Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Martin Pecina: Oproti Fischerově vládě mám teď důležitou roli

  21:58

„Pro tuto zemi by bylo ideální, kdyby se poslanci příští týden sešli a sněmovna se rozpustila,“ míní budoucí ministr vnitra.

Poslanec Martin Pecina (CSSD) jde za lepším do soukromé sféry. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky se ve sněmovně trápil. foto: © IlustraČeská pozice

Martin Pecina (44) už jednou zažil, jaké to je být úřednickým ministrem. Oproti kabinetu z let 2009 až 2010 však bude ve vládě Jiřího Rusnoka jedním z nejdůležitějších hráčů. Vedle ministra vnitra se pravděpodobně stane i jejím místopředsedou. ČESKOU POZICI zajímalo, jak se liší vyjednávání o Rusnokově kabinetu od sestavování vlády Jana Fischera.

V rozhovoru jsme se ale vrcholného manažera Vítkovice Machinery Group ptali i na to, jaká byla jeho role při privatizaci plzeňské Škody nebo zda se kvůli angažmá ve Vítkovicích nemůže coby ministr vnitra dostat do střetu zájmů. A jako bonus jsme se od Martina Peciny nečekaně dozvěděli, jaký doopravdy je předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Katastrofa s Nečasem

ČESKÁ POZICE: Jste pamětníkem Fischerovy úřednické vlády. Jak se tehdejší vyjednávání lišilo od sestavování Rusnokova kabinetu?

PECINA: Pro mě je to odlišná zkušenost. Vyjednávání o Fischerově vládě šlo mimo mě. Tehdy mi nabídli funkci ministra vnitra, kterou jsem přijal. Tím pro mě jednání skončila. Teď je to tak, že s panem premiérem mám užší osobní vztah. Diskutujeme spolu o důležitých věcech. Z tohoto pohledu je to pro mě jiné a příjemnější, tehdy jsem nehrál žádnou roli.

ČESKÁ POZICE: Stanete se místopředsedou vlády?

PECINA: To nechám na panu premiérovi.

ČESKÁ POZICE: V roce 2009 měla úřednická vláda podporu stran napříč sněmovnou. Teď jde spíše o vládu z vůle prezidenta, která vůbec nemá jistou podporu.

PECINA: Myslím si, že podporu dostaneme. V případě Fischerovy vlády šlo o dohodu na předčasných volbách, proto se domnívám, že i Rusnokova vláda s cílem předčasných voleb podporu získá. V tuto chvíli není ve sněmovně vůle se rozpustit. Když vláda vznikne, sociální demokraté a TOP 09 pravděpodobně budou tlačit na rozpuštění a konání předčasných voleb.„Když ČSSD naši vládu podpoří, urychlí cestu k předčasným volbám“

ČESKÁ POZICE: Mně to ale matematicky stále nevychází na rozpuštění sněmovny. K tomu je zapotřebí 120 hlasů, sociální demokraté a „topka“ dají dohromady zhruba 96 hlasů. Kdo dodá zbytek? ODS, LIDEM a Věcem veřejným se předčasné volby nehodí, u komunistů nikdo neví dopředu, jak se nakonec rozhodnou…

PECINA: Sociální demokraté, KSČM a Věci veřejné jasně deklarovali, že chtějí rozpustit sněmovnu. Teď na rozpuštění sílu nemají, když ale dají podporu vládě, TOP 09 bude mít velkou motivaci udělat předčasné volby. A nezapomínejte, že tam je ještě strana LIDEM.

ČESKÁ POZICE: A co když podporu nezískáte? Budete vládnout v demisi do konce volebního období?

PECINA: Nevím, koho prezident pověří či nepověří. Pro tuto zemi by bylo ideální, kdyby se poslanci příští týden sešli a sněmovna se rozpustila. My bychom nežádali ani o důvěru, úřednicky bychom bez veletočů spravovali po dva měsíce zem a došli bychom v pohodě k předčasným volbám. Podle mě sociální demokraté budou mít dilema, zda naší vládě dát či nedat podporu. Uvědomí si, že v případě nevyslovení důvěry vzroste šance na návrat ODS do Strakovy akademie. Když nás podpoří, urychlí cestu k předčasným volbám.

ČESKÁ POZICE: Nebylo by bývalo úspornější, kdyby dovládnul v demisi Petr Nečas a jeho kabinet?

