Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Má Tuhý něco společného se zakázkou pro svědky v jeho kauze?

  10:15
Firma J3T, již vlastní Jana Jabůrkova a Jiří Turek, svědci z kauzy takzvaného brutálního úniku informací okolo policejního prezidenta Tomáše Tuhého, získala na ministerstvu vnitra zakázku na informační služby pro Hasičský záchranný sbor za 895 tisíc korun.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: Martin Veselý, MAFRA

Jednou z nejvážnějších kauz končící vlády Bohuslava Sobotky byla policejní reorganizace, kterou posvětil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a připravil policejní prezident Tomáš Tuhý. Její průběh opepřila kauza týkající se právě Tuhého a podezření, že z jeho okolí unikly informace z policejního vyšetřování. LN nyní zjistily, že důležitými svědky, kteří v případu vypovídali před Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS), byli bývalá mluvčí Rusnokovy vlády Jana Jabůrkova a její obchodní partner Jiří Turek.

Na začátku roku 2015 si Jabůrková s Turkem, kteří jsou vášnivými fotografy, založili firmu J3T. Letos v červenci získali na ministerstvu vnitra zakázku na informační služby pro Hasičský záchranný sbor za 895 tisíc korun. Předmětem smlouvy bylo dodání textových, grafických a fotografických podkladů pro informační kampaň hasičů.

Podiv Roberta Šlachty

Někdejší ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta se nad zakázkou pro firmu J3T v souvislosti s předchozím děním kolem policejního prezidenta Tuhého podivuje. „Přijde mi to nestandardní,“ řekl LN Šlachta, jehož protimafiánský útvar v důsledku policejní reorganizace loni v červenci zanikl. Ministerstvo vnitra se k zakázce nechtělo vyjádřit a odkazovalo na hasičský sbor. Jeho mluvčí Nicole Zaoralová uvedla, že instituce postupovala v souladu s nařízením ministra vnitra o zadávání veřejných zakázek. Rozhodovala cena.

Někdejší ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta se nad zakázkou pro firmu J3T v souvislosti s předchozím děním kolem policejního prezidenta Tuhého podivuje

„Zadavatel obdržel dvě nabídky a následně komise vyhodnotila, podle hodnotícího kritéria ‚nejnižší nabídková cena‘, nabídku společnosti J3T,“ napsala Zaoralová. Společnost J3T zvítězila s částkou 740 tisíc bez daně (895 tisíc s daní). Neúspěšným kandidátem na zakázku byla firma Cirque Aqua s cenou 945 tisíc bez daně.

Komunikace s majiteli firmy J3T ohledně detailů kontraktu nebyla snadná. „Já vás zastavím, o jaké společnosti mluvíte?“ reagovala nejprve po telefonu Jabůrková. Po upřesnění, že jde o firmu J3T, sdělila: „S ministerstvem vnitra? O tom nic nevím.“ A hovor ukončila. Následně zaslala zprávu s odkazem na registr smluv, v němž je uvedeno, že smlouvu uzavírá s firmou ministerstvo vnitra, které proplácí i faktury. „Pokud jste myslel Hasičský záchranný sbor ČR, tak vše je v registru,“ doplnila bývalá mluvčí úřadu vlády.

Vyzrazení chystaného zásahu

Otázky, jak se o zakázce vůbec dozvěděla a jestli ji při uzavření kontraktu pomohla známost s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, odpověděla: „Smlouva vznikla na základě veřejné zakázky a ostatní dotazy jsou naprosto irelevantní.“ Tuhý vzkázal, že se zakázkou pro hasiče nemá nic společného. „Pan prezident o této záležitosti nemá žádné informace a kategoricky vylučuje jakoukoli souvislost se svoji osobou,“ napsal policejní mluvčí Jozef Bocán. Neúspěšná byla snaha získat podrobnosti i od obchodního partnera Jabůrkové Turka.

V případě úniku informací, který se nepříjemně dotkl policejního prezidenta Tuhého, je přitom pozoruhodná role obou podnikatelů. Šlo o vyzrazení chystaného zásahu ve firmách, které byly podezřelé v souvislosti s IT zakázkami.

V případě úniku informací, který se nepříjemně dotkl policejního prezidenta Tuhého, je přitom pozoruhodná role obou podnikatelů. Šlo o vyzrazení chystaného zásahu ve firmách, které byly podezřelé v souvislosti s IT zakázkami. Vyšetřovatelé GIBS si Jabůrkovou a Turka v roce 2015 pozvali na výslech. Důvodem byla u Turka ta skutečnost, že získal německé SIM karty, přičemž jedna z nich se později objevila v telefonu, který patřil rodině policejního prezidenta. Na další kartě probíhala komunikace ohledně vyzrazení chystané razie.

Turek vypověděl, že některé SIM karty před dvěma lety ztratil, a o jejich dalším osudu neví. Zajímavé byly informace, které detektivům poskytla Jabůrková. Ta nejprve uvedla, že zná Tuhého ze společenských akcí. Nebyla si jistá, jestli na něj má mobil. Když ji ale vyšetřovatelé ukázali záznam z komunikace ze srpna 2015 s Tuhým a jeho životní partnerkou, Jabůrková uvedla, že měla fotit jejich dítě.

Bezprostřední vliv

Vyšetřovatelé GIBS ani speciálně ustanovená sněmovní komise k policejní reorganizaci, která se zabývala i případem takzvaného brutálního úniku, nezjistila, kdo informace o razii vyzradil. V případu nebyl nikdo obviněn. Analytika Nadačního fondu proti korupci Janusze Konieczného zakázka pro J3T zarazila.

Generální ředitelství hasičů je pod bezprostředním vlivem ministerstva vnitra obdobně jako Policejní prezidium

„Tato smlouva na dodání informačních materiálů pro generální ředitelství hasičů je nepochybně vysoce lukrativní. Dle zveřejněného usnesení GIBS byl to právě fotograf Jiří Turek, kdo záhadným způsobem ztratil SIM karty, které pak sehrály klíčovou úlohu v kauze úniků informací ve velké policejní razii. Lze mít samozřejmě obavy, zdali role Jiřího Turka v kauze úniků informací nesouvisí s touto lukrativní zakázkou, neboť generální ředitelství hasičů je pod bezprostředním vlivem ministerstva vnitra obdobně jako Policejní prezidium, řekl.