Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Magistrát může ohrozit kvalitu pitné vody pro Prahu

  11:46

Vedení hlavního města se v pátek 21. června nepodařilo prosadit významné změny ve vedení společnosti Úpravna vody Želivka.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto magistrát hl. m. Praha, Úpravna vody ŽelivkaČeská pozice

Aktualizováno. Od listopadu by se měl změnit způsob prodeje pitné vody pro Prahu, který by mohl mít vliv nejen na její cenu, ale i kvalitu. V článku, který jsme vydali 21. června ráno, na to upozornil Petr Havel. Rozebírá složité vazby mezi vodohospodářskými firmami a roli hlavního města Prahy. Součástí příběhu je valná hromada akciové společnosti Úpravna vody Želivka naplánovaná na pátek 21. června, která měla na programu i návrh na odvolání některých členů představenstva a dozorční rady. Návrh nakonec neprošel. O redakční zprávu z této valné hromady je článek Petra Havla aktualizován, ostatní text ponecháváme v původním znění.

Pražský magistrát chce prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti, kterou ze sta procent vlastní, ovládnout obchod s pitnou vodou pro Prahu. To sice zní na první pohled logicky, fatální problém je ovšem ve způsobu, kterým se tak má stát.

K dosažení kýženého cíle totiž vedení hlavního města za aktivní účasti nového primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) hodlá provést již v pátek 21. června významné personální změny ve vedení akciové společnosti Úpravna vody Želivka, jež ze tří čtvrtin zásobuje Prahu pitnou vodou, využít metod na hraně zákonů, a co je podstatné, potenciálně i ohrozit v budoucnosti kvalitu pitné vody pro Prahu.

Praha jedná zbytečně složitě

Vodárenský zdroj Želivka vlastní akciová společnost Úpravna vody Želivka (ÚVŽ), v níž má majoritní podíl Praha, ale navíc spolu s 63 obcemi z území zásobovaného pitnou vodou z Želivky. Podle platných smluv ho do 5.  listopadu 2013 pro ÚVŽ spravuje Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozují Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ze skupiny Veolia. PVS zároveň spravuje a PVK provozuje celý infrastrukturní vodohospodářský majetek na území hlavního Prahy. V tomto případě je uzavřena smlouva do roku 2028.

Počínaje 6. listopadem 2013 však ÚVŽ plánuje svůj majetek spravovat a provozovat prostřednictvím své stoprocentně vlastněné dceřiné společnosti Želivská provozní (ŽePro). „Logicky jsme předpokládali, že ŽePro vyrobí pitnou vodu a jako takzvanou vodu předanou ji bude prodávat PVK. Zhruba od poloviny února tohoto roku je hlavním městem Prahou vyvíjený tlak, abychom vodu předanou prodávali PVS, a ta ji potom dál prodá PVK. Což je asi technicky a právně při splnění všech podmínek Zákona o vodovodech a kanalizacích možné, ale je to nesmírně a zbytečně složité,“ konstatuje předsedkyně představenstva ÚVŽ Jana Černá s tím, že s tímto záměrem Prahy vedení ÚVŽ nesouhlasí.

Proč je snaha Prahy nesmírně a zbytečně složitá, byť se na první pohled může zdát normální nebo nepodstatná? Černá to vysvětluje takto: Úpravna vody Želivka prodává vodu společnosti Pražské vodovody a kanalizace, smlouva s ní ale končí 5. listopadu„Především musí být PVS oprávněným provozovatelem vodohospodářského majetku někde na rozhraní obou systémů – vodárenského zdroje Želivka a vodovodu hlavního města Prahy. Takové oprávnění má v současné době pro oba systémy PVK. S účinností od 6. listopadu tohoto roku oprávnění PVK pro vodárenský zdroj Želivka PVK zaniká a k tomu datu nabude účinnost oprávnění k provozování naší společnosti ŽePro. Pokud PVS má být v tomto smyslu provozovatelem, musí se jím teprve stát, což není úplně jednoduché.“

Zákon o vodovodech a kanalizacích totiž stanovuje, že smlouva o předané vodě může být uzavřena pouze a výhradně mezi vlastníky, nebo mezi vlastníky a provozovateli vodohospodářského majetku. PVS není ani jedno z toho, protože nevlastní ani kohoutek. Že jde potenciálně o porušení zákona, nakonec právníkům Prahy či PVS došlo, a tak se nyní hledá průchozí řešení. Spekuluje se například i o tom, že by si PVS koupila nějaký „kus roury“, na nějž by byly namontovány příslušné technologie, čímž by byl zákon naplněn.

Ale je tu další problém. Zákon o vodovodech a kanalizacích totiž také říká, že ten, kdo vodu přebírá, je povinen udělat řadu laboratorních zkoušek na to, zda má přebíraná voda parametry pitné vody, aby ji bylo možné distribuovat do vodovodní sítě. Což v praxi znamená mít na tyto účely akreditovanou laboratoř. Kterou ale v současné době PVS nemá.

Personální douška

Předsedou představenstva Úpravny vody Želivka má být jmenován Petr Šmejcký, manžel asistentky Tomáše Hudečka (TOP 09)V pátek 21. června má na valné hromadě dojít k zásadním personálním změnám v ÚVŽ. Praha jako majoritní akcionář hodlá odvolat předsedkyni představenstva ÚVŽ Janu Černou, místopředsedu dozorčí rady a vedoucího realizačního týmu Tomáše Chválu a člena dozorčí rady Zdeňka Lochmana.

