Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Makroekonomie by se měla ponaučit z finanční krize

Problém „vědeckého“, tedy univerzálního předvídání krizí nemá smysl. Pokud bychom věděli, jak bude hospodářský cyklus vypadat, upravili bychom podle toho svá rozhodnutí. Jak by se měla makroekonomie proměnit, aby dokázala čelit výzvám 21. století? Jakých chyb by se měla vyvarovat, jaké otázky klást? Odpovědět se pokouší Vít Macháček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Patta 677

9. 1. 2016 23:42
Marné snahy.

Ekonomové neberou v úvahu člověka. Pro ekonomy existují jen peníze. Přesto dnes ekonomové ovládají státní rozpočty a dokonce chtějí styl řízení firmy přenést i na stát (A. Babiš, více na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/19-cast-ministr-a-dite.html). Proto dávají takový důraz na finanční gramotnost, tj. na hromadnou výchovu tvora ekonomy nazývaného Homo oeconomicus. Článek velmi přesně hodnotí nulovou hodnotu těchto trendů ve školství. Přitom snahy o řízení sociálních agend ekonomy mají nejen ekonomické, ale především negativní demografické důsledky. Více na adrese: http://slideplayer.cz/slide/2825793/

Východiskem z této patové situace je rozvoj sociální ekonomie. Jen mezioborové studium demografie, sociologie, ekonomie a psychologie vyškolí odborníky, kteří budou schopni na potřebné úrovni řídit tzv. vyspělý sociální stát. Trvale řídit. Nikoliv jej salámovou metodou likvidovat ve prospěch bank a jejich penzijních fondů.

0 0
možnosti

2. 1. 2016 12:32

Možná by se soudruzi ekonomové měli vrátit k prostému selskému rozumu.

Sedlák, když sklidil a prodal úrodu, tak nešel se ziskem na burzu nakoupit akcie firmy o které věděl jen to, co agent firmy nechal napsat do novin, ale šel a koupil si nový traktor, čímž dal vydělat lidem vyrábějícím traktory. Ti měli vice peněz a mohli si u sedláka koupit jedno prase navíc. Sedlák prodal víc prasat a na jejich pěstování najal víc lidí a těm mohl dát vysší plat. Tomu já říkám ekonomický růst.

0 0
možnosti
Re:

A tak sedlák vyprodukoval více masa a plodin a lidé jedli více... Ekonomie není jen o kvantitě, ale především o kvalitě = technologickém pokroku.

0 0
možnosti

A. Dlouhý

31. 12. 2015 11:56
.

Zmiňovaní fyzikvé jsou schopni popsat svět díky tomu, že své teorie porovnávají s tím jak se reálný svět chová. Pokud se výsledky a předpovědi teorií shodují s výsledky experimentů (např. částice mikrosvěta) nebo pozorování přírody (napr. astronomie), tak je dále používají. Pokud naopak některé teorie selhávají a výsledky pozorování je nepotvrzují, tak je opouštějí je a hledají nové.

Říká se tomu vědecký přístup. Matematika se na to náramně hodí.

Až si tento přístup osvojí ekonomové, jistě brzy přijdou na něco co funguje.

Když je o dobré na nalezení zákonů pole nichž se točí miliardy hvězd, jistě to bude stačit na nalezení zákonitostí

podle nichž se chová pár milionů obchodníků.

0 0
možnosti
Re: .

Ekonomové si z principu nemohou osvojit to, co lze v přírodních vědách. Přírodní zákony jsou neměnné, protože sama příroda je neměnná, již stvořená, daná, hotová. Jde jen o to ty zákony nalézt. Kdežto ekonomie je postavena na vývoji, protože člověk ji neustále utváří změnami svého chování, vynálezy, sám upravuje pravidla (zákony) atd. Základem ekonomie je sám člověk a jeho vztahy s ostatními a proto ani nelze provádět relevantní ekonomické experimenty - zkoumaný vzorek bude vždy ovlivňován okolím a pokud by byl izolován, experiment by nedával smysl. A kde by jste vzal např. experimentální vzorek státu i s lidmi na dostatečně dlouhou dobu?

0 0
možnosti

J. Poděbradský

31. 12. 2015 11:03
chybička se vloudila

Autor místy zcela správně poukazuje na fatální zaměření na některé agregátní výsledky, např. HDP. Na druhou stranu není potřeba se zaměřovat jen na růst produktivity Ona celá /pa/ věda o ekonomice je zcela zcestná a vychází ze základu nekrytého úroku a nekrytých fiat money..... to je zcela zásadní příčinou nevyváženosti ekonomiky a když se zcela rozcházejí agregátory primární, sekundární a terciální ekonomiky , zcela přirozeně není možné je udržet ve vyváženém stavu, protože mají zásadně rozporné základy a cíle. Pro změnu je zcela zásadní změnit celosvětovou ekonomiku nekrytého úroku a monopolu tisku peněz zároveň s morálkou a přejít ze spotřebitelského chování k lidskému společenství bezdaňové ekonomiky kryté měny. Pokud toto nebude dosaženo, potud budou krize , nepředvídatelné jevy ekonomiky a války o zdroje....

0 0
možnosti
Re: chybička se vloudila

Zcela jste odsoudil matematiku a to Vás vede k bludným názorům. S pomocí matematiky sice nedokážeme předvídat budoucí ekonomický vývoj, ale i v ekonomii platí, že 1+1=2.

0 0
možnosti