Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lubomír Zaorálek: Mám vysoké ambice – vyhrát volby

  9:49
Do sněmovních voleb vyráží staronový místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se dvěma úkoly. Vysvětlit lidem, že demokracii je třeba hýčkat, a osvěžit kampaně strany o nadsázku. „Humor je požehnání od boha a ti, kdo dovedou udělat kampaň s humorem, jsou nejlepší,“ říká v rozhovoru.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vystoupil na briefingu ke kybernetickým útokům na ministerstvo zahraničních věcí. foto: ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se stal hvězdou sjezdu ČSSD 10. až 12. března. Při projevech živě gestikuloval, žertoval, a když odcházel od řečnického pultíku, dostalo se mu potlesku ve stoje. Delegáti jeho přístup ocenili i ve volbě – na pozici místopředsedy dostal rekordní podporu. Hlas mu dalo 591 vyslanců regionů z 681 možných. Předseda Bohuslav Sobotka získal 460 hlasů.

Zaorálek chce svůj smysl pro vtip promítnout do nadcházející kampaně, v níž se sociální demokraté utkají s hnutím ANO, kdo povede zemi. Billboardy, hesla a agitace sociálních demokratů tradičně trpí suchopárností, a právě to chce zkušený moravskoslezský politik změnit. „Když dáte průchod vlastnímu pobavení, ostatní to ocení, humoru se člověk nesmí bránit, to je životně důležitá věc. Strašně bych si přál, aby kampaň byla odlehčená a humorná,“ říká v rozhovoru místopředseda ČSSD.

Zaorálek má za to, že prezentace strany působí jako více než 20 let stará praxe. „Já ty zatěžkané věci nesnáším. Budu dělat všechno pro to, abychom se toho zbavili. Ta estetika je strašná, to už pak nic nevysvětlíte, lidi se smějí vám, protože vám nedochází, jak vypadáte směšně,“ dodává v rozhovoru.

LIDOVÉ NOVINY: Předurčuje vás podpora ze sjezdu k vyšším ambicím?

ZAORÁLEK: Mám vysoké ambice: vyhrát volby, které jsou před námi. Největší vítězství pro mě je, že sjezd skončil velkou dohodou straníků. Bylo to 700 sociálních demokratů, kteří rozhodli, jak máme do voleb vyrazit. Chovali jsme se jako zralá, kultivovaná strana. V té nedochází k tomu, že by se najednou na sjezdu všechno sesypalo. Od toho jsme měli všechny konference a debaty předtím. Tak to funguje v zemích, jež měly štěstí kontinuálního vývoje politického systému.

LIDOVÉ NOVINY: To znamená?

Největší vítězství pro mě je, že sjezd skončil velkou dohodou straníků. Bylo to 700 sociálních demokratů, kteří rozhodli, jak máme do voleb vyrazit. Chovali jsme se jako zralá, kultivovaná strana.

ZAORÁLEK: Funkcionáři se dohodnou a účastníkům sjezdu nabídnou to, co už je projednané, prošlo diskusí, všichni měli možnost se vyjádřit a ztotožnit se s tím. Sjezd už na to dal jen razítko. Takhle fungují sociální demokraté ve Švédsku, Francii. Nechtěli jsme, abychom dorazili do Brna a někdo do toho hodil granát.

LIDOVÉ NOVINY: Na minulých sjezdech to takhle bylo.

ZAORÁLEK: Bylo a dříve jsem si myslíval, že je to normální, že to je tajné hlasování, které může všechno rozbít. Ale když jsem jezdil po světě, zjistil jsem, že to může fungovat jinak. Funkcionáři mají odpovědnost za to, že dovedou mluvit spolu, s lidmi, a dohadují řešení, která jsou možná. Už jsem poučenější, že to není manipulace, musíme s členy strany jen strávit potřebný čas.

