Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Lidem se musí dát prostor a důvěra, jinak přestanou být kreativní

  8:19
Kariéra generálního ředitele České spořitelny Tomáše Salomona, jak ji popisuje v rozhovoru, je příkladem, že v moderní době se člověk nesmí bát zkoušet nové věci a musí být připraven přijímat výzvy.

Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny. foto:  Michal Šula, MAFRA

Generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon v rozhovoru mimo jiné říká: „Jsem stále větším zastáncem určité autonomie a energie zespoda a stále méně si myslím, že pár chytrých lidí dokáže firmu řídit shora. Čím víc prostoru dáte lidem, aby dělali vlastní rozhodnutí, a čím více řídíte firmu přes firemní hodnoty a kulturu, tím lépe. Pokud chcete z lidí dostat vlastní názory a energii, musíte jim k tomu dát prostor a musíte jim věřit. Nesmíte z nich dělat stroje, pak ztrácíte kreativitu a schopnost reagovat na okamžitou situaci.“

LIDOVÉ NOVINY: Jak se člověk dostane z oboru pohostinství do čela největší banky v Česku?

SALOMON: Ono to nebylo takto přímočaré. Bylo to složitější, a jak to v životě bývá, zásadní otázka zněla, zda jste na určité hry osudu připraven a jestli berete změny jako adrenalinovou výzvu, nebo z nich máte strach. Vystudoval jsem cestovní ruch, chvíli jsem dokonce pracoval v hotelích a v době malé a velké privatizace jsem měl pocit, že buď člověk začne podnikat hned, nebo nikdy.

Relativně naivně jsem naskočil se svými společníky do podnikání. Dodnes jsem si z toho odnesl obrovský respekt vůči živnostenskému stavu. Naučíte se dělat vlastní rozhodnutí, splácet vlastní úvěry, mít odpovědnost za zaměstnance. Myslím, že to v mé manažerské kariéře mělo důležitý vliv, neboť jsem se odlišil od lidí, kteří tuto zkušenost neměli.

Takže jsem relativně naivně naskočil se svými společníky do podnikání. Dodnes jsem si z toho odnesl obrovský respekt vůči živnostenskému stavu. Naučíte se dělat vlastní rozhodnutí, splácet vlastní úvěry, mít odpovědnost za zaměstnance. Myslím, že to v mé manažerské kariéře mělo důležitý vliv, neboť jsem se odlišil od lidí, kteří tuto zkušenost neměli.

LIDOVÉ NOVINY: Co to bylo konkrétně za podnikání?

SALOMON: Byla to restaurace v Praze na Smíchově, která mimochodem dodnes existuje, z čehož mám velkou radost. Mluvíme o letech malé privatizace, tedy řekněme 1992 až 1994. Tehdy banky půjčovaly za úrok 16 až 17 procent. Žádná banka vám nepůjčila na déle než tři roky. Zastavil jsem tehdy dokonce dům svých rodičů. Ale co vás nezabije, to vás posílí. Dodnes na to vzpomínám rád a tu zkušenost mi nikdo nevezme.

LIDOVÉ NOVINY: A hned poté jste nastoupil do Pepsi Coly?

SALOMON: Po třech či čtyřech letech podnikání jsem si uvědomil, že pokud se chci naučit nové věci, musím se posunout dál. Tak jsem se rozhlížel po manažerských příležitostech, a nakonec jsem nastoupil v Pepsi Cole i díky tomu, že jsem měl kontakty v hotelích a restauracích a Pepsi tehdy postavila ve Vysočanech fabriku a rozjížděla část byznysu, kde chtěla nabízet své zboží do hotelů a restaurací.

Po třech či čtyřech letech podnikání jsem si uvědomil, že pokud se chci naučit nové věci, musím se posunout dál. Tak jsem se rozhlížel po manažerských příležitostech, a nakonec jsem nastoupil v Pepsi Cole.

Takže jsem se stal jedním z prvních obchodních zástupců a po třech letech končil ve firmě jako obchodní ředitel pro celou Českou republiku. Možná právě proto, že jsem měl poněkud jiný základ než kolegové. Nečekal jsem, až mi někdo řekne, co mám dělat, ale byl jsem aktivní a snažil se sám posouvat věci dopředu.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy jste se rozhodl, že se pustíte do světa financí?

