Lidovky.cz

Loňský přebytek státního rozpočtu se zřejmě nepodaří zopakovat

  18:00
Loni státní rozpočet namísto padesátimiliardového schodku skončil třímiliardovým přebytkem. Česká ekonomika však zpomaluje, a loňský vydatný růst příjmu se proto již nebude opakovat. Letos už se podle analytiků nebudou opakovat loňské příznivé vlivy. Nedá se proto počítat s dalším výrazným růstem výběru daní a sociálního pojistného.

Poslanecká sněmovna schvaluje státní rozpočet. foto: MAFRA

Stát si na loňský rok naplánoval 50miliardový schodek, vše ale skončilo třímiliardovým přebytkem. Ministerstvo financí „překvapily“ miliardy navíc od Evropské unie i silný růst ekonomiky. Díky němu klesala nezaměstnanost, rostly mzdy, a proto se zvyšoval výběr daní vázaných na příjmy i útraty domácností. Výsledek rozpočtu byl druhý nejlepší v uplynulých 20 letech. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že Česko patří k nejlepším zemím Evropské unie, pokud jde o výsledek veřejných rozpočtů.

Daří se také o něco snižovat zadlužení. To loni kleslo o 2,7 miliardy na 1,622 bilionu korun. „Já myslím, že se máme čím chlubit, a myslím, že pan prezident byl potěšen, že máme takové skvělé výsledky,“ uvedl po společném obědě s Milošem Zemanem premiér Andrej Babiš. Analytici i opoziční politici ale upozorňují, že se Česko veze na vlně ekonomického růstu a pomohly i dotace Evropské unie – ty byly částečně vypláceny zpětně a po odečtení jejich vlivu by rozpočet skončil v dvoumiliardovém schodku.

Nevyužití současného růstu

Rizikem je i letošní rok. Ekonomika zpomaluje a loňský vydatný růst příjmu se již opakovat nebude. Stát si navíc naplánoval další růst mezd státních zaměstnanců. „Musíme být obezřetní,“ říká Schillerová. Letos už se podle analytiků nebudou opakovat příznivé vlivy loňského roku. Mzdy neporostou stejně rychle a nezaměstnanost už výrazněji neklesne. Nedá se proto počítat s dalším výrazným růstem výběru daní a sociálního pojistného. Loňský přebytek se proto pravděpodobně nepodaří zopakovat. Ekonomika už začala v polovině loňského roku zpomalovat.

Opoziční politici upozorňují, že jen málo peněz jde do dopravní infrastruktury. Stát podle nich nevyužil současného ekonomického růstu, aby se pustil do důležitých reforem, například důchodového systému.

Stát se navíc zavázal zvyšovat důchody i platy učitelům a dalším státním zaměstnancům. Ministryně Schillerová hovoří o „dorovnání platů ve veřejném sektoru“, aby podle ní schopní lidé byli ochotni pro stát pracovat a neodcházeli za lepším do firem. Loni na mzdy úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců šlo 24 miliard navíc, letos se přidá 30 miliard. Nejen kvůli zmíněným mzdám rozpočet bobtná rychleji, než roste ekonomika, a stát proto přerozděluje stále více. Loni výdaje státu meziročně vzrostly o deset procent.

Plánovaný letošní schodek 40 miliard může být podle některých analytiků dokonce překročen. „Soudíme, že schodek bude letos proti plánům ministerstva hlubší a dosáhne 50 miliard korun,“ odhaduje analytik Komerční banky Jakub Matějů. Opoziční politici také upozorňují, že jen málo peněz jde do dopravní infrastruktury. Stát podle nich nevyužil současného ekonomického růstu, aby se pustil do důležitých reforem, například důchodového systému.

Také není jasné, zda se rostoucí investice státu promění v nové kilometry dálnic a železnic a neskončí v projektech, které užitek nepřinesou. Ministerstvu financí vytýkají i to, že k přebytku rozpočtu samo nepřispělo. Pomohl současný ekonomický růst i dočerpané peníze z EU. Oproti tomu například výběr daní od podnikatelů zaostal za očekáváním, menší, než se čekalo, byl i výběr daně z přidané hodnoty, která se platí z kupovaného zboží. Schillerová to vysvětluje odložením dalších vln zavádění elektronické evidence tržeb EET.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.