Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Manipulovaly banky s 350 biliony dolarů?

USA

  13:38

Regulační úřady ve Spojených státech a Velké Británii vyšetřují, zda si banky během krize uměle nesnižovaly úroky.

Regulační úřady v USA a Velké Británii vyšetřují několik bank, zda během finanční krize nemanipulovaly s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Od ní se v konečném důsledku odvozují například ceny firemních a spotřebitelských úvěrů, hypoték, ale i složitých finančních derivátů. Celková hodnota takto závislých produktů se odhaduje na 350 bilionů dolarů.

Vyšetřováno je více bank, mezi nimi například švýcarská UBS, německá Deutsche Bank a rovněž americké banky Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase & Co. V centru pozornosti je podle listu Financial Times britská banka Barclays.

Regulační orgány zjišťují, zda se banky nesnažily sazbu uměle snižovat, aby měly levnější přístup k finančním zdrojům. Tím by také mohly bagatelizovat paniku, která se během finanční krize šířila mezi investory.

Každá tisícina znamená miliardy

Londýnská mezibankovní nabízená sazba (Libor) se stanovuje na základě každodenního zjišťování mezi vybranými bankami, za kolik jsou ochotny si navzájem půjčit. Aby se předešlo manipulaci, extrémní hodnoty se – zjednodušeně řečeno - při počítání průměru vyloučí.

Přesto může zkreslený údaj od jedné jediné banky s konečnou sazbou zahýbat. A to v případě, kdy například problémová banka, jež by za normálních okolností měla vysokou výpůjční sazbu, uvedla extrémně nízkou hodnotu. Ta by sice byla z výpočtu vyloučena, avšak místo ní by se započítávala další nízká hodnota – za normálních okolností vyřazená. Pokud by takto postupovalo více bank, odchylka od normálu se násobí.

Financial Times uvedly, že například tento týden ve středu byla Libor stanovena na 0,806 procenta. Pokud by tato sazba byla zmanipulována o pouhých sedm tisícin bodu níže, tedy na 0,799 procenta, úrokové platby z návazných produktů by klesly o 22 miliard dolarů!