Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lihovarníci na tom byli loni nejlépe od dob metanolové krize

  14:10
Odbyt lihovin v Česku se loni podle celní správy zvýšil o procento na více než 72 milionů litrů – nejvíc od metanolové krize z roku 2012.

Tvrdý alkohol. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

O jediné procento, ale přesto nejvíce od roku 2012. Český trh s lihovinami zažil úspěšný rok. Jednoprocentní nárůst oproti předchozímu období představuje podle údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (ÚVDL) a celní správy hodnotu v Česku prodaných 25,28 milionu litrů v hodnotě čistého lihu. Po přepočtu na nejběžnější kořalky s obsahem 35 procent alkoholu to znamená 72,4 milionu litrů.

„Je to nejvíc po metanolové kauze v roce 2012, kdy nařízená prohibice i následný pokles odbytu srazily prodeje. Ale stále je to méně než mezi lety 2005 až 2009, kdy byla nižší sazba spotřební daně,“ komentuje pro LN loňský rok výkonný ředitel ÚDVL Jaroslav Burkart.

Rostl i výběr daně

Prodané litry vycházejí z údajů celní správy, konkrétně z výše inkasa spotřební daně. Loni stát vybral na lihové dani od výrobců lihovin, likérů, destilátů a dalších nápojů s vyšším obsahem alkoholu 7,205 miliardy korun, meziročně o 73 milionů víc.

Samotní producenti a dovozci alkoholických nápojů potvrzují, že loni nebyl z pohledu jejich výsledků špatný rok. I když ne každý své výsledky prezentuje. Například dvojka českého trhu Granette & Starorežná Distilleries, plně ovládaná finančníkem Milanem Haganem, loni rostla o 4,5 procenta, tedy víc než celý lihovarnický trh.

Samotní producenti a dovozci alkoholických nápojů potvrzují, že loni nebyl z pohledu jejich výsledků špatný rok. I když ne každý své výsledky prezentuje.

Společnost, která před šesti lety koupila likérku Palírna U Zeleného stromu – Starorežná Prostějov (údajně nejstarší kontinuálně fungující likérku v Evropě, příští rok oslaví 500 let od svého založení), změnila název na Palírna U Zeleného stromu, prodala loni 10,2 milionu litrů lihovin (všech druhů bez rozlišení obsahu alkoholu).

Desetinu produkce vyvezla za hranice (především absintu do zemí jako Mexiko, Chile nebo Austrálie), do budoucna chce ale export zvýšit až k sedmi milionům litrů. Posílit chce na trzích v Rusku, na Ukrajině, v Anglii či v USA i v Číně.

Tržby této firmy, která už před dvěma lety přesunula z Ústí nad Labem do Prostějova veškerou svou výrobu (včetně značek, jako je Stará myslivecká nebo Blend 42 Vodka), zároveň vzrostly na 1,4 miliardy korun. Český trh se podle šéfa Palírny u Zeleného stromu Pavla Kadlece už loni vzpamatoval z následků rozsáhlých nelegálních prodejů a s nimi související metanolové krize.

Černý trh výrazně klesl

Na podzim roku 2012 vyhlášená prohibice srazila v následujícím roce a několika letech dalších odbyt likérkám o desítky procent. Propadl se zejména odbyt levnějších výčepních lihovin.

„Časy, kdy se úroveň černého trhu odhadovala na nějakých 20 procent celého tuzemského trhu, jsou pryč. Situace je dnes výrazně lepší,“ prohlásil včera Kadlec.

Na podzim roku 2012 vyhlášená prohibice srazila v následujícím roce a několika letech dalších odbyt likérkám o desítky procent.

Jeho likérka je zatím jediná z větších výrobců v České republice, která zveřejnila své roční výsledky. Dlouhodobě tak činil i lídr tuzemského trhu Stock Plzeň Božkov, součást nadnárodní skupiny Stock Spirits Group, který má odhadem třetinový podíl na produkci likérek u nás. Naposledy však zveřejnil prodané objemy za rok 2012, kdy prodal celkem 26,5 milionu lahví všech druhů lihovin.

Loni Stock koupil lihovarnický byznys společnosti Bohemia Sekt se značkami, jako je Pražská vodka nebo Dynybyl.

Autor: