Lidovky.cz

Lidovci šturmují na sněmovnu. A pustili se do vypasených potkanů.

  7:37

Po období fascinace novými politickými projekty a po zkušenosti s „véčky“ může být koncept restartované tradiční strany receptem na úspěch.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. foto: © webové stránky Pavla BělobrádkaČeská pozice

KDU-ČSL má našlápnuto, aby se v příštích volbách znovu dostala do Poslanecké sněmovny. V průzkumech preferencí se dlouhodobě drží nad pětiprocentní hranicí podpory, úspěšně zvládla krajské a senátní volby, straně velí kompletně obměněné předsednictvo bez skandálů, má důstojnou prezidentskou kandidátku a především – strana po letech působí sjednoceným a nerozhádaným dojmem.

V sobotu 1. prosince se lidovci potkali na nevolebním sjezdu v Jihlavě, na němž se nic podstatného nesemlelo, a vypadá to, že nic zásadního se (vzhledem k volebním úspěchům) nestane ani na jarním volebním sněmu.

Lidovci se pod vedením před dvěma lety zvoleného předsedy Pavla Bělobrádka programově stylizují do subjektu prosazujícího myšlenky osobní odpovědnosti, solidarity a svobody, obhajujícího zejména střední stav a apelujícího na rodinnou politiku. Bělobrádek navíc ostře vystupuje proti jakékoli spolupráci s komunisty, čímž láká pravicové voliče.

Pro příští sněmovní volby by strana mohla přitáhnout jednak exvoliče Věcí veřejných, tak zklamané voliče TOP 09 a též konzervativně laděné příznivce ODSKDU-ČSL hraje do karet současná bídná situace středopravicových stran. Pro příští sněmovní volby by mohla přitáhnout jednak exvoliče Věcí veřejných (v roce 2010 jich bylo přes deset procent), tak zklamané voliče TOP 09 a též konzervativně laděné příznivce ODS.

Lidovecký lodivod si tuto situaci dobře uvědomuje a na sjezdu se do vládních stran s gustem pustil. „My si pořádek ve straně udělali. Kdyby ODS a TOP 09 hospodařili ve státě jako my, pak by byl stát dávno stabilnější, štíhlejší a efektivnější a dluhy by se splácely. Dokud v ČR nezavládne pořádek, pak se nikam nedostaneme. V potravinářství, kde jsem roky pracoval, platí jedno: kde je nepořádek a špína, tam se drží krysy a potkani. Ve státě je to stejné. A že ty naše ‚krysy‘ jsou řádně vypasené.“

V jednom šiku

Klíčem k úspěchu bude, zda lidovci oproti ODS a částečně i TOP 09 budou vnitřně sjednocení a ve straně se nesplaší žádné její konzervativnější či liberálnější křídlo. Vzhledem k tomu, že se blíží jarní volební sjezd, zajímalo nás, jestli se ve straně profiluje nějaký protikandidát na předsednický post nebo zda se na volebním sjezdu o slovo přihlásí nějaké názorové křídlo, které se současným vedením nesouhlasí. Pavel Bělobrádek k tomu ČESKÉ POZICI napsal: „Strana se v krizi semkla a úspěch ve volbách ji dodal sebevědomí. Protikandidát se neukázal, ale na to je ještě čas.“

Místopředseda strany Marian Jurečka v telefonátu zase sdělil, že protikandidát na předsedu se objevit může, ale že vzhledem k úspěšným volebním výsledkům a směřování strany to není nutné. Podle Jurečky bude důležité, jak bude poskládáno vedení strany vzešlé z jarního volebního sjezdu, protože bude řešit důležité otázky. A to zejména po sněmovních volbách (plánovaných na jaro 2014), ve kterých je hlavním cílem KDU-ČSL uspět a po čtyřleté dietě opět získat klíče od sněmovny.

„Nové vedení musí být jednotné. Bude rozhodovat o tom, zda po nových volbách zůstaneme v opozici, nebo naopak budeme vybírat ministry do vlády. Ve straně nyní nejsou žádná křídla, jsme jednotní a jdeme jako jeden šik,“ nepochybuje místopředseda Jurečka o konsolidované situaci ve straně.

Do sněmovních voleb ještě zbývá poměrně dlouhá doba (pokud nečekaně nepadne Nečasova vláda), tudíž i v KDU-ČSL se může leccos pro stranu nepříznivého udát. Nakročeno však lidovci nemají špatně. Ukazuje se, že po období fascinace novými politickými projekty a po katastrofální zkušenosti s Věcmi veřejnými může být koncept omlazené tradiční české strany s početnou členskou základnou receptem na volební úspěch.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.