Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mach žaluje stát. Chce náhradu škody za vybrakovaný spis.

  13:45
Bývalý majitel fotbalové Sparty Petr Mach dotáhl případ záhadně ztracených dokumentů až k žalobě na český stát. Požaduje od něj náhradu škody ve výši 3,5 milionu dolarů. Stát však jakékoli pochybení odmítá.

Petr Mach, bývalý majitel fotbalového klubu Sparta Praha. foto: Richard CortésČeská pozice

Na cvakot fotoaparátů a světla kamer byl Petr Mach před dvaceti lety navyklý. Do roku 1996 mu patřil fotbalový klub Sparta Praha a podnikatel s ním oslavil několik ligových titulů a účastí v evropských pohárech. Před pár dny opět rozdával rozhovory pro radia a televize, avšak v úplně jiné pozici.

Podnikatel zažaloval stát o náhradu škody ve výši 3,5 milionu dolarů, kterou mu měl způsobit stát svým jednáním. Konkrétně pak ministerstvo spravedlnosti. Na Obvodním soudu pro Prahu 2 se nachází spis, ze kterého se podle Macha ztratilo několik dokumentů, se kterými měl někdo i manipulovat. Pro podnikatele byly důležité, neboť kdyby je měl k dispozici, a v originální verzi, vzal by je a odvezl do švýcarské banky UBS. V Curychu by mu bankovní úředníci na jejich základě vyplatili několik desítek milionů korun. Tyto peníze totiž Machovi zmizely z jeho švýcarských kont na konci 90. let v UBS a Credit Suisse, což je zároveň i předmětem pátrání prokurátorů a detektivů v alpské zemi.

Mach v ofenzivě

Na Obvodním soudu pro Prahu 2 se nachází spis, ze kterého se podle Macha ztratilo několik dokumentů, se kterými měl někdo i manipulovat.

Ti si od českých institucí inkriminované materiály dokonce vyžádali, avšak podobně jako v případě šetření tamních tajných kont lobbisty Romana Janouška neuspěli. Případem se nyní začali zabývat i tuzemští vyšetřovatelé. Z dokumentů, které mají LN k dispozici, vyplývá, že Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou případ předalo příslušnému obvodnímu státnímu zastupitelství v druhém městském obvodě. Lidové noviny v kauze Mach pátrají již od roku 2013.

V pátek 22. dubna se případem začala zabývat soudkyně Martina Weissová z Obvodního soudu v Praze 2. Mach rovnou přešel do ofenzivy. Trval na tom, že český stát, konkrétně ministerstvo spravedlnosti zastoupené u soudu Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, ho poškodil. Zástupci úřadu namítli, že stát se žádného pochybení nedopustil a kontroly žádné pochybení neshledaly. Jednání bude pokračovat v srpnu. Do té doby mají obě strany čas na doplnění důkazů, kterými doloží své postoje.

Ministr i soudce přiznali ztrátu

Ztrátu klíčových materiálů, kvůli kterým nyní Mach stát žaluje, před několika měsíci LN přiznal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Jsme si jistí, že na soudech příslušná část spisu není, což znamená, že ji někdo musel odcizit, což se přes všechna bezpečnostní opatření může stát. Nahrává tomu i fakt, že se neztratil celý spis, ale jen jeho část. Pozoruhodnou shodou okolností právě ta, která je údajně podstatná pro švýcarské řízení,“ sdělil LN ministr Pelikán loni v červnu. Skandální nepořádek ve spisu na začátku roku 2014 přiznal i soudce Vít Bičák z Obvodního soudu pro Prahu 2. Soudce Macha informoval, že dokumenty se nepodařilo dohledat ani na odvolacím soudu. „Pokud by se v budoucnu našly, budou vám neprodleně zaslány. Je mi líto, že vám nemohu podat příznivější informace,“ napsal Bičák podnikateli.

„Jsme si jistí, že na soudech příslušná část spisu není, což znamená, že ji někdo musel odcizit, což se přes všechna bezpečnostní opatření může stát.“

Kvůli tomu nemohlo ministerstvo spravedlnosti vyhovět žádosti curyšských žalobců, kteří si inkriminované dokumenty vyžádali v rámci takzvané mezinárodní právní pomoci.

Kromě toho, že se papíry ztrácely, došlo v Machově případě i k falšování dokumentů. Během pátrání LN od roku 2013 se část dokumentů do spisu vrátila. Jenže Mach při jedné z kontrol spisu zjistil, že některé navrácené listy byly zfalšovány – například při kopírování byly bílým papírem zakryty podpisy. Bez nich jsou dokumenty pro švýcarské detektivy bezcenné.

Dědictví privatizační éry

Jádrem příběhu Machových kont ve Švýcarsku je období 2001 až 2003, kdy Mach seděl ve vězení kvůli neproclenému automobilu. Údajně bez Machova vědomí se přes jeho účty podle četných indicií točily a praly značné sumy peněz. „Dokumenty se ztratily, nebo spíše byly odcizeny proto, že prokazují, kdo manipuloval s mými účty ve Švýcarsku. Přímo by ukázaly na pachatele. To samozřejmě ohrožuje jeho české klienty z řad politiků a byznysmenů. Pokud by doklady nebyly odstraněny, mohl by pachatel po svém zatčení začít mluvit, pro koho pral a legalizoval peníze zcizené například při české privatizaci,“ řekl LN Mach.

Bývalý majitel Sparty už ve svých dřívějších vyjádřeních pro Lidové noviny naznačoval, že osobou, která stojí za nepořádky v jeho švýcarských kontech, je tajemný bankéř slovenského původu a žijící dnes na Panamě Camillus Braxator. „Jde o člověka, který je známý nestandardními postupy pro své klienty v zahraničních bankách. Je podezřelý z praní špinavých peněz a různých zpronevěr,“ sdělil Mach před časem.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...