Lidovky.cz

Máme prezidenta. Teď je cílem parlament!

  13:07

Kladl bych si malé cíle, kdybych si myslel, že ve volbách získáme méně než deset procent, říká předseda SPOZ Vratislav Mynář.

Vratislav Mynář se prý se Zemanem, který je čestným předsedou SPOZ, poznal až při budování strany. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Prezidentské vítězství Miloše Zemana katapultovalo Stranu práv občanů – Zemanovci (SPOZ)  mezi mimořádně vlivné politické subjekty. V předvolebních preferencích pro příští volby do Poslanecké sněmovny se doposud pohybovala málo nad pěti procenty, nyní roste její šance stát se nejen parlamentní stranou, ale případně i promluvit do podoby příští vlády. Předsedou SPOZ je od roku 2010 Vratislav Mynář, podnikatel ze Zlínského kraje a známý lobbisty Miroslav Šloufa.  

Za necelé tři týdny (ve dnech 22. až 23. března) čeká SPOZ volební sjezd. ČESKÁ POZICE vedla s Vratislavem Mynářem rozhovor o minulosti a politických cílech jeho strany.

ČESKÁ POZICE: Loni v květnu jste mi v rozhovoru řekl, že budujete lepší a zodpovědnější ČSSD. Jak jste s tímto plánem pokročili?

MYNÁŘ: Abychom dostáli svým slovům, co chceme jako strana udělat, musíme tomu dát náplň, jakási střeva. Ta jsou historicky dána tezemi Miloše Zemana a samozřejmě naším Programem 300, což je program na prvních tři sta dnů vládnutí. Zcela jasně v něm popisujeme rozdíly mezi ČSSD a námi. Stěžejním bodem našeho programu je zákon o prokázání příjmů a původu majetku, v pohledu na tuto problematiku se od ČSSD lišíme. Troufnu si říci, že i ve věcech sociálního charakteru – například sociálních dávek a náhledu, jakým způsobem s nimi nakládat, bychom byli zodpovědnější. 

„Pro sociální demokracii jsme největší konkurencí, ale cítil jsem potřebu, že v levicovém spektru chybí ČSSD přirozený partner.“

Pro sociální demokracii jsme největší konkurencí, ale cítil jsem potřebu, že v levicovém spektru chybí ČSSD přirozený partner. Víme o (ne)reformovanosti komunistů, víme o takzvaném bohumínském usnesení (zakazuje ČSSD spolupráci s extrémistickými stranami typu KSČM - pozn. red.). Logickou úvahou jsme si říkali, že prostor pro novou levicovou stranu tu je, protože ČSSD už se nám zdála hodně zakonzervovaná.

ČESKÁ POZICE: Pokud by se vaše strana dostala do Poslanecké sněmovny a vyjednávala by o vládě, dal byste přednost variantě menšinové vlády s ČSSD, nebo širší koalici s ČSSD a KSČM? Je SPOZ ve vztahu ke komunistům vyhraněnější než ČSSD?

„Otevřenou spolupráci s KSČM si zatím úplně představit neumím.“

MYNÁŘ: Spíše si umím představit koalici s ČSSD. Ke komunistické straně určitým způsobem výhrady mám. Dnes bych si nedokázal představit otevřenou spolupráci s KSČM. Byť v krajském zastupitelstvu v Zlínském kraji na určité platformě spolupracujeme, tam to bylo dáno výzvou sociální demokracie, ke které jsme se připojili. Vítěz voleb má právo první noci, ten oslovuje své partnery. Jako předseda SPOZ však říkám, že otevřenou spolupráci si zatím úplně představit neumím.

ČESKÁ POZICE: Kam byste na pravolevé ose SPOZ zařadil?

MYNÁŘ: Spíš blíže ke středu než ČSSD.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že se v tuzemských politických podmínkách podaří vytvořit jakousi pro-prezidentskou stranu jako třeba ve Francii? Táži se na záměr vybudovat pro Miloše Zemana prostřednictvím vaší strany zázemí v parlamentu a vychýlit politický systém směrem k poloprezidentskému pojetí?

MYNÁŘ: S takovým záměrem to určitě děláno nebylo. Jsme parlamentní demokracií, prezidentský model není dnes téma k diskusi. Samozřejmě SPOZ velmi sluší, že její čestný předseda je prezidentem republiky, jsme na to patřičně hrdí. Byl bych špatným předsedou, kdybych se marketingově a manažersky nesnažil tohoto úspěchu využít. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že SPOZ je i bez Miloše Zemana schopna vlastního politického života. Jsem rád, že „spozka“ je nyní v nejlepší kondici od svého vzniku.

Nenecháme si naši stranu ukrást

ČESKÁ POZICE: Inspiruje vás v zahraničí nějaká levicová strana, vzor levicového lídra – v Anglii, ve Francii, v Německu...?

MYNÁŘ: Přiznám se, že jako Vratislav Mynář jsem zastáncem pohledu do vlastních řad a na tuzemskou politickou scénu. V zahraničí by se jistě našla řada vhodných osobností, které by mohly sloužit jako vzor. Myslím si však, že bychom měli jít vlastní cestou, nikoho nekopírovat. SPOZ vznikla před třemi lety a celou tu dobu si žije vlastním životem.

ČESKÁ POZICE: Plánujete začlenění SPOZ do nějakého nadnárodního uskupení sdružujícího evropské socialisty – například Party of European Socialists (PES)?

MYNÁŘ: Velmi povrchně jsme před nedávnem diskutovali, zda nezačít spolupracovat na mezinárodním poli s některou ze zastřešujících organizací či konkrétně s nějakou příbuznou levicovou stranou. Zatím zůstalo u vnitřních debat, nikam dál se to neposunulo.

„Média se snaží proklamovat, že Miloš Zeman je nepřitažlivý a neatraktivní pro mladé. Není to pravda.“

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem vaše strana vyhledává mladé lidi? Vyhledáváte politické talenty? Velké politické strany jako ODS a ČSSD mají takových vpravdě poskrovnu.

MYNÁŘ: Výhodou SPOZ je, že jsme stranou, která není zakonzervována a uzavřena v rámci různých hierarchií a buněk. S vyhledáváním talentů je to – podobně jako ve sportu – obtížné. Uskupení podobné Mladým konzervativcům nebo Mladým sociálním demokratům zatím v naší straně neexistuje, ale teď nastává vhodná doba něco takového vytvořit. Mladé členy do strany přijímáme.

Například v Kunovicích máme spoustu schopných mladých straníků, je tam funkční zdravé jádro. Což je důkaz, že byť se média snaží proklamovat, že Miloš Zeman je nepřitažlivý a neatraktivní pro mladé, není to pravda. Nicméně lákat do strany mladé lidi bude jedním z hlavních úkolů příštího vedení. Během prezidentské kampaně jsem byl několikrát svědkem Zemanových konferencí na vysokých školách po republice – auly a sály byly naprosto plné, mladí se o Miloše Zemana zajímali. Vždycky to pro mě byl zážitek. Pro mě jde o signál, že jak Zeman, tak SPOZ mají mladým lidem co říci.

ČESKÁ POZICE: Občanské demokraty právě trápí podezřelé nábory nových straníků. Podobný problém měla v minulosti třeba v Ústí nad Labem i sociální demokracie. A také vaši stranu – též v ústeckém regionu– loni v létě postihl syndrom takzvaných mrtvých duší. V roce 2010 zase došlo ke zrušení středočeské organizace SPOZ. Jste lépe obrněni proti těmto praktikám?

MYNÁŘ: Jak správně uvádíte, i my máme vlastní zkušenost z Ústí nad Labem. Předsednictvo se nedávno usneslo na určitých pravidlech. Nemusíte mít vysokou politickou školu, abyste poznali, že když se vám z ničeho nic hlásí do místní organizace padesát či sto lidí, je něco shnilého v království dánském, jak říkám. S krajskými předsedy se o tomto problému bavíme, takové situace musejí umět ošetřit. Předsednictvo SPOZ se shodlo, že chce být velmi opatrné a nedopustit účelové stranické nábory.

Nezasloužíme si to. Dva roky jsme byli opovrhováni, dnes jsme bohatou nevěstou. Nesmíme si stranu zaplevelit lidmi, kteřím když se to nehodilo, straně nepomáhali, a nyní, když ve vstupu do strany vidí perspektivu, hlásí se k nám. Nenecháme si naši stranu ukrást.

Záhadný podzimní sjezd

ČESKÁ POZICE: MF Dnes přinesla před několika dny článek o problematickém období ve straně po (neúspěšných) sněmovních volbách a před mimořádným volebním sjezdem na podzim roku 2010. Prý tehdy začala ve SPOZ soupeřit dvě křídla – jedno kolem Miroslava Šloufa, druhé kolem podnikatele Zdeňka Zbytka. Údajně se bojovalo o desítky milionů korun, které strana dostává od státu za výsledek ve sněmovních volbách. Všímal jste si tehdy jako kandidát na předsedu problémů tohoto druhu?

