Maďarsko drasticky omezí prodej cigaret

Od července příštího roku se v Maďarsku stane maloobchod s tabákovými výrobky státním monopolem.

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: © ČTKČeská pozice
Ilustrační snímek

Maloobchod s tabákovými výrobky se v Maďarsku stane státním monopolem. Rozhodl o tom maďarský parlament, který tento zákon považuje za součást mnoha opatření, jež vláda Viktora Orbána zavádí v zájmu omezit kouření mladé generace a ochrany zdraví nekuřáků. Zákon začne platit od července příštího roku. Možná by česká vláda mohla něco podobného vymyslet ohledně prodeje tvrdého alkoholu.

Prodej tabákových výrobků se od poloviny příštího roku dostane na základě koncese do kompetence státu. Povolení prodávat tabákové výrobky budou udělena na základě výběrových řízení. Koncese se udělují maximálně na dvacet let a držitel státního souhlasu může provozovat nejvýše pět obchodů. Při přidělování koncesí budou mít přednost lidé s fyzickým hendikepem a osoby, které jsou minimálně tři měsíce bez práce. Na rozdíl od původního návrhu zákona koncese nebude možné zdědit.

Tabákové výrobky se v Maďarsku nyní prodávají zhruba ve 45 tisících obchodech, od poloviny roku 2013 má však počet těchto míst podle odhadů klesnout zhruba na sedm tisíc; na dva tisíce obyvatel připadne jedna prodejna s tabákem. V menších obcích, kde se o koncesi nikdo nepřihlásí, budou tabákové výrobky nabízeny prostřednictvím mobilních obchodů. Prodej tabákových výrobků bude zakázán i u benzinových pump, zato bezcelní obchody na letišti dostaly od státu výjimku.

Při přidělování koncesí budou mít přednost lidé s fyzickým hendikepem a osoby, které jsou minimálně tři měsíce bez práceV nových prodejnách nebude možné prodávat nic jiného než tabákové výrobky, a to pouze lidem starším 18 let. Obchody budou označeny pouze nápisem Národní tabákový obchod (Nemzeti Dohánybolt) a z televize známým červeným kruhem s číslicí 18. Jinak je i zvnějšku těchto obchodů zakázáno používání reklamy na tabákové výrobky či obrazů připomínajících kouření. Za porušení předpisů může obchodník s koncesí dostat pokutu od 20 tisíc až do milionu korun. Nelegálnímu prodejci tabáku bude hrozit obří pokuta až do výše 50 milion korun, čímž stát hodlá omezit černý trh.

Nové opatření, kterému veřejnost přezdívá „trafikový zákon“, je součásti protikuřáckého tažení pravicové vlády, která má za to, že špatný zdravotní stav obyvatelstva přímo souvisí s kouřením. V Maďarsku podle statistik zemře na následky kouření každých 18 minut jeden člověk. Od září letošního roku lze v Maďarsku prodávat tabákové výrobky pouze v balení, která jsou označena odstrašujícími fotografiemi znázorňujícími zdravotní následky kouření.

Poznámka: Tažení proti kuřákům probíhá aktuálně i v Česku. Ministerstvo zdravotnictví již připravilo novelu tabákového zákona, v níž je jednou z variant i úplný zákaz kouření v hospodách a restauracích. Do Poslanecké sněmovny by měla novela dorazit v říjnu.

Omezování kouření jsme se věnovali rovněž v článcích:

Počet příspěvků: 6, poslední 19.9.2012 10:42 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.