Lidovky.cz

Lidovecké rodeo: Mladá krev a špinavé prádlo

  10:52

Mladá lidovkyně rozpoutala na Facebooku poprask, když navrhla, aby byl ze strany vyloučen exministr dopravy zodpovědný za mýtný systém.

Lídři KDU-ČSL si pochvalují, jak se jim daří lákat mladé lidi do strany. „Věkový průměr kolem čtyřiceti let nemá v české politice obdobu,“ řekl před rokem ČESKÉ POZICI předseda Pavel Bělobrádek. To asi ale nedovedl představit, co takový svěží vítr může spustit na Facebooku.

Lidovecká rebelka Lucie Kmentová (26), někdejší asistentka exministra Cyrila Svobody, je řadovou členkou KDU-ČSL, ale upozornila na sebe už několikrát. Tak například nápadem na vytvoření provokativního kalendáře (nechyběl ani mnich s půllitrem) či návrhem profackovat některé biskupy. Tento týden se pustila do dalšího kola. Na svém facebookovém profilu přišla s návrhem vyloučit ze strany někdejšího ministra dopravy, který je podepsán pod kritizovanou smlouvou na mýto.

Na Facebook si pověsila: „Čistě ze spravedlnosti a zvědavosti mě zajímá, zdali se situace bude řešit. Za výrok ‚Profackujte Českou biskupskou konferenci!‘ jsem dostala od generálního sekretáře stranickou důtku za hrubé chování. Jaký je postup, když lidovecký exministr nacení zakázku o deset mega víc, nežli je běžný standard?“ (Pro upřesnění: Nejde o „deset mega“, ale o „deset giga“, které prý Česká republika mohla ušetřit, kdyby se mýtný systém držel německých norem.)

Ve věci „facka pro biskupa“ šlo zhruba o toto: V říjnu 2011 Kmentová kritizovala Českou biskupskou konferenci za to, že se distancovala od kritického vyjádření kněze Tomáše Halíka na adresu Václava Klause a jeho projevu na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Kmentová k tomu na Facebooku poznamenala: „Profackujte Českou biskupskou konferenci!“

Tentokrát Kmentová reagovala na pondělní zprávu Národního kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž ministerstvo dopravy v roce 2006 pod vedením Milana Šimonovského (KDU-ČSL; ve vládě v letech 2002 až 2006) podepsalo nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch. Systém elektronického mýta v současnosti podle NKÚ spotřebuje zhruba polovinu toho, co vydělá.

Sbalit Kmentovou

„Nemám žádnou stranickou funkci, mám jenom prořízlou pusu.“

„Důtka mi byla udělena generálním sekretářem strany Hořavou a to za špatnou mediální pověst KDU-ČSL. Je zajímavé, že strana na výroky typu ‚Profackujte biskupy!‘ reaguje takhle pružně, ale mnohem závaznější kauzy typu Šimonovský přehlíží. Nemám žádnou stranickou funkci, mám jenom prořízlou pusu,“ sdělila Kmentová ČESKÉ POZICI a dodala: „Pokud bratra Šimonovského KDU-ČSL vyloučí, odstřihne se tím od dalšího z mnoha bolů z minulosti. Podobné kšefty současní křesťanští demokraté přeci netrpí.“

Vraťme se však na Facebook. Jen co mladá lidovkyně publikovala svůj názor, strhlo se rodeo s více než padesáti příspěvky. Do debaty, ve které se členové strany začali všelijak osočovat a upozorňovat, že konflikty by se neměly prát veřejně, se zapojili i dva nejvyšší představitelé strany – první místopředseda Marian Jurečka a šéf strany Pavel Bělobrádek. „Mícháš jablka a hrušky. Zpětně upozornit člena, že před několika lety něco udělal, že to poškozuje stranu, to je dost absurdní. U tebe to bylo kvůli úplně něčemu jinému,“ utnul předseda úvahy o vyhazovu Šimonovského.

V diskusi vedle sporu o mýto zaznělo i pár perlivých výroků:  

  • Lucie Kmentová: „Za posledních pár let se nejvíc řvalo na Kmentovou kvůli kalendáři, následně jejímu nicknamu ‚Riot‘ na facebookovém profilu. Mám toho právě dost.“ Po chvíli doplnila: „Naprosto nejubožejší bylo, když na jednom výboru bývalý generální sekretář Rybář prohodil: ‚Volební manažer (Vít Doležálek) by měl dostat za úkol sbalit Kmentovou, aby se uklidnila. WTF!“
  • Facebookářka Martina Kotyková: „Lucie Kmentová, jako kdybys nevěděla, že styl současného vedení KDU je: ‚My se promlčíme, prosedíme, nevidíme - do Poslanecké sněmovny.‘ Snad si nemyslíš, že Ti někdo z pánů odpoví?“
  • Facebookář Vojtěch Mašek: „I když vůbec nevidím do vnitřních struktur KDU, s Luckou Kmentovou a paní Kotykovou na obecné rovině sdílím kritiku sebeuzavřenosti a mužského šovinismu stranických struktur. Otrávenost žen z politiky je vždycky tak trochu naše vina. I když střídmost ve vyjadřování také patří k civilizaci, na důtku bych její vyjádření neviděl.“

V tradiční české straně, která má našlápnuto k návratu do Poslanecké sněmovny, mohou pozorovat, zač toho může být loket při omlazování členské základny. Mohou se těšit na přirozené konflikty mezi tradičnějšími postoji a mladými „prořízlými ústy“, která se budou po svém dožadovat nejen otevřenosti, ale též jasnějších postojů k aférám svých bývalých „kapitánů“. Vedení strany by tuto rovinu nemělo podcenit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.