„Lze říci, že v momentě, kdy získáte finanční bonus od státu, mohlo možná někoho lákat hospodařit s částkami, které přicházejí na náš účet.“

MYNÁŘ: Mohu vám říct můj náhled coby tehdejšího předsedy krajské organizace strany. Miloš Zeman poté, co jsme se nedostali do parlamentu, splnil slib a rezignoval na post předsedy SPOZ. Lze říci, že v momentě, kdy získáte finanční bonus od státu, mohlo možná někoho lákat hospodařit s částkami, které přicházejí na náš účet. To nepopírám. Na druhou stranu si myslím, že tehdy docházelo k jakémusi čištění strany. Podle mě tehdejší sjezd nebyl až tak vyhrocený, proběhl důstojně. Co se týká zrušení středočeské organizace, problém se netýkal náborů členů nebo něčeho podobného. Šlo o to, že tento kraj nedosahoval uspokojivých politických výsledků – přitom jde o region s více než milionem voličů, který je ve volbách velmi důležitý.

ČESKÁ POZICE: Na tehdejším sjezdu proti vám na post předsedy kandidoval Tomáš Finger. Podle Mladé fronty Dnes se v dopisu, jehož obsahem se nyní začala zabývat protikorupční policie(kvůli sponzoringu strany v roce 2010), píše, že sjezd bylo „dokonalé divadlo“…

MYNÁŘ: Byl jsem rád, že jsem měl protikandidáta. Výzvu kandidovat na předsedu strany jsem jakožto jeden z úspěšných krajských předsedů přijal, dodnes jsem za to rád a nelituji toho. Kdybych nebyl na letošním sjezdu zvolen předsedou, doufám, že za mnou zůstane vzpomínka na dobře vykonanou práci. Myslím, že je správné, že se soupeří o předsednický post. Tehdy na podzim 2010 jsme byli považováni za stranu těsně před zánikem, která dočerpá peníze na svou činnost a ukončí ji nekalým způsobem.

„Na pana Šloufa jsem slyšel tolik negativních věcí, že kdyby z toho deset procent byla pravda, má pan Šlouf rohy, kopyta, ocas a sedí v pekle jako Lucifer.“

ČESKÁ POZICE: Co bylo příčinou údajného sporu mezi Šloufem a Zbytkem, který naznačuje dopis?

MYNÁŘ: Na pana Šloufa jsem slyšel tolik negativních věcí, že kdyby z toho deset procent byla pravda, má pan Šlouf dnes rohy, kopyta, ocas a sedí v pekle jako Lucifer. Za sebe mohu říci, že ze zasedání předsednictva za poslední dva roky, kterých jsem byl svědkem, dialog Šlouf (coby pražský předseda SPOZ) versus Zbytek (někdejší předseda jihočeské organizace) nijak nevybočoval z řady.

Na politické úrovni SPOZ nešlo o žádné osobní útoky či animozity. Byla to pragmatická politická jednání. Nechtěl bych být ve straně, ve které všichni všechno papouškují. To by bylo špatně, nalhávali bychom si do vlastních řad. Umím si představit, že pan Zbytek mohl mít v něčem jiný názor (třeba na směřování a vývoj některých politických témat), ale ne tak, že by byl proti osobě pana Šloufa.

ČESKÁ POZICE: Takže podle vás je to mediální fikce či sólo akce Jiřího Dienstbiera, ke kterému se dopis dostal? 

„Jiří Dientsbier vsadil na špatnou kartu a ujíždí mu politický vlak.“

MYNÁŘ: Když něco po dvou letech objeví pan Dienstbier nebo mu to někdo přinese a on se propojí s týdeníkem Respekt (jako první na dopis upozornil – pozn. red.), když si tyto věci propojím, je to pro mě hloupost a spekulace. Budu velmi úzce spolupracovat s policií při vyšetřování. Myslím však, že celá věc má posloužit Jiřímu Dienstbierovi v kandidatuře na místopředsedu ČSSD na jejich sjezdu. Vsadil ale na špatnou kartu a ujíždí mu politický vlak. Pan Dienstbier, jenž se považuje za levicového politika, nejdříve ustřelil podporou Karla Schwarzenberga ve druhém kole voleb, nyní dopisem ustřelil podruhé.

ČESKÁ POZICE: Zbývají zhruba tři týdny do volebního sjezdu SPOZ. Je nyní atmosféra před sněmem uvolněnější než na podzim 2010 před mimořádným sjezdem a po neúspěchu v komunálních volbách?

