Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lobbista Tvrdík je zpět. Premiéru Rusnokovi radí s Čínou.

  23:13

Fotografie na webu Úřadu vlády ukazují, že někdejší ministr obrany byl členem dvou nedávných delegací vyjednávajících s čínskými protějšky.

Jiří Rusnok se 12. listopadu setkal se zástupci Sekretariátu spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Jaroslav Tvrdík se, stejně jako premiér, týž den zúčastnil i Čínského investičního fóra. foto: © Úřad vládyČeská pozice

Někdejší ministr obrany za ČSSD a dnes vlivný lobbista s významnými kontakty v Čínské lidové republice Jaroslav Tvrdík opět pracuje pro českou vládu. Informaci, kterou ČESKÁ POZICE získala od tří na sobě nezávislých zdrojů, potvrdila mluvčí Strakovy akademie Jana Jabůrková: „Jaroslav Tvrdík je honorárním poradcem předsedy vlády pro Čínskou lidovou republiku.“ Jabůrková dodala, že Tvrdík za funkci nepobírá ani plat, ani mu nejsou propláceny nějaké zvláštní výdaje.

Fotografie dostupné na webu Úřadu vlády dokumentují, že Tvrdík byl v roli premiérova poradce členem dvou nedávných delegací vyjednávajících s čínskými protějšky.

První snímek zachycuje Tvrdíka během návštěvy čínské delegace v čele s generálním tajemníkem Sekretariátu spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy Sung Tchaem. Delegace se zúčastnila Čínského investičního fóra konaného dne 12. listopadu na Pražském hradě, kde byli zastoupeni důležití političtí a byznysoví hráči – několik ministrů Rusnokovy vlády či představitelé významných firem jako PPF, ČEZ nebo čínské Huawei.

Na druhé fotografii dostupné na webu Úřadu vlády je Tvrdík zachycen jako člen české delegace na summitu předsedů šestnácti vlád zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem. Setkání se konalo 26. listopadu v Bukurešti. Být členem českého týmu nebyla samozřejmost, například ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák byl podle informací ČESKÉ POZICE z původního seznamu vyškrtnut.

„Spolupracujeme od druhé poloviny září a nevznikla mi jakákoliv finanční nebo materiální výhoda, tedy ani plat či diplomatický pas,“ uvedl Tvrdík pro Lidové noviny s tím, že už se podílel na přípravě dvou akcí. „Spolupracoval jsem s panem premiérem na částečný úvazek při přípravě China Investment Forum, které je zařazeno jako jedna z hlavních akcí spolupráce mezi 16 státy střední a východní Evropy a Čínou, a při summitu předsedů vlád střední a východní Evropy a Číny v Rumunsku,“ dodal lobbista.

O spolupráci Tvrdíka s premiérem Rusnokem se spekulovalo již v září. „Na žádný Úřad vlády nenastupuji,“ odpověděl tehdy Tvrdík ČESKÉ POZICI.

Česko-čínští lobbisté v akci

V hlavním městě Rumunska jednal Jiří Rusnok v čele devítičlenné české delegace s čínským premiérem rovněž bilaterálně o možnostech rozvoje vzájemných vztahů, které se po výrazném ochlazení v časech Topolánkovy vlády v poslední době daří urovnat. Děje se tak s výrazným přispěním Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, jejímiž duchovními otci jsou právě Jaroslav Tvrdík a zejména poslanec ČSSD Jan Birke.

Tvrdík tráví významnou část svého pracovního času v Číně, přesto si najde prostor na udržování svých vazeb v české politice, zejména v ČSSDBirke, mimo jiné náchodský starosta, disponuje kontakty s ministry čínské vlády či úředníky kabinetu prezidenta, jak uvedl v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI. „Jaroslav Tvrdík je teď ale daleko více v Číně, on už tam dnes má snad více kontaktů než já,“ řekl Birke. Smíšená komora pomáhá českým firmám zorientovat se na čínském trhu. Prezident komory Birke v minulosti například asistoval holandské finanční skupině PPF při zařizování licence pro společnost Home Credit.

Letos v dubnu se ve vedení smíšené komory rozhořel spor mezi předsedou dozorčí rady Tvrdíkem a tehdejším prezidentem Janem Kohoutem (současným ministrem zahraničních věcí v demisi), který se podle Birkeho snažil projekt ovládnout. Tvrdík se raději Kohouta zbavil a do funkce prezidenta nastoupil „duchovní otec“ česko-čínské komory Birke.

Tvrdík tráví významnou část svého pracovního času v Číně, přesto si najde prostor na udržování svých vazeb v české politice, zejména v ČSSD. Před volbami podporoval „odbojovou skupinu“ sociálních demokratů kolem Michala Haška. V září se objevila informace, že v pražském hotelu Augustine Tvrdík společně s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým tajně jednal s Haškem a Jeronýmem Tejcem.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.