K tomu lze jen podotknout, že všichni odvolávání lidé jsou představitelé ODS, takže kauza může mít i rozměr politický s tím, že po rozkolu nedávné pražské koalice ODS a TOP 09 začínají politické čistky v Prahou ovládaných subjektech.

Sice to odběratele vody nemusí zajímat, i tak je ale třeba zmínit, že šéfem představenstva Úpravny vody Želivka má být jmenován Petr Šmejcký, manžel asistentky primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Aby toho nebylo málo, tak jejich dcera Petra Šmejcká je pro změnu asistentkou druhého významného „topkaře“ v Praze, Jiřího Vávry. A Jana Šmejcká, zmiňovaná asistentka Hudečka, seděla ještě počátkem tohoto roku v dozorčí radě ÚVŽ, pak ale na svou pozici rezignovala. Opravdu neobvyklá koncentrace odborníků–vodohospodářů v jedné rodině…

Redakční aktualizace: Valná hromada akciové společnosti Úpravna vody Želivka řádném jednání zamítla návrh akcionáře hl. m. Prahy na odvolání členů dozorčí rady Tomáše Chvály, Zdeňka Lochmana a členky představenstva Jany Černé (všichni z ODS), kterou měl nahradit Petr Šmejcký. Představenstvo i dozorčí rada společnosti tedy zůstávají nezměněny. Za hlavní město přišel s návrhem Pavel Richter (TOP 09), který ČESKÉ POZICI po jednání sdělil: „Jsme pro to, aby členové orgánů společnosti byli složeni z odborníků, nikoliv z politiků. Paní Černá jako místostarostka Prahy 15 tuto podmínku nesplňuje. Důvodů je však víc a je to celkově složitá problematika.“

Dopady na odběratele vody

Co odběratele vody v Praze, ale i jejím okolí, zajímat musí, je dopad připravovaných kroků na ně samotné. Minimálně nepřímá souvislost s cenou a kvalitou pitné vody v Praze je nabíledni.

ÚVŽ loni oslavila výročí 40 let své existence. Při tomto „věku úpravny“ je zřejmé, že již nastala doba investovat do zastaralého zařízení, přičemž jde o investice v řádu jednotek miliard korun. Právě proto vznikla Želivská provozní (ŽePro), která má ambici investovat veškerý zisk do obnovy úpravny, a pokud bude možnost, vylepšit také rozpočty minoritních akcionářů, tedy zmiňovaných obcí.

Praha stoprocentně vlastnící PVS ovšem nic takového nedeklarovala, a asi ví proč. Prioritou hlavního města v investicích do vodohospodářského majetku je totiž Ústřední čistírna odpadních vod v Praze, což je jistě potřebný záměr (jde jen o to, kolik to bude stát, rozdíly v odhadech nákladů jdou opět do miliard). Nicméně za těchto okolností se asi na investice do ÚVŽ nedostane.

Půjde nejen o politické a lobbistické zájmy současného vedení Prahy, ale i o cenu a kvalitu vody pro Prahu v nejbližší budoucnostiTo v praxi znamená neustále rostoucí riziko zhoršení kvality pitné vody pro Prahu, i kvůli tomu, že na zemědělských pozemcích v bezprostředním okolí ÚVŽ je i v současné době neuvěřitelné zornění 95 procent, což kvalitě vodních zdrojů opravdu nepřidá. Investice do ÚVŽ ostatně stagnují již nyní – ročně jde o zhruba 100 milionů korun, což je i přes jejich optickou výši nedostatečná částka.

Jde ale také o cenu vody. Pražský magistrát nakonec může dokonce i přistoupit na potřebu investovat do ÚVŽ, nejen Pražanům se ale skokově zvýší ceny vodného a stočného. Takové úvahy, a to ještě pro letošní rok, již existují. Naopak ŽePro o žádném skokovém navýšení cen neuvažuje, i s ohledem na minoritní akcionáře – obce, pro jejichž občany by to bylo jistě více zatěžující než pro obyvatele Prahy.

Co vlastně Praha chce?

„Proč se snaží hlavní město Praha prostřednictvím PVS udělat komplikovaně něco, co lze udělat daleko jednodušeji, s normálními dohodami podle platné legislativy mezi vlastníky a následně smlouvami mezi faktickými provozovateli?“ ptá se Jana Černá z Úpravny vody Želivka. Pokouší se nalézt i odpověď:

„Hraje se dle mého názoru o to, kdo bude mít kontrolu nad finančními toky, plánem obnovy a distribucí vytvořeného zisku v celém středočeském vodárenském systému od roku 2014. Zdá se, že zde není politická vůle brát ÚVŽ a její ŽePro jako rovnocenné partnery. A především respektovat, že hlavní město Praha je sice majoritním vlastníkem ÚVŽ, ale má povinnost respektovat i vůli a zájem i ostatních 63 měst a obcí, které jsou spoluvlastníky.“

Páteční valná hromada ÚVŽ bude nejen o politických a lobbistických zájmech současného vedení Prahy, ale také o ceně a kvalitě vody pro Prahu v nejbližší budoucnosti. Pakliže magistrát prosadí své představy, nebude to pro Pražany dobrá zpráva.

O poněkud rozporuplném pohledu hlavního města Prahy na organizaci prodeje vody z vodárenského zdroje Želivka podrobně hovořila předsedkyně představenstva ÚVŽ Jana Černá s Petrem Havlem. Celý rozhovor najdete na portálu Naše voda.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.