro sponzorský projekt si nemůžete vybrat jinou školu než privátní“. Jenže do existujících soukromých škol investovat nehodlá pro jejich nevalnou úroveň i pověst. Ostatně – kvůli řadě skandálů s „bleskovými tituly“ se mezi zhruba padesátkou maturantů přítomných diskusi nepřihlásil byť jediný, jenž by na privátní univerzitu směřoval svou
přihlášku. Nový projekt má namísto další „továrny na tituly“ nabídnout studentům prestižní vzdělávací systém po vzoru anglických či amerických vysokých škol.

Obecné kontury zamýšleného projektu jsou již hotovy. Mělo by jít o mimořádně náročnou školu zaměřenou na právo a ekonomii, kde by měly přednášet kapacity v oboru. „Ideální by bylo, kdyby ekonomii přednášel člověk jako Vladimír Dlouhý a obchodní právo partner z elitní advokátní kanceláře,“ konkretizoval Martin Roman svou představu.

Školné má představovat polovinu nákladů na studium, mělo by jít o částku okolo sta tisíc korun, přičemž se počítá se sociálními stipendii

Koncept výuky detailněji představil Marek Johanes, jenž má se západními školami řadu zkušeností – získal dva diplomy z anglických škol, mimochodem jeho bratr navštěvuje prestižní Stanfordovu univerzitu v USA. Vedle předmětů klíčových pro daný obor by se studenti seznámili i s obory na první pohled méně praktickými, například historií a dalšími humanitními vědami. „Každopádně by měl student ze školy odcházet buď s perfektní znalostí jednoho světového jazyka, nebo s velmi dobrou znalostí dvou cizích jazyků,“ zaznělo také na setkání. Školné má představovat polovinu nákladů na studium, mělo by jít o částku okolo sta tisíc korun, přičemž se počítá se sociálními stipendii.

Jednou z myšlenek přípravného týmu je oslovit celý středoevropský region, přičemž vyučovacím jazykem by pak musela být angličtina. Pokud by však škola chtěla vyučovat tuzemské právo, bez češtiny by se tento obor neobešel.

Někteří studenti považovali za nepřijatelné případné umístění školy mimo centrum Prahy. „Buď přestavíme nějakou střední školu v Praze, nebo postavíme moderní budovu s velkými posluchárnami a sportovním areálem,“ nastínil možnosti Marek Johanes. Otázkou je, zda není zamýšlená škola pro samostatný kampus příliš malá a úzce zaměřená. Zazněly i pochyby, nakolik by se tolik ambiciózních lidí na jednom místě daleko od centra navzájem bylo schopno snášet.

„Z té školy se může snadno stát továrna na manažery,“ obává se jeden z přítomných maturantů. „Spolupráce se soukromým sektorem může znamenat, že škola bude zaměřená pouze na výchovu pracovníků pro různé firmy.“ Nicméně Česká republika zřejmě podobný model školy potřebuje. Slovy jednoho z investorů: „V mezinárodních firmách se střetáváte s lidmi z celého světa. A i kdybyste byli ten nejchytřejší člověk v republice, oni stejně vezmou toho, kdo má diplom z Harvardu.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.