Lidovky.cz

Limity výdajů na volební kampaně jsou populární. Jenže zatím žádné nebudou.

  15:06

ČSSD předložila novelu zákona, který reguluje financování politických stran. Koalice na tento návrh neslyší.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jeden z důležitých nástrojů ke zprůhledňování financí politických stran zřejmě v Česku bude chybět: limity na náklady na volební kampaně. Sociální demokraté sice ve středu předložili v Senátu novelu zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, který s limity počítá, vládní koalice však míří jiným směrem. Projednává návrh nového zákona, jenž se sice snaží regulovat financování politických stran, leč limity na volební kampaně chybějí.

Novelu ČSSD pravděpodobně horní komora schválí, Poslanecká sněmovna však nejspíš nikoli. Koaliční poslanci jsou totiž vázáni dohodou, dle níž mohou hlasovat pouze pro zákony, které TOP 09, ODS a Věci veřejné podpoří. A podle informací ČESKÉ POZICE koaliční shoda v otázce limitů nepanuje. Místopředsedkyně vlády a VV Karolína Peake by je chtěla zavést, ODS s tím nesouhlasí. A TOP 09, jak vyplývá minimálně z vyjádření jejího poslance Stanislava Polčáka, požaduje, aby nový zákon zavedl kromě limitů i snížení státního příspěvku pro politické strany.

Odlišné návrhy

Předkladatelem sociálnědemokratického novely zákona je senátor Jiří Dienstbier mladší. Dle něho novela ČSSD oproti vládnímu návrhu nového zákona zavádí limity na náklady na volební kampaně. „Je to ucelený návrh, jak by se měly regulovat politická soutěž, financování politických stran a volební kampaně,“ řekl ČESKÉ POZICI Dienstbier. A dodal, že by se k návrhu novely, pokud jej schválí Senát, mohli v Poslanecké sněmovně přidat i některé strany vládní koalice.

Limity podle ČSSD

  • Politické strany mohou vydat na volební kampaně maximálně 80 milionů korun, a to v období dvanácti měsíců, které předcházejí dni voleb. Toto ustanovení má platit pro sněmovní, evropské a krajské volby.
  • Horní limit tří milionů korun pro politickou stranu na každého kandidáta do Senátu.
  • Uchazeč o senátorské křeslo se smí podílet na financování kampaně maximálně tři sta tisíci korun, a to nad rámec limitů stanovených pro partaje.
  • Strany a kandidáti si musejí zřídit speciální účet. Jedině z něj budou moci hradit výdaje na kampaň.
  • Po skončení kampaně strany musejí předložit účetní zprávu. Její přílohou má být výpis ze speciálního účtu. Účetní zpráva by měla být zveřejněna na internetu.
  • Zákaz příjímání darů od právnických osob. Fyzické osoby mohou poskytnout dar v maximální výši milionu korun za rok.
  • Politické strany musejí jednat s poskytovateli inzertní plochy bez zprostředkovatelských agentur. Strany budou mít povinnost hradit ceny inzerce, jež jsou v oficiálním ceníku.
Plán Karolíny Peake

Místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí Karolína Peake má jiný plán. Spolu s ministerstvem vnitra připravuje vlastní úpravu, v níž by měla sice být podobná opatření, jako jsou v návrhu ČSSD, ale z vládního návrhu nového zákona o kontrole stranických financí byly pod tlakem ODS vyjmuty finanční limity na volební kampaně. Navzdory tomu se Peake snaží koaliční partnery přesvědčit, aby s nimi souhlasili. Požadavek hodlá znovu uplatnit v meziresortním připomínkovém řízení.

Peake očekává, že se spor limity projeví i v jednání vlády, která by se novým návrhem zákona měla zabývat nejpozději v květnu. Pokud rozpory přetrvají, hodlá věc přenést na jednání K9. Podpoří VV návrh ČSSD na limity, pokud novela sociálních demokratů doputuje k poslancům? „O tom nemůže být řeč. Je pro mě důležitější najít shodu v koalici,“ řekla ČESKÉ POZICI Peake. A nyní připravuje mezinárodní srovnání, z nějž by mělo vyplývat, jak fungují zákonné limity na kampaně v zemích, v nichž byly zavedené.

Opatření Karolíny Peake

  • Samostatný úřad na kontrolu financování stran.

  • Online výroční zprávy.

  • Speciální úřad pro dohled nad politickými stranami, jehož šéfa by jmenoval na pět let prezident, a to na návrh Senátu.

  • Klíčoví zaměstnanci nového úřadu by neměli v posledních pěti až deseti letech být politicky exponovanými osobami.  

  • Zákaz anonymních kampaní.

  • Sankce za porušení zákona.

Koaliční spor

Návrh na zavedení limitů ODS odmítá proto, že je lze snadno obejít. „Limity jsou většinou od toho, aby se porušovaly, a to včetně těch rychlostních. Povede to k tomu, že ten, kdo prohraje volby, bude podávat správní žalobu, že nebyl dodržen limit nebo, že je platil někdo, kdo to platit neměl. Strany musí dojít samy k názoru, že je nesmyslné utrácet za volby nepřiměřené prostředky. Žádný zákon to za ně neudělá,“ řekl ČESKÉ POZICI senátor za ODS Jaroslav Kubera. A dodal, že v USA nebo Francii podobné zákony platí už delší dobu, navzdory tomu se tam „švindluje a objevují se nové a nové aféry“. Za návrhem ČSSD je dle Kubery čirý populismus. Veřejnost dle senátora ráda slyší, že se omezí výdaje na volby.

Smířlivější k návrhu limitů na výdaje na volební kampaně je TOP 09. Podle jejího poslance Stanislava Polčáka z ústavně právního výboru sněmovny mají limity šanci na podporu, pokud se současně sníží státní příspěvek politickým stranám. „Absolutně bych podporu limitů nevylučoval. Určitě ale nepodpoříme návrh ČSSD, protože jsme vázáni koaliční smlouvou. Sociální demokraté však mohou dát pozměňovací návrh k vládní předloze,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Polčák.

Pokud rozpory přetrvají, rýsuje se nám na jaro další díl seriálu koaličních roztržek. 

Tři možné důvody

ČESKÉ POZICI se nabízejí minimálně tři důvody, proč politici vyvíjejí větší aktivitu v regulaci financování politických stran.

  • Neustálý růst výdajů na volební kampaně, které etrémně zatížily stranické podkladny.
  • Voličům se v době hospodářské krize a úspor ve státním rozpočtu nelíbí miliardové výdaje na mnohdy nesmyslné kampaně, jež jsou navíc hrazené ze státní kasy.
  • Politici možná zjistili, že Česko s deseti miliony obyvatel se výdaji na volební kampaně vyrovnalo Velké Británii s 62milionovou populací. Podle nedávného vyjádření Tonyho Stafforda, šéfa britského úřadu pro financování stran, pro Právo ani jedna politická strana v jeho zemi na parlamentní volby ani zdaleka nevydá 19,5 milionu liber (zhruba 609 milionů korun). Pro srovnání v „supervolebním“ roce 2010 podle oficiálních statistik činily výdaje ODS 541 milionů a ČSSD 270 milionů korun (podle odhadů však sociální demokraté za kampaň utratili mnohem víc).

Ať již bude, nebo nebude schválena novela ČSSD či vládní návrh zákona, jisté je, že se letošní senátorské a krajské volby odehrají podle starých pravidel. Voliči se opět mohou těšit na billboardy a inzerci politických stran v médiích za stovky milionů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.