Teď před sjezdem jsem ho strávil na oblastních konferencích snad nejvíc v životě. Je to namáhavé, ale člověka to musí bavit, jinak by to neměl dělat. I když se některé věci nelíbí, leckdo k tomu přistupuje kriticky, ale nakonec ta shoda byla docela široká, dokonce způsobem, který u nás nemá moc obdobu, všichni byli zvoleni už v prvním kole. Pro mě je to dobrá vizitka, jsme půl roku před volbami a každý cítí, že kdybychom si teď začali věci vyjasňovat, všichni si řeknou: To jsou ale amatéři.

LIDOVÉ NOVINY: Takže jste spokojený?

Strana je jen vehikl, není to cíl. Teď se povedlo něco na úrovni toho vehiklu, ale smysl není náš osud, to jsou lidé kolem nás. Jim teď musíme vysvětlit, k čemu vedení dostalo mandát.

ZAORÁLEK: Ano, ale uvědomuji si, že je to teprve první krok a ten hlavní nás čeká. Strana je jen vehikl, není to cíl. Teď se povedlo něco na úrovni toho vehiklu, ale smysl není náš osud, to jsou lidé kolem nás. Jim teď musíme vysvětlit, k čemu vedení dostalo mandát.

LIDOVÉ NOVINY: Delegáty jste zaujal humorem, kampaně ČSSD trpí jeho nedostatkem. Budete se snažit, aby se to změnilo?

ZAORÁLEK: Humor je bezděčná věc a kampaně jsou plánované, to se trochu bije. Jestli u mě vzniká humor, děje se to mimovolně, protože mi něco připadá legrační. Když jsem třeba v Brně stál v něčem, co vypadá jako tovární hala, delegáti příšerně daleko ode mě, pultík vypadal jako něco, co má oči a pusu – na mě to působí tak, že mám chuť si z toho utahovat.

Když dáte průchod vlastnímu pobavení, ostatní to ocení, humoru se člověk nesmí bránit, to je životně důležitá věc. Strašně bych si přál, aby kampaň byla odlehčená a humorná, ale nejsem na to profík. Mohu to pouze vyhlašovat, ale nemohu to vymýšlet.

LIDOVÉ NOVINY: Budete vyhlašovat?

Harampádí musíme vyhodit. Slíbit humor neumím, ale musíme přestat dělat nemotornosti staré 20 let, čpící normalizací. Tomu budu tvrdě čelit.

ZAORÁLEK: Humor je požehnání od boha a ti, kdo dovedou udělat kampaň s humorem, jsou ti nejlepší. Více vtipu v kampani by odpovídalo mé povaze. Já ty zatěžkané věci nesnáším. Byl jsem úplně zoufalý na nedávné tiskovce v Kaiserštejnském paláci o digitalizaci. Všude těžké závěsy, vepředu velký bílý pult, za námi vyrovnaní Mladí sociální demokraté – úplně jsem si rval vlasy. To bylo komické tím, jak jsme to prezentovali, ale oni to všichni mysleli vážně a asi i dobře, ale z hlediska efektu to bylo strašné.

Budu dělat vše pro to, abychom se toho zbavili. Ta estetika je strašná, to už pak nic nevysvětlíte, lidi se smějí vám, protože vám nedochází, jak vypadáte směšně. Budu muset přátele v sociální demokracii přimět, aby na tohle zapomněli. Harampádí musíme vyhodit. Slíbit humor neumím, ale musíme přestat dělat nemotornosti staré 20 let, čpící normalizací. Tomu budu tvrdě čelit.

LIDOVÉ NOVINY: Podle našich informací vás před sjezdem někteří straníci zkoušeli přemluvit, abyste se stal předsedou. Vás to neláká?

ZAORÁLEK: Zkoušeli, nemá cenu to tajit. Ale já jsem do téhle vlády šel v určité partě a pro mě bylo zásadní, jak jsme se k sobě celou dobu chovali. Snažil jsem se být spojovatelem a vysvětloval jsem, že teď do toho nemůžu hodit granát, netrpělivostí to všechno zhatit. Tým je daleko důležitější, a kdybych ho rozbil, víc bychom ztratili, než získali.

