Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Love, peace and cloud

  8:16

V San Francisku proběhla v pondělí největší konference věnovaná cloud computingu, zúčastnilo se jí na pět tisíc programátorů.

Konferenční centrum Moscone v San Francisku hostilo 6. prosince konferenci Cloudstock. foto: © CloudstockČeská pozice

San Francisco se na chvíli vrátilo do atmosféry konce šedesátých let. V pondělí 6. prosince se do konferenčního centra Moscone ve středu města sjelo na pět tisíc programátorů, kteří vyvíjejí v cloudu. Dle legendárního Woodstocku se akce jmenovala Cloudstock. Z reproduktorů vyřvávali Grateful Dead a Jimi Hendrix a rozdávala se trička s nápisem Love, peace, and cloud.

Akci pořádala společnost Salesforce, jeden z největších propagátorů cloudu. Ani sami organizátoři však netušili, o jak velký rozruch se postarali. Původním plánem bylo dát dohromady několik set vývojářů a v několika přednáškách ukázat, co se teď v cloudu děje zajímavého. Týden po vyhlášení akce se však už musely rozšiřovat prostory. Ohromný zájem nebyl jen od vývojářů, ale i od partnerů.

V cloudu totiž dnes žijí a prodávají už stovky IT firem. A všechny se na Cloudstock chtěly dostat. Podařilo se to však jen 34 z nich. Odborníci z těchto firem měli během jednoho dne téměř sedmdesát přednášek. Účastníci Woodstocku pro vývojáře si museli nejen dobře rozmyslet, na které zajdou – konalo se jich až dvanáct najednou –, ale i kdy si sednout do hackerské zóny a v klidu něco naprogramovat. Akce totiž vyvrcholila soutěží aplikací napsaných během Cloudstock hackatonu – maratonu, při kterém se neběhá, ale programuje.

Cloudstock ukázal několik věcí. Především, že v cloudu to žije mnohem víc, než si kdo představoval. V cloudu už najdete nejen klasická velká jména, jako jsou Google, Amazon, Yahoo! nebo eBay, ale snad každou aplikaci, ať už jde o seriózní firemní software, počítačovou hru nebo platformu pro vývoj dalších cloudových aplikací.

Ukázal také, že úspěch má ten, kdo dokáže být otevřený. Heslem dne byla propojitelnost. Nestačí jen postavit dobrou aplikaci, zároveň je třeba zpřístupnit vývojářům kvalitní programovatelná rozhraní. Nechat otevřené dveře dovnitř i ven, stát se součástí většího ekosystému. To se dnes daří především mladým firmám – staří matadoři se sice o cloud snaží, ale jako by ani nechápali proč.

Během Cloudstocku se konečně ukázalo, že pro dnešní dvacetileté je cloud stejnou samozřejmostí jako dotykový displej iPadu. Žádná starost o infrastrukturu, žádné instalace. Všechno okamžitě k dispozici. To vše automaticky považují za splněné. A chtějí mnohem víc.

Až za pět nebo deset let vznikne nějaký nový Google, bude za ním pravděpodobně někdo, kdo byl na prvním Cloudstocku.

Autor: