Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Maďaři vydraží kmitočty pro rychlé mobilní sítě jen za půl roku

  17:58
V Maďarsku by letos mohla být spuštěna první 5G síť a cílí na rychlé pokrytí průmyslových lokalit již příští rok. Teprve po průmyslovém nasazení 5G se přidá i pokrytí pro širokou veřejnost. Zatímco využití 5G v průmyslu patří k prioritám aukce, zvýšení konkurence na telekomunikačním trhu nikoli. V Česku si na 5G sítě ještě počkáme.

Vysokorychlostní internet v Česku. foto: Lidové noviny

V Maďarsku se schyluje k rychlému nasazení nejnovějších mobilních sítí standardu 5G. Tamní regulátor proces aukce odstartoval v létě a zanedlouho by měly být znát výsledky. Ty ale nejspíš nebudou překvapivé, jelikož do aukce se zapojila velká trojice operátorů na tamním trhu – německým Deutsche Telekomem vlastněný Magyar Telekom, do skupiny PPF spadající Telenor a také maďarská pobočka Vodafonu.

Probíhající aukci předcházely obdobné procesy jako v Česku, jen v mnohem rychlejším sledu. Zadávací dokumentaci pro aukci zveřejnil regulátor NMHH v červnu, už 3. července se pak odehrála veřejná konzultace připomínek a následně jejich vypořádání. Regulátor pak 18. července vydal finální podmínky výběrového řízení a vyzval zájemce o spektrum, aby se od 8. srpna závazně přihlašovali do aukčního řízení.

Podmínky aukce

V Maďarsku se soutěží o frekvence v celkové šířce pásma zhruba 400 MHz, jednotlivé příděly jsou rozděleny na bloky v pásmech 700, 2100, 2600 a 3600 MHz. Příděly by měli operátoři získat na 15 let s opcí na pětileté prodloužení. Za pozornost stojí, že pásmo 700 MHz, jež se využívá pro pokrývání rozsáhlých oblastí, nebude pro operátory v Maďarsku dostupné až do září 2020. V tomto pásmu je, podobně jako v Česku, stále aktivní televizní vysílání DVB-T, které má být právě do září příštího roku vypnuto a nahrazeno modernějším DVB-T2.

Podmínky aukce jsou nastaveny tak, aby velká maďarská města a hlavní dopravní koridory dostaly pokrytí do poloviny následujícího desetiletí

První 5G síť by mohla být spuštěna ještě letos. Alespoň to v půlce září prohlásil generální tajemník Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) Chou-lin Čao po setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti. „Bylo mi řečeno, že vše pokračuje dobře a pokud se budou věci vyvíjet podle plánu, ještě před koncem letošního roku odstartují v Maďarsku komerční 5G služby,“ citovala Čaa agentura Reuters.

Maďarský ministr pro inovace a technologie László Palkovics se letos opakovaně nechal slyšet, že Maďarsko cílí na rychlé pokrytí průmyslových lokalit, a to již v průběhu příštího roku. Teprve po průmyslovém nasazení 5G se k prioritám přidá i 5G pokrytí pro širokou veřejnost. Podmínky aukce jsou nastaveny tak, aby velká maďarská města a hlavní dopravní koridory dostaly pokrytí do poloviny následujícího desetiletí.

Koordinace postupu

Zatímco využití 5G v průmyslu patří v Maďarsku k prioritám aukce, zvýšení konkurence na tamním telekomunikačním trhu nikoli. Vláda dokonce zvažuje, že při výstavbě 5G sítí bude postup koordinovat tak, aby bylo pokrytí vybudováno co nejrychleji a konkurenti se při tom příliš finančně nevysílili. Cena, kterou by operátoři měli za frekvence zaplatit, se odhaduje na 70 miliard forintů, v přepočtu necelých 5,5 miliardy korun. Náklady na budování sítí by ovšem mohly dosáhnout až desetinásobku této částky.

Maďarská vláda zvažuje, že při výstavbě 5G sítí bude postup koordinovat tak, aby bylo pokrytí vybudováno co nejrychleji a konkurenti se při tom příliš finančně nevysílili. Cena, kterou by operátoři měli za frekvence zaplatit, se odhaduje na 70 miliard forintů, v přepočtu necelých 5,5 miliardy korun. Náklady na budování sítí by ovšem mohly dosáhnout až desetinásobku této částky.

Na rychlé budování sítí podle potřeb státu nejspíš budou mít maďarští mobilní operátoři dostatečný klid. Čtvrtý zájemce, kterým byla rumunská skupina Digi, byl z aukce ještě před začátkem jednotlivých aukčních kol vyřazen. Úřad NMHH oznámil, že čtvrtý zájemce nesplnil kritéria účasti, žádné další podrobnosti ale neuvedl. Společnost Digi se proti vyřazení ohradila s tím, že bylo bezdůvodné a že jde o další diskriminaci maďarskými úřady. Digi v Maďarsku drží jen drobné frekvenční příděly pro mobilní sítě v pásmech 1800 a 3600 MHz.

Ty na plnohodnotnou konkurenci vůči trojici operátorů nestačí, Digi proto využívá ve velkoobchodním režimu síť Telenoru. Zatímco v Maďarsku tedy operátoři nejspíš dostanou „přiklepnuty“ vydražené frekvenční příděly, v Česku si na rychlé 5G sítě počkáme. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) teprve v úterý 15. října zveřejnil přibližný harmonogram aukce.

Ta se odehraje až příští rok. Na počátku ledna má být výběrové řízení vyhlášeno, do poloviny února se mají hlásit zájemci. V dubnu má odstartovat dražba frekvencí a s finálním rozhodnutím o přidělení vydražených kmitočtů počítá ČTÚ nejdříve v červenci 2020.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!