Mně se nelíbí, že se politika bere jako něco podivného a špinavého, to je hrozně nebezpečné, pomáhá to tendenci politiku úplně odstranit

V devadesátých letech jsem se stal předsedou krajské organizace, ráno jsem se probudil a zjistil, že mě ve vedení nikdo nepodporuje. Začal jsem si tam připadat jako Jakeš, kůl v plotě. Zjistil jsem, že je sice krásné být vítězem a předsedou kraje, ale lepší je oslovit dobrého chlapíka, nabídnout mu, ať to dělá on, táhnout to s ním společně. Nakonec jsem jako místopředseda dokázal víc, než když jsem byl opuštěný předseda.

LIDOVÉ NOVINY: Která skupina straníků vás přesvědčovala?

ZAORÁLEK: To bych neměl říkat. A nebylo to úplně poprvé, až by mě mrzelo, kdyby mě oslovovat přestali. Držím si slušnou podporu ve straně, a mám proto chuť politiku pořád dělat. Jeden náš soupeř by mohl říct, že už jsem v ní příliš dlouho, že už bych měl jít pryč, jenomže politika je řemeslo. Když někdo vyrábí stoly, už to za ta léta umí. Dokud mi slouží zdraví, chci ty stoly dělat.

I Slávek Sobotka se v politickém řemesle strašně moc vyučil, dělal ministra financí, umí administrovat vládu, zná dobře vztahy mezi parlamentem a vládou. To se podceňuje. Kdybyste tam strčili někoho bez zkušeností, půjde mu z toho hlava kolem. Mně se nelíbí, že se politika bere jako něco podivného a špinavého, to je hrozně nebezpečné, pomáhá to tendenci politiku úplně odstranit.

LIDOVÉ NOVINY: Politici si to trochu způsobili sami kauzami a skandály.

Pokud nebudeme mít lepší představu o politice, nebudeme mít ani lepší politiky, protože ti dobří do toho vůbec nepůjdou. Musíme politice vrátit prestiž a zodpovědnost.

ZAORÁLEK: Samozřejmě, že si to způsobili sami. V každé zemi je to tak, jenomže v České republice je poměrně nízké mínění o politice. Ve Švédsku nebo Německu to tak není, lidé tam politiku berou vážně, být politikem znamená odpovědnost, zatímco u nás se to bere, že to dělá nějaký lempl. Pokud nebudeme mít lepší představu o politice, nebudeme mít ani lepší politiky, protože ti dobří do toho vůbec nepůjdou. Musíme politice vrátit prestiž a zodpovědnost.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to chcete udělat, když hlavní soupeř hnutí ANO už několikery volby uspěl s antipolitickou rétorikou?

ZAORÁLEK: Musíme s lidmi mluvit a nasadit kandidáty, kteří se nebojí s lidmi mluvit. Jsme schopní dát dohromady obsah a program, v tom máme zkušenost, ale jde o to, ten program doručit. Volby se dnes hodně týkají umění sdělení a sdílení souvisí s emocemi. Musíte lidi přesvědčit, aby se zvedli a hodili vám lístek, to bez emocí nejde. Máme soupeře, který to dělá profesionálně, ale v jeho poselství jsou zásadní vady. Půlrok je snad dost času, aby se to vyjevilo.

LIDOVÉ NOVINY: Je Bohuslav Sobotka tím pravým pošťákem, který emotivní sdělení k lidem dostane?

Nesmíme přijít o to, že Česká republika je přes všechny problémy poměrně bezpečná země s velmi slušnou pověstí, i ekonomickou

ZAORÁLEK: Myslím, že i sjezd ocenil, že v Brně dokázal vystoupit dobře. Vypadalo to, jako by si leccos vzal k srdci. Obdivoval jsem, že mluvil tak, jak bych si přál, aby to dělal už dříve. Všichni se učíme, Bohuslav Sobotka se i po těch letech zase něco učí, stejně jako já teď hledám nový jazyk.

