Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Lidovci chtějí spojit síly s Pavlem Fischerem

  10:16
Bronzový prezidentský kandidát Pavel Fischer získal v prvním kole o víc než 200 tisíc hlasů vyšší podporu než celá KDU-ČSL loni ve sněmovních volbách, což z něho učinilo žádanou politickou hvězdu. A nebývale zbystřili právě lidovci. V KDU-ČSL rozběhla debata, zda by nebylo možné s ním spolupracovat.

Pavel Fischer. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejsou to zcela srovnatelné disciplíny, navzdory tomu: prezidentský kandidát Pavel Fischer získal v prvním kole o víc než 200 tisíc hlasů vyšší podporu než celá KDU-ČSL loni ve sněmovních volbách. Přes půl milionu jeho voličů učinilo z Fischera žádanou politickou hvězdu. A jsou to právě lidovci, kteří nebývale zbystřili. Podle informací LN se uvnitř KDU-ČSL rozběhla debata, zda by nebylo možné s Fischerem spolupracovat – ideálně jak ho dostat do strany a případně do jaké funkce (včetně té nejvyšší).

Fischer zatím svou další dráhu veřejně nekomentuje. „Rozhodl jsem se, že do druhého kola nebudu činit žádné rozhodnutí. Potřebuji si odpočinout a rozmyslet všechny okolnosti,“ řekl LN. Jeho další směřování bude do značné míry souviset právě s výsledkem druhého kola volby prezidenta. Pokud by zvítězil Drahoš, Fischer by se mohl vrátit ke svému nejoblíbenějšímu řemeslu – diplomacii. Mohlo by jít o post velvyslance, vyloučit však nelze ani případné angažmá na Hradě či ministerstvu zahraničí, pokud by se lidovci zapojili do vyjednávání o nové vládě.

Různorodá forma spolupráce

Fischer dosáhl nadprůměrných zisků zejména na jižní Moravě, baště lidovců. „Pro velkou část našich voličů, příznivců i členů to byl kandidát, kterého podpořili stoprocentně a pracovali pro něho,“ řekl LN místopředseda strany a poslanec ze Zlínského kraje Ondřej Benešík. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se vyjadřuje obezřetně: „KDU-ČSL stojí o spolupráci všech demokratických osobností, pokud samy mají zájem. Což je věc vývoje,“ řekl. Faktem je, že v roce 2019 bude KDU-ČSL rozhodovat o novém předsedovi a Fischer o kariéře ve vrcholné politice vážně uvažuje.

Pokud by KDU-ČSL chtěla Fischerovy obliby využít naplno, měla by ho „zapřáhnout“ co nejdříve – dokud je „železo žhavé“. Forma spolupráce může být různorodá: lídr strany, kandidát do Senátu a vyloučit nelze ani nominaci do vlády coby ministra zahraničí.

Naznačil to v rozhovoru pro LN už po sečtení výsledků prvního kola prezidentských voleb: „Uvědomil jsem si, že to, na čem pracuji někde ve skrytu, zajímá spoustu lidí. Vstoupil jsem na politické kolbiště a budu s tím muset něco dělat.“ Lidovci jsou angažmá Pavla Fischera velice nakloněni. Kromě skutečnosti, že klíčové bude rozhodnutí samotného prezidentského kandidáta, bude v případě Fischerova zájmu důležité i to, jakým způsobem by nástup do KDU-ČSL proběhl.

Volební sjezd lidovců je naplánován až příští rok na jaře. Pokud by KDU-ČSL chtěla Fischerovy obliby využít naplno, měla by ho „zapřáhnout“ co nejdříve – dokud je „železo žhavé“. Forma spolupráce může být různorodá: lídr strany, kandidát do Senátu a vyloučit nelze ani nominaci do vlády coby ministra zahraničí. Politolog z Univerzity Palackého Pavel Šaradín míní, že lidovci by na spolupráci s Fischerem vydělali.

Přijatelné řešení

„Až se bude rozhodovat o novém lídrovi, KDU-ČSL bude moct vybírat ze dvou až třech poslanců: Ondřeje Benešíka, Mariana Jurečky nebo Jana Bartoška. Každý z nich je ale nepřijatelný pro nějaký region, tudíž nebude snadné získat hlasy napříč stranou. V KDU-ČSL tedy nyní vznikla otázka, zda by straně nedala impulz spíše osoba, která by přišla zvenčí, nezatížená stranickou politikou a spory v jednotlivých regionech. Dnes je poptávka po nestranické politice a po někom novém, což Pavel Fischer představuje. Pro stranu by šlo o přijatelné řešení,“ řekl LN Šaradín.

V KDU-ČSL vznikla otázka, zda by straně nedala impulz spíše osoba, která by přišla zvenčí, nezatížená stranickou politikou a spory v jednotlivých regionech. Dnes je poptávka po nestranické politice a po někom novém, což Pavel Fischer představuje. Pro stranu by šlo o přijatelné řešení.

Místopředseda poslaneckého klubu Jiří Mihola je přesvědčený, že Fischerova aktivizace by byla oživením obecně pro celou českou politiku. „Ano, jeho jméno ve straně rezonuje, i se s tím pracuje, ale je to spíš otázka na něj. Jistá komunikace již proběhla, ale určitě má nabídek řadu, takže teď o nich přemýšlí. Spolupráci jako takovou bych určitě prosazoval, otázkou je, na jaké bázi. Blízkost je logická, i podpora od členů, takže by šlo o významné oživení a posílení. Rozhodnutí je na Pavlu Fischerovi,“ řekl LN Mihola.

Podle poslance z Jihomoravského kraje není vyloučeno, že Fischer by mohl uspět v klání o nejvyšší stranické funkce. „Myslím, že už dříve řekl, že stranická politika není tím, co by pro něj bylo jednoduché, ale politice se nevyhýbá, takže pro něj možná bude reálnější být nestranickým kandidátem s podporou. Ale to se může změnit, nechci za něj mluvit,“ dodal Mihola. Místopředseda strany Ondřej Benešík na Fischerovi oceňuje, že dokázal získat hlasy ve velkých městech i na venkově.

„Podle výsledků to Pavel Fischer s podporou nemá špatné v Praze, ale měl i velkou podporu v regionech na Moravě. Je braný spíše jako městský intelektuální typ, proto mě velmi mile překvapila jeho podpora na Moravě. Jako kandidát dokázal propojit republiku i v rámci našich struktur,“ řekl LN poslanec. Podle Benešíka má KDU-ČSL s Fischerem dobré zkušenosti. „Spolupracoval s námi velmi úzce, angažoval se jako nestraník v zahraniční komisi KDU. Řada našich lidí pro něj v kampani pracovala jako dobrovolníci,“ ocenil Benešík.

Šance Pavla Fischera

  • Lídr KDU-ČSL
  • Ministr zahraničí
  • Funkce na Hradě
  • Návrat do diplomacie

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...