Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Malé strany ostrouhaly. Je to jejich konec?

  12:15

Nad menšími stranami se po krajských volbách stáhla mračna. Nemají-li tradici a členskou základnu, brzy skončí „v hrobě“.

Mají nové politické strany ještě šanci uspět v české politice? Krajské volby leccos napověděly. V předvolebních průzkumech pro volby do Poslanecké sněmovny se v posledních měsících objevovaly výsledky, které napovídaly, že by v nich mohlo teoreticky uspět hned několik menších a nově vzniklých stran. Zuby si jistě brousily už na volby regionální, jenže ty pro ně skončily ve většině případů neúspěchem až fiaskem.

O které strany jde? Nejprve připomeňme výsledky předvolebních průzkumů pro sněmovní volby. Nad pěti procenty se za poslední dobu usadili lidovci a Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ). Kolem čtyř procent se pohybují zelení, okolo tří procent Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, Strana svobodných občanů, Národní socialisté – levice 21. století. ČESKÁ POZICE vzhledem k zahraničním trendům (zejména v Německu) doporučuje nepodceňovat ani piráty, kteří by mohli nakonec překvapit.

A teď konkrétní výsledky v krajských volbách 2012: uspěla jen KDU-ČSL (57 mandátů) a zemanovci dosáhli alespoň „neprohry“ – pronikli do dvou krajů (zisk celkem sedmi mandátů). Ostatní menší strany na mandáty vůbec nedosáhly a připsaly si vskutku nízký počet hlasů: Svobodní (1,48 procenta), zelení (1,75 procenta), národní socialisté (0,49 procenta), Suverenita (0,68 procenta hlasů). Byť nezískali žádný mandát, nesmutnili piráti, kteří s kampaní pouze za několik desítek tisíc korun získali slušných 2,19 procenta hlasů a v celkovém balíku všech stran skončili na sedmém místě.

Všechny tyto „straničky“ představovaly v jistém období naději na změnu klimatu v české politice, leč naděje do nich vkládané se nenaplnilyČerveným hadrem při rozhodování voličů zřejmě bude tristní zkušenost s malými stranami z minulosti. Nejen Věci veřejné, ale i Unie svobody, ODA, vydrápat zpět se příliš nedaří ani zeleným. Všechny tyto „straničky“ představovaly v jistém období naději na změnu klimatu v české politice, leč naděje do nich vkládané se nenaplnily. TOP 09 sice v těchto krajských volbách úplně neodpadla, ale pokud se od ní odpojí Starostové a nezávislí, brzy jí palivo dojde rovněž.

A tak jedinou menší stranou, která v nedávné době sice vypadla ze sněmovny, avšak z politického kolbiště jen tak nezmizí, je KDU-ČSL. Důvod? Jde o zavedenou historickou značku s velkým počtem straníků (zhruba 35 tisíc členů). Tradice a členská základna jsou faktory, které ji odlišují od politických mrtvol typu ODA či VV.

Zatímco nad menšími stranami se po krajských volbách stahují mračna zapomnění, totéž nelze říci o krajských a městských projektech. S nimi se lidé lépe identifikují a regionální a komunální volby tak pro tyto menší projekty skýtají velký potenciál.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!