Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

USA

Marek Mráz zkoumal leukemii v USA, teď se vrací

Vědec Marek Mráz. foto: Masarykova univerzita

„Někteří pacienti přežívají s chronickou lymfatickou leukemií desítky let, zatímco jiní pouze desítky měsíců. S kolegy studujeme, jak se tyto různé skupiny pacientů liší na úrovni molekulárních drah,“ říká vědec, který míří do brněnského centra CEITEC.
  13:41

V USA měl Marek Mráz příležitost učit se od těch nejlepších. Konkrétně od Thomase J. Kippse, jenž působí na University of California a publikoval přes 300 vědeckých studií s více než dvaceti tisíci citacemi.

„Profesor Kipps je absolutní legendou ve studiu vzniku a biologie chronické lymfatické leukemie. Ta je onemocněním vycházejícím z B-lymfocytů, tedy buněk, které za normálních okolností produkují protilátky a zajišťují obranu organismu,“ doplňuje doktor Mráz.

V Kalifornii popsal mechanismus přispívající k agresivitě této rakoviny. Už před čtyřmi lety podnikl stáž na prestižní Mayo Clinic.

V Kalifornii popsal mechanismus přispívající k agresivitě chronické lymfatické leukemie

„Obě zkušenosti mě jako vědce zásadně zformovaly. Nejdůležitější byl kontakt s lidmi, kteří svému oboru rozumí a v dobrém slova smyslu jsou jím,posedlí‘. S kolegy z obou institucí stále intenzivně spolupracuji,“ prozradil ČESKÉ POZICI muž, který vystudoval lékařství i molekulární biologii a genetiku na Masarykově univerzitě.

Nová naděje v léčbě leukemie

Jím studovaný typ leukemie – tedy rakoviny krve – je až desetkrát či patnáctkrát méně častý než karcinom tlustého střeva či plic.

„Nicméně je neléčitelný i přes intenzivní léčbu. Muži jsou postiženi dvakrát častěji než ženy a typicky je onemocnění diagnostikováno po 55. roce věku,“ říká Mráz. Letos však dle něj došlo v léčbě této leukemie k dějinnému přelomu.

„Bylo prokázáno, že zásahem do dráhy, kterou studuji (dráha B buněčného receptoru), je možné dosáhnout významného klinického zlepšení a byl schválen nový lék pro klinické použití. Nyní se snažíme pochopit ještě lépe, jak tato dráha funguje, abychom se mohli pokusit o kombinační léčbu, která by toto onemocnění učinila potenciálně vyléčitelným,“ doplňuje.

Publikace nejen v časopise Blood

Mráz čile publikuje, především v hematologických časopisech typu Leukemia nebo The British Journal of Haematology, dva články měl i v žurnálu s tak trochu „upírským“ názvem: Blood. 

„To je nejprestižnější periodikum v hematologii. Je pěkné vidět svou práci v takovém časopise; českým výzkumníkům se to nestává často. Nicméně za největší úspěch považuji, že některé tyto publikace jsou vysoce citovány, takže naše práce zajímá a ovlivňuje výzkum jiných vědců a lékařů,“ vysvětluje Mráz.

„Doufám, že se mi část z dynamiky amerických laboratoří podaří přenést do Brna“

Nejedná se u něj o úspěch ojedinělý. V roce 2008 převzal z rukou nobelisty Jeana-Marieho Lehna cenu za lékařství, kterou vynikajícím studentům uděluje francouzské velvyslanectví. Tři roky poté jej ocenil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity za publikaci popisující úlohu microRNA u agresivních subtypů leukemií. A v roce 2011 obdržel cenu ministra školství „za mimořádné výsledky ve vědecké činnosti“.

Nyní se jí bude opět věnovat v tuzemsku. Proč se vracel? „Vznikl tu institut CEITEC, který spojuje množství výzkumných laboratoří. Je to příležitost spolupracovat se skvělými vědci a využít i dobré vybavení. Moje výzkumná skupina má za cíl propojovat též středisko s Interní hematologickou a onkologickou klinikou Fakultní nemocnice Brno, kde jsou léčeni pacienti s leukemií,“ plánuje Mráz. A dodává: „Stále spolupracuji s Kippsem, často jej navštěvuji a doufám, že se mi část z dynamiky amerických laboratoří podaří přenést do Brna.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!