SALOMON: Jeden charismatický člověk, bývalý spolumajitel Multiservisu Petr Šmída, mě přesvědčil, že bych měl místo slazené vody prodávat finanční služby. A tak jsem se ocitl v pozici obchodního ředitele Multiservisu v době, kdy firmu koupila GE. Asi po roce GE koupila krachující Agrobanku, já se stal ředitelem Multiservisu a následně jsme vše propojili dohromady a já se ocitl ve vedení GE finančních služeb v České republice.

Celkem jsem v GE strávil krásných osm let na různých pozicích a pak přišla šance řídit Poštovou banku na Slovensku. Na Slovensku jsem studoval, k tamnímu trhu měl blízko a byla to pro mě zajímavá příležitost zase z úplně jiného soudku. Celoživotně mě zajímají obchodní a distribuční modely a Poštová banka měla 1500 pošt. Představil jsem si, že každá pošta může prodat jeden úvěr či účet denně, a přišlo mi to fascinující.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste řekl, studoval jste na Slovensku, konkrétně v Banské Bystrici. Je pravda, že jste si tamní školu vybral i kvůli horám a možnosti lyžování?

Celoživotně mě zajímají obchodní a distribuční modely a Poštová banka měla 1500 pošt. Představil jsem si, že každá pošta může prodat jeden úvěr či účet denně, a přišlo mi to fascinující.

SALOMON: Ano, mám hory a lyžování rád celý život, tehdy jsem ale skutečně lyžoval hodně aktivně. Navíc v té době byla jen dvě místa, kde jste mohl studovat cestovní ruch – buď v Praze, nebo v Banské Bystrici. Jsem z Ostravy a odtamtud je do Banské Bystrice blíž než do Prahy.

LIDOVÉ NOVINY: Kdybyste měl srovnat vedení firmy v Česku a na Slovensku, je v tom rozdíl?

SALOMON: Trhy jsou hodně podobné, máme koneckonců společnou část historie. Rozdíl je ve velikosti obou trhů, některé obchodní modely na Slovensku pro pětimilionový trh nefungují stejně dobře jako pro český desetimilionový trh. Že by ale měli lidé různou motivaci pracovat pro společnost nebo že by zákazníci měli jiné návyky, tak to ne.

LIDOVÉ NOVINY: Představitelé některých českých firem, kteří zažili slučování svých podniků se slovenskými, ale tvrdí, že to byl docela velký kulturní náraz...

SALOMON: To je něco jiného. Když chcete řídit slovenský byznys z Prahy, jde to hrozně těžko. Kulturní rozdíly a akceptace vedení jsou velmi složité. Nesmíte arogantně tvrdit, že z Prahy na dálku uřídíte Slovensko – kdybych se dostal do podobné situace, vždycky bych chtěl mít autonomní vedení na Slovensku. Ono to ale platí podle mě obecně.

Trhy jsou hodně podobné, máme koneckonců společnou část historie. Rozdíl je ve velikosti obou trhů, některé obchodní modely na Slovensku pro pětimilionový trh nefungují stejně dobře jako pro český desetimilionový trh. Že by ale měli lidé různou motivaci pracovat pro společnost nebo že by zákazníci měli jiné návyky, tak to ne.

Jsem stále větším zastáncem určité autonomie a energie zespoda a stále méně si myslím, že pár chytrých lidí dokáže firmu řídit shora. Čím víc prostoru dáte lidem, aby dělali vlastní rozhodnutí, a čím více řídíte firmu přes firemní hodnoty a kulturu, tím lépe. Pokud chcete z lidí dostat vlastní názory a energii, musíte jim k tomu dát prostor a musíte jim věřit. Nesmíte z nich dělat stroje, pak ztrácíte kreativitu a schopnost reagovat na okamžitou situaci.

Představa, že když řídíte organizaci shora, máte vše pod kontrolou, je iluzorní. Navíc platí, že mladí zaměstnanci jsou i díky moderním technologiím zvyklí zažívat okamžitou zpětnou vazbu. Nechtějí čekat rok, až jim někdo řekne, jak se jim v práci daří. Nebudou čekat 20 let na povýšení. Chtějí vidět výsledky své práce rychle.

LIDOVÉ NOVINY: Je přesně toto filozofie, která stojí za údajnými změnami v České spořitelně, o nichž se na trhu v poslední době mluví?

SALOMON: Je. Je to přenastavení z hierarchické organizace na samořízenou, v níž dáte mnohem větší prostor autonomním týmům, které mají jasný cíl.

LIDOVÉ NOVINY: Vraťme se k vaší kariéře. Jak pokračovala?