LIDOVÉ NOVINY: Pro jaké sdělení?

ZAORÁLEK: Česká republika se nachází ve velmi důležitém období. Bude se rozhodovat o její budoucí pozici v Evropě a ve světě. Je to doba přelomových změn a my musíme reflektovat, že už zítra jako stát můžeme být někde úplně jinde. Pro mě je příležitost vysvětlit zrovna teď lidem, jaké cesty jsou před námi, a přesvědčit je, aby volili tu, kterou nabízí ČSSD. Nesmíme přijít o to, že Česká republika je přes všechny problémy poměrně bezpečná země s velmi slušnou pověstí, i ekonomickou.

LIDOVÉ NOVINY: Andrej Babiš by v případě svého vítězství podle vás to bezpečí a pověst ohrožoval?

ZAORÁLEK: Mám podezření, že se ani po třech a půl letech v politice nedokázal odpoutat od toho, že je byznysmen. Nenaučil se respektovat roli parlamentu v systému. Je strašně levné, když přijde a řekne: „Zredukuju poslance a senátory.“ Ano, v této zemi, kde o politicích není valné mínění, můžete zkoušet vyhrát volby tím, že budete politiky vyhánět. Zřejmě se to bude líbit, ale já se toho bojím. Politik by neměl do institucí tak strašně kopat. Nelíbí se mi prolínání privátního s veřejným, cítím nedůvěru, když si velký byznys ochočuje stát.

LIDOVÉ NOVINY: Máte pocit, že tři a půl roku Babiš nahrává svému byznysu?

Lidé mají pocit, že nad nimi je strašně velká a neproniknutelná moc. Kdyby přijel Ježíš na oslíku jako kdysi dávno, už mu neuvěří, že s tím něco udělá. Uvěří někomu, kdo přichází z té globální krusty.

ZAORÁLEK: Prostě si nemyslím, že hájil veřejný zájem. Hájil, co se mu zrovna líbilo. Tady se pořád škrtilo a šetřilo, ale vlastní majetek Babiše rostl. Zdá se mi, že se neztotožnil se zájmy lidí, protože k prožitku jejich života má daleko. Ani mu to nevyčítám, má právo být tím, čím je, ale je problém, když prezentuje veřejný zájem.

LIDOVÉ NOVINY: Proč mu to Češi věří?

ZAORÁLEK: Lidé mají pocit, že nad nimi je strašně velká a neproniknutelná moc. Kdyby přijel Ježíš na oslíku jako kdysi dávno, už mu neuvěří, že s tím něco udělá. Uvěří někomu, kdo přichází z té globální krusty. V tom je ten fór, on je přece mocný, umí s penězi zacházet, rozumí tomu světu, v tom je možná šance. Lidé uvěřili, že takovému člověku už na penězích nezáleží, protože jich má dost. Má to určitou eleganci, ale dodávám k tomu svoji osobní zkušenost – nenaučil jsem se věřit Andreji Babišovi, že zapomněl, co byl, že se od toho odřízl a začal být exponentem veřejného zájmu.

LIDOVÉ NOVINY: Není možné, aby byl člověk současně podnikatelem a dobrým politikem?

ZAORÁLEK: Všechno je možné, každý si může říci: „Včera jsem vydělával miliardy, dnes chci sloužit lidem.“ U někoho je to možné, u někoho ne a Andrej Babiš mě nepřesvědčil. Pořád je to byznysmen.

Lubomír Zaorálek (60)

  • Nynější ministr zahraničí a místopředseda ČSSD vystudoval filozofii a ekonomii.
  • Po škole chvíli pracoval jako dramaturg a scenárista.
  • Spoluzakládal Občanské fórum v Ostravě, v roce 1990 byl kooptován jako poslanec do Federálního shromáždění.
  • Do ČSSD vstoupil v roce 1994, o dva roky později byl zvolen do sněmovny, od té doby mandát poslance pokaždé obhájil.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...