Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Majiteli pražského bytu se investice vrátí za 22 let

  17:22
V průměru 22 let trvá, než se pronajímateli nového bytu v Praze vrátí peníze, které do jeho koupě investoval. Praha tak stojí na pomyslné hranici mezi západní a východní Evropou. Co do popularity nájemního bydlení, která je podstatně nižší než u vlastnického bydlení, se Česko řadí spíše k východní Evropě.

Byty Central Group na v Praze na Zličíně foto: www2.central-group.cz

Z analýzy poradenské společnosti KPMG vyplývá, že roční průměrná hrubá výnosnost z pronájmu nových bytů dosahuje v Praze 4,4 procenta. Majiteli bytu se tak investice do jeho pořízení vrátí zhruba za 22 let.

Ve velkých německých městech, kde se výnosnost pohybuje kolem 3,3 procenta, se investice vrátí za zhruba 30 let. Diametrálně odlišná je situace na východ od nás: ve Varšavě je návratnost koupě bytu 13 let, v Budapešti 16 a v Bratislavě 20 let.

Cena za stabilitu trhu

„Úroveň hrubého výnosu z nájmu souvisí s celkovou stabilitou trhu,“ vysvětluje Pavel Kliment, partner společnosti KPMG. Čím stabilnější trh, tím je výnos z nájmu nižší. „Je to dáno tím, že příjem z nájmu je jen jednou složkou potenciálního výnosu investora. Tou druhou je růst ceny bytu,“ dodal Kliment.

Je ovšem nutné zdůraznit, že na západě Evropy jsou podstatně vyšší mzdy než na východě. Zatímco Češi potřebují ke koupi 90 metrového bytu více než 11 ročních platů, Němcům jich postačí méně než osm, Polákům méně než deset, stejně tak Slovákům a Rakušanům. A Maďaři by na takový byt vydělávali déle než 12 let.

Česká republika se co do obliby nájemního bydlení řadí spíše k východní Evropě, kde se preferuje vlastní bydlení. V Česku bydlí ve svém 78 procent obyvatel, v Praze 68 procent. V Německu má svůj byt jen 52 procent obyvatel, v Berlíně dokonce jen 16.

Z dat developerské společnosti Trigema vyplývá, že nájemné v Praze podražilo meziročně zhruba o pětinu. V regionech je růst pozvolnější. „Zpravidla jen v řádu procent,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Důvodem je menší poptávka po nájemním bydlení. Ta je nejsilnější v Praze a v Brně a pak v dalších větších městech, kde je dostatek pracovních příležitostí. Koncem loňského roku vyšel měsíčně v průměru metr čtvereční v nájemním bytě v Praze na 330 korun, v regionech na necelých 180 korun.

Průměrná výše nájemného je jen jedním z faktorů, který rozhoduje o tom, zda si lidé pořídí vlastní byt, nebo si ho pronajmou. „Dle mého názoru podíl obyvatel bydlících v nájmu nejvíce ovlivňuje historický vývoj daného trhu, společnosti a jejích dlouhodobých preferencí,“ soudí Pavel Kliment.

Česká republika se co do obliby nájemního bydlení řadí spíše k východní Evropě, kde se preferuje vlastní bydlení. V Česku bydlí ve svém 78 procent obyvatel, v Praze 68 procent. V Německu má svůj byt jen 52 procent obyvatel, v Berlíně dokonce jen 16. Důvodů, proč je u nás tak silný zájem o vlastní bydlení, je více.

Raději ve vlastním

„Lidé chtějí mít tu svoji cihlu takzvaně jistou. Vlastnictví vyvolává větší pocit bezpečí a domova,“ vysvětluje Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Roli hraje i to, že nájemní bydlení nemá dobrý „zvuk“. „Vyvolává spíše pocity něčeho dočasného, nefungujícího. Majitel je zloduch a chce jen nájemníka oškubat nebo se ho zbavit,“ doplňuje Pácal s tím, že paradoxně bydlet s hypotékou není o nic jistější než v nájmu. „To, co je výše nájmu, zpravidla odpovídá úrokům a poplatkům,“ tvrdí Jiří Pácal.

Názory na to, zda se v Česku podíl lidí žijících v nájmu zvýší, a přiblížíme se tak více zvyklostem západní Evropy, se různí.

Názory na to, zda se v Česku podíl lidí žijících v nájmu zvýší, a přiblížíme se tak více zvyklostem západní Evropy, se různí. Jiří Pácal je přesvědčen, že nájemní bydlení bude posilovat. „Stát bude nejspíše podporovat bytovou výstavbu nájemních bytů, což dnes prakticky není,“ říká.

Marcel Soural z Trigemy je však zdrženlivější. „Přestože zejména mladší generace dává často přednost volnějšímu způsobu života, což nahrává spíše nájemnímu bydlení, nelze do budoucnosti očekávat, že by se v Česku podíl nájemního bydlení nějak dramaticky zvyšoval,“ tvrdí a poukazuje na to, že hypoteční úvěry jsou stále ještě příznivé a poptávka po novém bydlení zůstává vysoká.

Jenže kvůli rostoucím cenám část zájemců na vlastní bydlení hlavně v Praze nemá. I tak ale poptávka značně převyšuje nabídku. „Lze očekávat, že se část poptávky přelije do nájemního bydlení,“ je přesvědčen Pavel Kliment z KPMG.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.