PECINA: Nebylo možné nechat Nečasovu vládu z pohledu bezpečnosti státu u vesla delší dobu. Na celé kauze považuji za nejhorší střet mezi policií a vojenskou tajnou službou. Je alarmující, jakým způsobem vojenská služba funguje. Ani o hodinu déle nebylo možné nechat vládnout lidi, kteří vojenskou službu dostali do tohoto stavu. Jak teď vypadáme před NATO? Co si o nás musejí myslet? Toto se musí řešit. Rusnokova vláda bude ve funkci jen krátkou dobu, nebude dělat žádná vážná rozhodnutí. „Rusnokova vláda bude ve funkci jen krátkou dobu, nebude dělat žádná vážná rozhodnutí“

Vyjma rozpočtu, který už ale bude předpřipraven Nečasovou vládou. Resorty musejí mít rozpočty hotové. Vláda musí mít v září na stole rozpočet, na konci září se posílá do sněmovny. Naše vláda bude moci udělat jen elementární zásahy. Budeme předkládat to, co naši předchůdci v zásadě připravili. My budeme schopni provést několik parametrických změn. Nic zásadního.

Za mne říkám, že se budu snažit přidat peníze do platů státních zaměstnanců a do investic. Tak, aby se napravily důsledky Topolánkova batohu a snížení mezd státních zaměstnanců z roku 2010. V okamžiku, kdy přidáte státním zaměstnancům a služebním funkcionářům, odrazí se to v ekonomice, začne se hýbat. Stejně to platí i pro investice.

Fischerovo smíření

ČESKÁ POZICE: Když podporu nezískáte, kdo by měl být podle vás pověřen sestavením nové vlády? Pravice nebo sociální demokraté? Nebo opět Jiří Rusnok?

PECINA: Netuším, co udělá prezident. Kdyby to bylo na mě, dal bych pokus ČSSD. Je to vítěz voleb, neměl bych s tím žádný problém. Zrovna tak by mi nevadilo, kdyby prezident dal druhý pokus opět Rusnokovi – jako to udělal Václav Klaus s Mirkem Topolánkem. Do druhého „kola“ by pak šla vláda zhruba v podobě, jakou bude mít nynější Rusnokův tým. A třeba se ve třetím pokusu dostane i na pravici, protože sestavením vlády pak pověřuje předsedkyně sněmovny. Podle mě ale pravicová koalice nenajde většinu. „Nemyslím si, že místa ve vládě jsou pro nás korýtka a trafiky. Většina z nás přichází z postů a funkcí, které jsou daleko lépe placeny.“

ČESKÁ POZICE: Co říkáte tomu, že horkým adeptem na post ministra financí je Jan Fischer, v prvním kole prezidentských voleb hlavní Zemanův soupeř? Není to trafika za podporu Zemana ve druhém kole?

PECINA: Myslím, že je to dobrý tah. Čtu to tak, že prezident premiérovi věří a nechce mu do toho zasahovat, jde o manažerský přístup. Myslím si, že by to mohl být krok jakéhosi smíření mezi Fischerem a Zemanem. Pan Fischer se vždy profiloval jako zastánce úspor a šetření, byla to v zásadě politika blízká TOP 09. S Eduardem Janotou tvořili ve vládě takový minitým. Nemyslím si, že místa ve vládě jsou pro nás korýtka a trafiky. Většina z nás přichází z postů a funkcí, které jsou daleko lépe placeny. Představa, že to mám za odměnu, je absurdní. Chci pro zemi něco udělat, poměry jsou neudržitelné. Stejně tak si nemyslím, že by do politiky kvůli prospěchu chtěl jít Andrej Babiš. Má mnoho miliard, nepotřebuje získávat peníze nelegálním způsobem, to nemá zapotřebí.

ČESKÁ POZICE: Proč několik oslovených adeptů na ministerský post účast ve vládě odmítlo?

PECINA: Divím se jim. Chápu ale, že to není jednoduché rozhodnutí. Když jsem v roce 2009 odcházel z antimonopolního úřadu, také jsem se rozmýšlel. Byl jsem zcela autonomní, měl jsem daleko vyšší plat než ministr. Těžko někoho přesvědčovat.

