Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Lze dělat politiku, a zároveň se jí štítit?

Jaký vztah máme k demokracii? Jsme schopni si důvěřovat navzájem? Z průzkumů vyplývá, že Čechům se politika zdá složitá a že s ní nechtějí mít příliš co do činění. Máme tendenci ji zjednodušovat, v některých našich postojích se ale ukazují pozitivní věci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

12. 7. 2015 9:00
Jaký vztah máme k demokracii???

Velice různý. A pramení to z toho, že povětšinou nevíme, co to je. Politici a jejich politické strany v této věci mlží a lžou v zájmu zachování své moci nad občany a jsou tedy v zásadě nedemokratické. Ústava obsahuje řadu nedemokratických článků, přičemž jako zásadní lze uvést. čl.5 a čl.18, odst.1.  Rovněž čl. 56 ústavy obsahuje nedemokratické pasáže a to, odhlédneme-li od odst. 3, který je významovým nesmyslem,  zejména odst. 5, který odporuje nejméně dvěma článkům Listiny základních práv a svobod. Je zde vidět jasně paradox, kdy ústava odporuje ústavnímu pořádku, konkrétně odporuje Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku. Demokracie je v ČR občanům představována jako absolutní moc politických stran, vzešlých vítězně z voleb a to po celé volební období. Absolutní moc nad občany. Občanům je vnucován názor, že strany mají bianco šek na řešení všech problémů, i těch, které neměly ve svých předvolebních programech, pro teré byly zvoleny. Demokratické moci (z

0 0
možnosti

12. 7. 2015 9:09
Re: Jaký vztah máme k demokracii???

(zákonodárná, výkonná a soudní) jsou více či méně ovládány politickými stranami a dochází tak k zásadnímu rozporu s čl. 2, odst.1 ústavy. A takto bych mohl dlouze pokračovat.  Není zde na to však místo. Znovu opakuji, politické strany, politici, ale ani občané povětšinou neví, co je to demokracie. Neví, nechtějí vědět a nebo ví, ale nechovají se podle toho. Nechtějí vědět, že demokracie je (demos kratos) - vláda občanů a nikoliv absolutní moc politických stran a hnutí.

0 0
možnosti

12. 7. 2015 8:20
Je třeba nenávidět prezidenta?

V demokratickém státě zásadně nikoliv. Prezidenta je nutno ctít. Občané musí mít na vědomí, že prezident v takovém demokratickém státě je zvolen většinou hlasů voličů a to přímo. To, že je prezidentem představuje většinovou vůli občanů. Výmluvy na to, že jej mnoho voličů nevolilo (nevolilo vůbec) nemohou obstát. Právo volit má každý. Vzdá-li se jej dobrovolně, dává tím najevo, že je mu jedno, kdo bude prezidentem a tedy jeho hlas by se měl rozdělit na půl pro každého z kandidujících (druhé kolo voleb). Opět zvítězí ten, kdo bude mít nadpoloviční většinu (stejný kandidát). S prezidentem můžeme nesouhlasit, ale musíme jej ctít a podle toho se chovat. Nevyjadřovat svůj nesouhlas s ním jako hulváti např. házením předmětů na něj či sprostým vykřikováním. Takovéto jednání v demokratickém státě není hodno  demokratického občana a je nutno jej nejen odsoudit, ale i zakázat. Demokracie se totiž umí bránit. Může-li zakázat fašismus, musí umět zakázat i komunismus v jakékoliv formě a nebo anarchi

0 0
možnosti
JT

12. 7. 2015 10:23
Re: Je třeba nenávidět prezidenta?

Na prezidenta Zemana pokřikují a urážejí ho lidé, kteří s komunismem většinou nemají nic společného Takže bych sem do protipólu komunismus nestavěl.

0 0
možnosti