Lidovky.cz

Londonistán. Teď už bez nadsázky?

  14:38

Džihádisté sťali v Londýně na ulici za bílého dne britského vojáka v civilu. Pak zapózovali na kameru. Je tu nová reality show al-Kájdy?

„Životy obyčejných lidí, hledících si svých každodenních záležitostí, byly navždy proměněny, když se bezděky nachomýtli k hororové scéně, jakou ulice hlavního města nepamatují,“ popsal britský list The Guardian dopad středečního incidentu, při němž byl ve čtvrti Woolwich v jihovýchodním Londýně pomocí nožů a sekáčků na maso zavražděn voják na vycházce.

Útok, který provedli dva islamisté za pokřiku „Alláh akbar“ (Bůh je velký), popsal reportér televizní stanice ITV jako „den, kdy do jižního Londýna dorazilo násilí bagdádského stylu“. Mimořádný mediální ohlas si útočníci (pravděpodobně Nigerijci) zajistili tím, že z místa činu neutíkali a s rukama od krve vyzývali kolemjdoucí, aby je natáčeli a vyslechli důvody jejich počínání.

Jde o první smrtelný útok spáchaný v Británii ve jménu islámu od července 2005, kdy sebevražední muslimští teroristé pumovými atentáty v londýnské městské hromadné dopravě zabili 52 lidí. Veškeré bombové útoky, které islamisté v Británii od té doby připravovali, se podařilo včas překazit, neboť shromažďováním materiálů k výrobě bomb se dostali do hledáčku protiteroristických bezpečnostních služeb, upozorňuje komentář deníku The Mirror.

Je těžké si představit úroveň bezpečnostních opatření, jež by mohla zabránit typu útoku, jaký se ve středu odehrálAl-Kájda své příznivce proto už před lety začala vyzývat, aby místo složitých operací s vyšším rizikem odhalelní podnikali útoky menšího rozsahu na vlastní pěst. „Je těžké si představit úroveň bezpečnostních opatření, jež by mohla zabránit typu útoku, jaký se ve středu odehrál,“ poukazuje komentář deníku The Daily Star na použité kuchyňské náčiní (útočníci do oběti nejprve najeli autem a přimáčkli ji k pouličnímu sloupu). Jednoduchost provedeného útoku by navíc mohla povzbudit další džihádisty k podobným činům. Z rozšíření namátkových, nesofistikovaných teroristických útoků mají prý britské tajné služby největší obavy.

Horké hlavy    

Bezradnost úřadů však nedojímá členy antiislamistické Anglické obranné ligy (English Defence League, EDL), jichž se ještě téhož dne večer v reakci na incident sešla zhruba stovka v blízkosti místa činu. „Lidé se bojí říct slovo muslim, protože se jich nechtějí dotknout. Ale víte co? My jsme dotčení. Lidé v této zemi jsou naštvaní. Už toho mají dost,“ sdělil shromážděnému davu mluvčí EDL Tommy Robinson. Jeho organizace v prohlášení uvedla, že „hrůzné události ve čtvrti Woolwich jsou připomínkou toho, co si je málokdo ochoten připustit: že jsme ve válce“.

Šéf „konkurenční“ krajně pravicové Britské národní strany (BNP) Nick Griffin uvedl, že „vojáci jsou ve větším bezpečí v přední linii než v Londýně, to je realita masového přistěhovalectví. (...) Politici, kteří tohle Británii provedli, by měli viset.“

Muslimská rada Británie vydala prohlášení, v němž vraždu odsoudila jako „barbarský akt“, a zároveň vyjádřila obavy, že čin zvýší napětí na britských ulicích (ve středu večer policie v hrabstvích Kent a Essex zatkla muže, kteří údajně v odvetě za útok v Londýně poškodili vybavení tamních mešit). „Je zřejmé, že je zcela mylné tuto vraždu svalovat na islám,“ prohlásil ve čtvrtek ráno londýnský starosta Boris Johnson.

„Teroristé vítězí, když panikaříme a zbrkle mlátíme kolem sebe,“ vyzval ke klidu komentář deníku The Mirror. „Dopad teroristického činu je určován tím, jek na něj společnost reaguje,“ připojil se v podobném duchu deník The Independent.

Zůstat v klidu

V tomto smyslu je na útoku ve Woolwich pozoruhodná reakce svědkyně a bývalé skautské vedoucí Ingrid Loyau-Kennettové, která kolem místa činu jela autobusem a vystoupila, aby zakrvavené oběti poskytla první pomoc. Když shledala, že je muž mrtvý, dala se do řeči s jedním z útočníků. Konverzací ho chtěla rozptýlit od pokračování v krveprolití. „Nebála jsem se, protože nebyl opilý ani na drogách. Byl normální. (…) Řekl, že tohle je válka a že až dorazí policie, tak zabije i je.“

Stoický klid odvážné svědkyně, která se stala miláčkem britských médií, sebral teroristům trochu kyslíkuKdyž odešel, aby ještě před příjezdem policie promluvil na kameru jiného svědka stojícího přes ulici, dala se do řeči s druhým útočníkem. „Pak jsem si všimla, že se můj autobus zase rozjíždí a pochopila jsem, že policie brzy dorazí. Zeptala jsem se, jestli pro něj můžu ještě něco udělat, protože mi odjíždí autobus. Řekl, že ne.“ Deset sekund poté, co nastoupila zpátky do autobusu, propukla přestřelka s policií.

„Když se autobus zase rozjel, vysadili nás uprostřed čtvrti Lewisham, což mě opravdu naštvalo, protože jsem neměla ponětí, jak se odtamtud dostanu na Parlamentní náměstí, kam jsem měla namířeno,“ uvedla hrdinka příběhu.

Zesnulá britská premiérka Margaret Thatcherová prý kdysi prohlásila, že „publicita je kyslíkem terorismu“. Stoický klid odvážné svědkyně, která se stala miláčkem britských médií, jim trochu kyslíku sebral.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.