ČESKÁ POZICE: Máte přehled o tom, jaká situace panuje uvnitř ČSSD? Je rozpor mezi Haškovým a Sobotkovým křídlem v současnosti vážný? Nebo je to přifouknuté médii? Přijde mi totiž, že vnitrostranické spory nejsou zatím tak vážné – až na výstřelky typu výzev k odchodu ze strany… Zemanovo dosavadní počínání však působí dojmem, že vznik a obsazení úřednické vlády má za cíl sociální demokracii rozhádat a oslabit, aby o to více vzrostly šance SPOZ.

PECINA: S Bohuslavem Sobotkou se nedá vést žádný vztah. Ani spor, ani přátelský stav. Je bez emocí. Jestli se s vámi zrovna hádá nebo kamarádí, nelze poznat. Neuměl jsem to poznat ani ve chvíli, kdy jsem vedle něho seděl ve sněmovně. Mentálně se musí smířit s tím, že někteří straníci „halt“ vstoupí do Rusnokovy vlády. Myslím si, že Zemanovým cílem je, aby levice vyhrála volby. Všichni si uvědomují, že SPOZ volby vyhrát nemůže. Nevidím žádný motiv, aby sociální demokracie byla rozvrácena. „Všichni si uvědomují, že SPOZ volby vyhrát nemůže. Nevidím žádný motiv, aby sociální demokracie byla rozvrácena.“

ČESKÁ POZICE: A co čistě touha po pomstě Sobotkovi, Zaorálkovi a spol.?

PECINA: K čemu by mu to bylo? Aby zase začala vládnout TOP 09 a ODS? Teď je to jen mimořádná situace, proto vznikla úřednická vláda. Policajti se tady prohánějí po Úřadu vlády a Vojenském zpravodajství, nikdo mi nebude vykládat, že je to normální politická situace. Mělo by přijít radikální řešení – předčasné volby.

Ať je Miloš Zeman, jaký chce, určitě nebude jednat mimo výseč Ústavy. Stejně tak po příštích volbách do sněmovny bude respektovat výsledky voleb. Teď musel reagovat na kritickou politickou situaci. Za ni může Nečasova vláda. Pokud mají policisté pravdu ve svých zjištěních, je katastrofa, co se na vládě a Vojenském zpravodajství dělo. V opačném případě by byla katastrofa, jaké věci se dějí v policii. Tak či onak, je to megaprůšvih pana Nečase.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na to, jakým způsobem se Vratislav Mynář zhostil funkce prezidentova kancléře? Jaká je jeho role ve vyjednávání o nové vládě?

PECINA: Myslím, že pan Mynář do toho systému nijak zásadně nezasahuje. Vliv kancléře a prezidentova ekonomického poradce Martina Nejedlého je výsostně přeceňován. Tito lidé mohou na některé posty někoho doporučit, ale prezident dal plnou pravomoc vybrat si tým panu Rusnokovi, stejně tak mně. Jsem zodpovědný za ministerstvo vnitra, přivedu si lidi, která já uznám za vhodné.

„Mohu jen říct, že určitě se mým náměstkem nestane plukovník Komorous“Rád si poslechnu tipy na různé lidi, kteří mi jsou doporučováni, ale finální rozhodnutí ponesu já. Co se týká konkrétních jmen, oznámím je, až s nimi budu domluven. Mohu jen říct, že určitě se mým náměstkem nestane plukovník Komorous. Ne proto, že bych ho nechtěl. Naopak. Moc bych si přál s ním znovu spolupracovat. Plukovník Komorous ale dnes velí ochrance (Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby Policie České republiky – poznámka redakce) a nechce měnit. Chápu ho. Byť mne to mrzí.

Škodovku jsem neprodával

ČESKÁ POZICE: Jak by měla vláda postupovat v otázce dostavby Temelína? Měla by rozhodnout o vítězi tendru, nebo to spíše přenechat na vládu po sněmovních volbách?

PECINA: Vítěze tendru vybere ČEZ. Vláda ze zákona potom schválí či neschválí výsledek. Vláda by se měla zamýšlet nad dokumentem Contract for Difference. To znamená promyslet, jestli umožnit ČEZ, že se zafixuje, za jakou cenu bude stát elektřinu vykupovat a pouštět dál do sítě.

Pokud dostaneme důvěru a půjdeme do řádných voleb, bude třeba se zamyslet nad další budoucností Contract for Difference. V případě konání řádných voleb by na naši vládu zřejmě spadlo rozhodnutí o tendru. Než se připraví smlouva a vybere vítěz, zabere zhruba rok. Proto si myslím, že rozhodnutí o tendru by měl být úkol pro příští vládu po volbách.

ČESKÁ POZICE: V roce 2005 jste byl šéfem privatizační komise pro prodej vítkovických hutí Vítkovice Steel. Za více než 7 miliard korun tuto společnost koupila ruská firma Evraz. Setkal jsem se s názorem, že vzhledem k této zakázce máte prosazovat, aby Temelín dostavěli Rusové. 

PECINA: To si pamatuji docela přesně. Na prvním místě v tendru skončili Rusové, za nimi Ukrajinci. My jsme si vyhradili právo udělat druhé kolo, kdyby byla cena nedostatečná. Tehdy se očekávala cena přes pět miliard. Jenomže Evraz byl ochoten zaplatit přes 7 miliard, k tomu do hutí investovat a též přinést peníze ostravskému regionu. Evraz nabídnul nejvyšší cenu ze všech. Proč bychom zakázku dávali Ukrajincům? Setkal jsem se s názorem, že prý za tuto zakázku jsem v roce 2011 získal místo ve Vítkovice Machinery Group. To je úplná blbost, jde o odlišné firmy, různých majitelů. Jako kdybych řekl, že jedu na dovolenou s Vítkovice Tours a někdo z toho dovozoval, že jsem ve střetu zájmu.„Rusko je pro byznys docela civilizovaná země. Mít protiruské vidění světa je poměrně absurdní.“

Jinak anglicky umím lépe než rusky (smích). Na druhou stranu si myslím, že není nic špatného na obchodování s Rusy. Stejně tak jako s Turky, Němci nebo Američany. Rusko je pro byznys docela civilizovaná země. Mít protiruské vidění světa je poměrně absurdní.

ČESKÁ POZICE: Novinář a bloger Jan Urban nedávno ve svém článku napsal, že jste coby někdejší náměstek ministra průmyslu spoluodpovědný za privatizaci plzeňské Škodovky. Konkrétně: „Švýcarští vyšetřovatelé prokázali, že 350 milionů korun z rozkradených prostředků Mostecké uhelné společnosti bylo v roce 2002-2003 použito na koupi koncernu Škoda Holding. V té době byl Jiří Rusnok ministrem průmyslu a obchodu a Martin Pecina jeho náměstkem. Bez mrknutí oka schválili prodej státního podílu v plzeňské Škodovce společnosti Appian, o které po varování diplomatů i BIS nemohli nevědět, že jde pouze o podvodnou schránku.“ Cítíte za prodej Škody nějakou vinu?

PECINA: Jediná privatizace, za kterou jsem byl zodpovědný, byl prodej společnosti Vítkovice Steel. Byl jsem totiž předsedou představenstva státní společnosti Osinek, která vítkovické hutě vlastnila. Na ministerstvo jsem přišel v únoru 2003, o žádném prodeji Škodovky jsem nerozhodoval, nepřišel jsem s tím do styku. Nejsem nikde podepsán. Správu podniků měl na ministerstvu na starost náměstek Václav Srba.

ČESKÁ POZICE: Do vlády přicházíte z pozice generálního ředitele Vítkovice Power Engineering, která spadá do skupiny Vítkovice Machinery Group. Jiná její firma – Vítkovice IT Solutions – se podílí na systému tísňového volání linky 112 (konkrétně příjem tísňového volání), kterou provozuje ministerstvo vnitra. Nepřijde vám divné, že přicházíte na vnitro z firmy, která má na ministerstvu zakázky? Není to střet zájmů?

„Pokud by Vítkovice IT Solutions nějakou zakázku získaly a já o tom rozhodoval jako ministr, byl by to pro mě problém“PECINA: V zákoně je to definováno tak, že nemůžete jít do statutárních orgánů společnosti, které jste přidělil zakázku. Žádnou zakázku jsem firmě Vítkovice IT Solutions nepřidělil. Jde o běžící smlouvu, která funguje, nebudu do ni zasahovat, nemám se kde střetnout.

ČESKÁ POZICE: A nebyl by problém, pokud by se tato firma podílela na řešení projektu Národního informačního systému integrovaného záchranného systému?

PECINA: To by mě mohlo dostat do pozice, že bych se nemohl do Vítkovic vrátit. Pokud by Vítkovice IT Solutions nějakou zakázku získaly a já o tom rozhodoval jako ministr, byl by to pro mě problém. Budu držet palce konkurenci (smích).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!