„Říkám, že vítězný tým se nemění a podle mne delegáti budou hlasovat pro vítězný tým.“

MYNÁŘ: Atmosféra je jiná, ale neřekl bych, že klidnější. Jiná je tím, že Miloš Zeman zaznamenal obrovský úspěch, což však ve straně vyvolává diskuse, kdo se více, či méně o tento úspěch zasloužil. Většina našich členů však dobře ví, kdo poctivě pracoval, kdo stranu pozvedl. Říkám, že vítězný tým se nemění a podle mne delegáti budou hlasovat pro vítězný tým – to znamená pro mě jako pro předsedu, pro Martina Nejedlého jako pro místopředsedu, pro dalšího místopředsedu Zdeňka Štengla a tak dále. Věřím, že vítězná a dobrá atmosféra se odrazí v tom, že obhájíme své posty. Nyní nemám informace, že bych měl protikandidáta. Nakonec je pravda, že oproti minulému sjezdu je atmosféra ve straně optimističtější než tehdy.

Naším cílem primárně nebylo udělat Miloše Zemana prezidentem

ČESKÁ POZICE: Objevily se spekulace, že byste se mohl stát prezidentovým kancléřem. Pokud by k tomu došlo, vzdal byste na sjezdu boj o předsedu SPOZ?

„Post kancléře je velká výzva pro kohokoli, já bych jakýkoliv post na Hradě zvažoval v tom případě, že mohu být platný zároveň pro stranu.“

MYNÁŘ: Mám nominaci většiny stranických krajských konferencí, což je pro mě značný závazek. Nikdy jsem nepřemýšlel, zda bych se měl ucházet o post kancléře. Jestli je tato funkce slučitelná s výkonem politické funkce typu předsedy strany, jsem neuvažoval. Post kancléře je velká výzva pro kohokoli, já bych jakýkoliv post na Hradě zvažoval v tom případě, že mohu být platný zároveň pro stranu. Být spojkou mezi prezidentem a stranou. Našim cílem nebylo primárně udělat Miloše Zemana prezidentem, nýbrž naplňovat náš program a ukázat lidem, že hlas pro SPOZ není vyhozeným lístkem. Záleží na Miloši Zemanovi, koho si vybere. Je na panu prezidentovi, aby mi svou představu sdělil, a pak o tom případně budeme mluvit.

ČESKÁ POZICE: Plánujete pro sněmovní volby v roce 2014 najít nějakého celostátního lídra a známou osobnost, která není tolik spjata s vaší stranou? Například Martina Pecinu, který ukončil po Novém roce členství v ČSSD a otevřeně podporoval Miloše Zemana v prezidentských volbách?

MYNÁŘ: Předseda strany je tváří strany a musí s ní být spjatý. Má ješitnost a ego nejsou natolik velké, že bych dogmaticky musel být jedničkou pro volby. Například ve Zlínském kraji se nám v loňských regionálních volbách vyplatilo, že jsme v popředí měli nestranické osobnosti, které přitáhly voliče a pro občany byly jakousi garancí. Pokud se taková možnost objeví i v parlamentních volbách, budu prosazovat, abychom takové lidi stavěli na přední místa. Chceme jít celoplošně cestou oslovení apolitických lidí a osobností. Mým přáním a požadavkem na všechny krajské předsedy bude vygenerování kvalitních kandidátů pro volby.

ČESKÁ POZICE: Z relevantních politických subjektů jen Svobodní a SPOZ nemají ve vedení strany ženu. Změní se to u vás po sjezdu? Například sociální demokraté mají ve stanovách, že přímo musí mít místopředsedkyni…

MYNÁŘ: Domnívám se, že mít závazně podmínku zastoupení ženy ve vedení se může ukázat jako kontraproduktivní. V našich řadách máme šikovnou předsedkyni plzeňské organizace Ditu Portovou, která ukázala, že je pracovitá a schopná. Pokud tomu tak bude i nadále, určitě se nebudu bránit, aby ona či jakákoli jiná žena byla ve vedení. Navíc je vždycky příjemné zpestření, když na jednání nemáte jen chlapy, aspoň se musíte chovat slušně a dávat pozor na slovník. Uvítal bych to, jen bych nedával a priori podmínky.

ČESKÁ POZICE: Jste strana prognostického guru Miloše Zemana. Jaká je vaše prognóza výsledků příštích sněmovních voleb? Respektive jaký výsledek SPOZ tipujete?

MYNÁŘ: Máme metu dostat se do parlamentu. Našeptává se, že pokud jste v uvozovkách hradní stranou, automaticky to znamená, že získáte deset procent. To si nemyslím. Naše strana nyní bude pod daleko větším drobnohledem a lupou. Pro SPOZ je nyní závazek postavit kromě prezidentské „nohy“ i druhou pevnou nohu, kterou je dostat naši stranu do parlamentu. Kladl bych si malé cíle – což není mým životním stylem – kdybych si myslel, že ve sněmovních volbách získáme méně než deset procent.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.