Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Majetek předurčuje sociální postavení – i několik století

Na myšlence, že tvrdou prací a odříkáním se lze vymanit z chudoby, stojí kapitalismus. Některé moderní ekonomické studie ale ukazují odlišné. Stačí se narodit do správné rodiny a budete se mít dobře. A to nejen dvě či tří generace, ale stovky let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tatana

19. 7. 2016 13:46
Kondelík a Vejvara dle Ignáta Herrmanna

Na sklonku Rakouska -Uherska, před 1. světovou válkou.

Otec Kondelík coby mladý mistr malířský přišel do Prahy. Pilně pracoval, měl několik tovaryšů, bojoval na magistrátě o "veřejné zakázky" malování škol.

Po 20-ti letech, ve 40, vlastnil na Vinohradech jeden činžovní dům.

V té době vdával dceru, která s činžákem "počítala jako s dědictvím po rodičích".

Kondelíkům se ještě narodila dvojčata.

Otec Kondelík pravil - svůj činžák dostane každé z dětí.

Jo, jo vážení, dnes s poctivostí k činžáku nikdo nepřijde, doba se změnila.......

0 0
možnosti

J58i91ř49í 89K54o21p85i88s

18. 7. 2016 12:23
Této myšlence v informacemi nabyté společnosti

už dnes věří skutečně málokdo a i proto jsou do Evropy zvány hordy pologramotných "inženýrů a doktorů" z východu. Bohužel pro podnikatele a daňové poplatníky, jsou tyto hordy o nesmyslnosti této myšlenky již před odjezdem dobře informovány, takže z toho žádná levná pracovní síla nekouká, leč to je podnikatelům celkem šumák, protože se na sociálním systému podílí jen velice okrajově a tak tu celou srandu opět zaplatí, v duchu hesla, privatizace aktiv a zestátnění pasiv, daňový poplatník tzn. opět střední třída, která k tomu všemu ještě bude cedit krev, když se něco nepovede a z inženýra nebo doktora se vyklube zpitomělý islámský fundamentalista.

"Na myšlence, že tvrdou prací a odříkáním se lze vymanit z chudoby, stojí kapitalismus. Dává lidem naději, že pílí a úsilím dokážou změnit své sociální postavení."

0 0
možnosti
Rozdíly původu jsou patrné

Něco na tom pravdy bude. Rozdíly původu jsou patrné i při stejných životních podmínkách. Jedinci proletářského původu se vyznačují agresivitou, i když už v proletářském prostředí nežijí.

0 0
možnosti

17. 7. 2016 13:51
Jiný kraj, jiný mrav.

Je vidět, že neprodělali žádnou bolševickou revoluci. Ona by už jim tvrdá pěst dělnické třídy ukázala, zač je toho loket. Alespoň u nás to probíhalo stylem padni, komu padni a bývalí pracháči pak už jen mohli při tvrdé práci v lomech vzpomínat, jaké to bejvávalo. Zajímavé je, že při převratu směrem zpět si už bolšáni svoje prebendy většinou udrželi, stačilo převlíct kabát a to jim problém nedělalo.

0 0
možnosti
Re: Jiný kraj, jiný mrav.

Proto se ji říká "sametová"....

0 0
možnosti

J17i20b 60J55i26b

17. 7. 2016 10:31
Zas nějaká propaganda … (;-).

No toto? Ruská propaganda již dorazila i na ČP? Přiložím taky jedno polínko:

.

„Americký sen a nejgeniálnější vynález všech dob“

.

http://www.casopis-sifra.cz/video-americky-sen/

.

Nebo, že by to nebyla propaganda, ale popis reality?

0 0
možnosti

C. Sangrail

17. 7. 2016 10:19
Na okraj

"Florencie se v následujících dekádách vymanila z moci

Medicejů, stala se republikou – a opět padla do rukou mocného rodu

Medicejských." Zde je krásně vidět, jak lze pomocí vhodné práce s jazykem vnutit ostatním určitou (pokřivenou) vizi reality. "Vymanila", "padla do rukou" - epocha Medicejských je tu podprahově představena jako doba nadvlády, útlaku. "Stala se republikou" - pro většinu čtenářů jednoznačně pozitivní změna. Ve skutečnosti byla Florencie v době Medicejských kvetoucím velkoměstem obchodu a kultury, zatímco v případě oné "republiky" šlo o krátkodobou davovou psychózu, která vedla k ustavení teokracie ne nepodobné Íránu pozdních 70. let.

0 0
možnosti