Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Lidovci většinovou vládu nevzdali. Babiše však ve vládě nechtějí

  12:17
Sociální demokraté pomalu couvají z podmínky, aby vládu nevedl obviněný premiér, a přejí si obnovu koalice s ANO a lidovci. Jsou ale sami. Lidovci totiž na své základní podmínce, že ve vládě nebudou s trestně stíhaným politikem, nadále trvají. Postup vedení přitom podporuje i členská základna.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na jednání o spolupráci mezi lidovci a STAN. foto:  Dan Materna, MAFRA

Sociální demokracie začala ústy svého místopředsedy Jana Hamáčka ustupovat od podmínky, že nepůjde do vlády, ve které by byl obviněný člověk. Připouští tak koalici s hnutím ANO, jehož předseda Andrej Babiš je obviněn v kauze dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo. ČSSD by preferovala návrat ke koalici spolu s lidovci, která vládla uplynulé čtyři roky. Ti však na své podmínce trvají, s trestně stíhaným politikem být ve vládě nechtějí. Hnutí ANO se zase nechce vzdát svého předsedy. Babiš by navíc nejraději viděl menšinovou vládu ANO, která by se o hlasy oranžových a žlutých jen opřela.

Obvinění předsedy hnutí ANO je nepřekročitelný problém pro většinu stran ve sněmovně. Na tom, aby se vlády Babiš neúčastnil, trvá i druhá nejsilnější, ODS. Stejně tak třetí nejsilnější, Piráti. Zrak se tak upírá na menší strany – tím, že začala ČSSD od podmínky couvat, především na lidovce.

Ani pro ně není obnova původní koalice vzdálená, nedávno o ní mluvil v deníku Právo i předseda KDU Pavel Bělobrádek. Podle něj by spolupráce ANO, ČSSD a KDU odblokovala patovou situaci. „Jako ústupek jsem navrhl jednání o vládě bez předsedů při posledním jednání s ANO. Ti to odmítli. Pokud ve vládě nebude obviněný z úmyslného trestného činu, jsme při nalezení programové shody a domluvení principu vládnutí ochotni do vlády vstoupit. Tady nejde o pana Babiše, to je jeho stihomam nebo průhledné PR. Pro nás to je věc principu a slibu voličům, ne osobní věc. Za to, že hrozí kriminál zrovna jemu, opravdu nemohu,“ řekl LN Bělobrádek.

Postup vedení přitom podle informací LN podporuje i členská základna. Někteří členové jdou ještě dál a apriori si přejí zůstat v opozici. Nejsilněji to přitom zaznívá například na jižní Moravě, která patří k tradičním voličským základnám strany.

„My měli Čunka“

„Být ve vládě za každou cenu, po tom v KDU nikdo nevolá. Původní koalice pro nás vždy byla varianta, ale platí, že máme problém být v koalici s trestně stíhaným člověkem, ať už je to Andrej Babiš, či kdokoli jiný,“ potvrzuje místopředseda Ondřej Benešík. A připomíná, že i lidovci mají svoje zkušenosti, se kterými se museli popasovat. „Je to pro nás etický problém, který musela v minulosti řešit i KDU. Vyřešila ho tak, že vyvodila politickou odpovědnost, i když to pro nás nebylo příjemné,“ připomíná Benešík kauzu Jiřího Čunka z dob, kdy byl předsedou lidovců. Čunek kvůli vyšetřování v úplatkářské aféře opustil vládu Mirka Topolánka. Čunkovi se nakonec podařilo očistit se.

Mezi lidovci navíc často zaznívá, že jim došla trpělivost s pověstí zrádců a úšklebky na jejich účet, že jsou schopni domluvit se za každou cenu s každým. Nic na tom nemění ani hrozba, že by Babiš utvořil koalici s SPD Tomia Okamury a KSČM či se o jejich hlasy jeho vláda opřela.

Mezi lidovci navíc často zaznívá, že jim došla trpělivost s pověstí zrádců a úšklebky na jejich účet, že jsou schopni domluvit se za každou cenu s každým. Nic na tom nemění ani hrozba, že by Babiš utvořil koalici s SPD Tomia Okamury a KSČM či se o jejich hlasy jeho vláda opřela. „Problém to pro nás je, ale nemůžeme být jediní, kdo ponese náklady za to, že tady taková koalice nebude. Uvědomujeme si, že to je obrovské riziko, a snažíme se a jsme konstruktivní. Ale s námi nikdo seriózně o vládě zatím nejednal, zatím to byly spíš náznaky. I Andrej Babiš říkal, že s námi jít nechce,“ míní Benešík. Faktem je, že Babiš se několikrát proti opakovaným prohlášením lidovců, že jim vadí trestně stíhaná osoba ve vládě, ohradil a spolupráci s nimi obnovovat nechce.

Pokud by odpadl základní problém, pak by navíc KDU měla i další podmínky. Například to, aby ji v zásadních věcech nemohlo ANO přehlasovat.

Čekání na předsedu

Ani u ČSSD není spolupráce s ANO přes současné „námluvy“ stoprocentní. Oranžové čeká 18. února sjezd, na kterém si zvolí nové vedení. Od toho se bude odvíjet jejich další směřování. I Hamáček, který o obnovení koalice mluví nejvíce, dodává, že kdyby byl zvolen předsedou, chtěl by do rozhodování zapojit členskou základnu. A jinak by další jednání se sociálními demokraty probíhala v případě, že by se předsedou stal druhý nejsilnější kandidát Milan Chovanec. S tím si pro změnu nedovede představit spolupráci Babiš.

Autor: