Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Marek Eben for president?!

  10:47

Přímá volba hlavy státu se může stát jedním velkým protestem proti politickým stranám, kterým veřejnost zrovna nedůvěřuje.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aby těch spekulací kolem prezidentských voleb nebylo málo. Na sociálních sítích se v posledních týdnech vyrojily fanouškovské skupiny a ankety za zvolení charismatického televizního moderátora a zpěváka Marka Ebena českým prezidentem. Vznikla i petice za Ebenovo zvolení.

Milan Pennert, který je jedním z organizátorů těchto aktivit, ČESKÉ POZICI řekl, že Ebena budou případně kontaktovat až ve chvíli, kdy by byla k dispozici jasně deklarovatelná podpora občanů České republiky. Oblíbeného moderátora jsme se na jeho případnou kandidaturu, která se už na první odhad jeví spíše nereálně, zeptali. Eben se usmál a poděkoval za zájem, podle předpokladů ji jednoznačně vyloučil.

„Jedinou výhodu, kterou by pro mě a mou manželku prezidentování mělo, by bylo, že by nám hradní stráž mohla venčit psa,“ uvedl v nadsázce. Podle Ebena by každý měl dělat práci, které rozumí a v níž je přínosem pro ostatní. I kdyby prý ankety a petice dopadly pro něho příznivě, o kandidatuře by neuvažoval. Jeho jméno se v prosinci objevilo v průzkumu bulvárního deníku Blesk. Eben v něm s 26procentní podporou skončil druhý za jinou oblíbenou televizní tváří, hercem Zdeňkem Svěrákem (34 procent hlasů).

Aspekt „nestranickosti“ výhodou

Představme si, jak by taková kandidatura osobností typu Svěráka či Ebena v reálu mohla vypadat. Kývli by snad na nabídku nějaké z etablovaných českých politických stran, na nichž ulpívají různé skandály a průšvihy? Asi těžko. Aby z kandidatury nebyl úplný propadák a ztráta času, musel by Ebena, Svěráka a jiné finančně podpořit nějaký movitý mecenáš. Jak by se takoví kandidáti profilovali v předvolební kampani? Dokázali by lidem po vzoru politiků-profesionálů slibovat nesplnitelné věci? Představit si lze asi jediné – a to sázku na kartu „nestranickosti“ a neušpiněnosti od politiky.

Je pravděpodobné, že postupem času například Švejnar či Fischer kývnou na nabídku některé z partají

Vůbec aspekt „nestranickosti“ kandidáta se v současné chvíli – rok před dnem D – ukazuje jako výhoda. V dosavadních průzkumech k prezidentským volbám dominují kandidáti, již nemají cejch politické strany – jako Jan Fischer, Jan Švejnar či Tomio Okamura. Na druhou stranu kandidáti budou potřebovat politické strany vzhledem k financování a organizaci volební kampaně. Je tudíž pravděpodobné, že postupem času například Švejnar či Fischer kývnou na nabídku některé z partají. Byla by škoda, kdyby se do takového boje pouštěli i lidé jako Eben nebo Svěrák. Ti ať se věnují svému řemeslu, které dělají dobře.  

Je ale klidně možné, že celá volba hlavy státu v roce 2013 bude veřejností vnímána jako protest proti zavedeným českým partajím, jež nejsou toho času zrovna populární. Stačí vzpomenout na poslední nepřímou volbu prezidenta v roce 2008, která byla – slušně řečeno – nedůstojná. Lidé chtějí volit prezidenta přímo. Dnes už ani není postatné, že politologové a právníci schválení přímé volby prezidenta vzhledem k nastavení a fungování českého politického systému nedoporučovali. Takže komu bude hradní stráž za rok venčit psa?