Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Něco stojí za úvahu, ale výsledek degraduje touha po "skandinávském státu", dále uvozovky v přídavném jméně "klausovský", až po lež, že většina politiků preferuje cosi "tržního". Mnozí, ne-li většina politiků hrabe do státní pokladny jako divá, jakoby byla bezedná. Zdroje tu jsou ..... myšleno v našich kapsách. Přijetí Eura - šílenství. Více Evropy myšleno samozřejmě více EU - šílenství. Na jedné straně neumíme integrovat cikány a na druhé straně více připrchlíků. Jsou tam protichůdné návrhy.

Touha po skandinávském státu? Já tedy nevím, kolik lidí u nás má osobní zkušenosti se skandinávskými státy, takové, aby mohli po jejich systémech toužit. Já osobně preferuji něco naprosto jiného, než co tyto státy předvádějí. Neobracím se přitom na severoseverovýchod, ale na jihozápad od našich hranic. Tam totiž efektivně již déle než 200 let funguje stát, který má zavedenu skutečnou zastupitelskou demokracii a který si na demokracii jen nehraje, jako státy ostatní vč. těch skandinávských.

Já po něm netoužím, to autor. A co se Švýcarska týká, jednou jsme daňové pravomoce (na rozdíl od Švýcarů) předali do centra (a částečně i do toho bruselského), takže cestu zpět jsme si uzavřeli. Obce jsou závislé na RUD a mnohým to vyhovuje (dobrá výmluva). Švýcarská konfederace je závislá na národních kantonech a obcích. Ta pověstná referenda jsou třešničkou na dortu, Švýcarsko by stejně dobře fungovalo i bez nich. Co je s podivem, že jsou v nich imunní proti populismu např. 6týdnů dovolené by Češi brali věemi deseti. Asi si uvědomují, že by to museli platit z rozpočtu obce, kdežto Češi by to platili z jakéhosi státu, ke kterému nemají kladný vztah.

Cesta "zpět" není nikdy uzavřena. Vrátit se k čemukoliv je možno vždy. Osobně si myslím, že Švýcarsko bez referend a všeobčanských hlasování je nemyslitelné. Jde totiž o to, že pomocí nich řídí obce, kantony i stát občané a je tedy naplněm význam slovního spojení "demos kratos" vláda občanů - demokracie.

Ale prd. V kantonech a v obcích se volí normální politické strany, které pak obce řídí pomocí klasických zastupitelů, jejich koalic a všeho toho plevele kolem nich, jako u nás. Referendum je občas a může ho při splnění zákonných podmínek vyhlásit kdekdo, kdo posbírá dostatečnou podporu. Jestli si myslíte, že v obci mají referendum co 14 dní, tak jste mimoň.

Nic takového jsem neřekl. Pomocí referenda jsou např. schvalovány investice nad konkrétní danou finanční hranici. Výběrčím daní jsou obce, kantony a stát až na posledním místě. Dostane jen to, co na něj zbude po uspokojení obcí a kantonů. Důsledek? Minimum státních úředníků. Atd. atd.

Taková cesta zpět je REÁLNĚ navždy uzavřena. To by musela přijít nějaká revoluce, přičemž není o co stát, ty jsou vždy k horšímu. Zvlášť dnes, kdy občané roupama nevědí, co by dělali.Viz zelená sebevražda a hledání pohlaví jako v Mendělejevově tabulce.