Představa, že když řídíte organizaci shora, máte vše pod kontrolou, je iluzorní. Navíc platí, že mladí zaměstnanci jsou i díky moderním technologiím zvyklí zažívat okamžitou zpětnou vazbu. Nechtějí čekat rok, až jim někdo řekne, jak se jim v práci daří. Nebudou čekat 20 let na povýšení. Chtějí vidět výsledky své práce rychle.

SALOMON: Zhruba na počátku finanční krize na rozhraní let 2007 a 2008 jsem opustil Poštovou banku a začal se věnovat vlastním projektům. Logicky jsem v té době při investování vlastních prostředků přišel o dost peněz, což je mimochodem věc, kterou by si také měl každý zažít na vlastní kůži. Přičichl jsem si k startupovému a fintechovému prostředí, což byla zajímavá zkušenost.

V té době jsem si myslel, že se do korporátního prostředí již nevrátím. Pak jsem ale začal dělat poradce pro retail ve Slovenské spořitelně s tím, že oživím nějaké kontakty na trhu. Že se z toho během dvou tří let ocitnu v pozici generálního ředitele České spořitelny, na to bych si nevsadil ani korunu.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký to je pocit, když vám někdo nabídne pozici šéfa největší české banky?

SALOMON: Pamatuji, že první, co jsem cítil, byla obrovská odpovědnost a respekt k historii této obrovské instituce. Druhý pocit byl, že to je nabídka, která se opravdu špatně odmítá. Myslím, že to je přesně ta věc, které by pak člověk na smrtelné posteli litoval.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte, že české banky a finanční odvětví jsou nastavené tak, aby pomáhaly prosperitě Česka, rozvoji malého a středního podnikání?

Bankovní sféra je krví ekonomiky a může to sice znít jako fráze, ale banky mohou pomoci tomu, aby tento růst byl udržitelný. Nesmíme v nich ale vidět nepřítele, nýbrž spoluhráče. Velmi by nám pomohlo, kdyby na úrovni politické reprezentace a české vlády existovala středně- a dlouhodobější vize, kterým směrem by se Česká republika měla rozvíjet. Banky ji pak rády podpoří.

SALOMON: Myslím, že to platí stále více. Také se domnívám, že si málo uvědomujeme, jak podstatné je pro naši ekonomiku zdraví českého bankovnictví, které je velmi dobré. To, že si teď můžeme vychutnávat silný ekonomický růst, je dáno i zdravím finanční sféry a schopností bank tento růst podporovat.

Bankovní sféra je krví ekonomiky a může to sice znít jako fráze, ale banky mohou pomoci tomu, aby tento růst byl udržitelný. Nesmíme v nich ale vidět nepřítele, nýbrž spoluhráče. Velmi by nám pomohlo, kdyby na úrovni politické reprezentace a české vlády existovala středně- a dlouhodobější vize, kterým směrem by se Česká republika měla rozvíjet. Banky ji pak rády podpoří. Ať už se bavíme o digitalizaci státní správy, dopravní infrastruktuře, nebo celkové stabilitě finančního sektoru, o důchodové reformě.

To jsou všechno věci, které nutně potřebujeme, abychom se mohli posunout. Politické špičky se často těchto témat chopí před volbami a pak vše vyšumí. Ono to totiž všechno jde za hranici jednoho mandátu. Buď jako politik máte odvahu jít za pomyslný časový horizont svého mandátu a posunete se dopředu, nebo ne. Chybí mi tu nadčasová témata a odvaha je uskutečnit.

LIDOVÉ NOVINY: Když se podíváte na českou ekonomiku, co by ji mělo kromě jasných věcí, jako je digitalizace státu nebo zlepšení infrastruktury a trhu s bydlením, táhnout, na jakých pilířích by měla stát?

Politické špičky se často těchto témat chopí před volbami a pak vše vyšumí. Ono to totiž všechno jde za hranici jednoho mandátu. Buď jako politik máte odvahu jít za pomyslný časový horizont svého mandátu a posunete se dopředu, nebo ne. Chybí mi tu nadčasová témata a odvaha je uskutečnit.

SALOMON: Vámi zmíněné jasné věci jsou klíčovým předpokladem. Když lidem nedáte možnost, aby rychle získali stavební povolení nebo rychle založili firmu, ztrácejí chuť do investic či samostatného podnikání. A to všechno ještě nemáme odpracováno. Myslím si, že máme spoustu šikovných lidí se skvělými nápady, jen je třeba, aby dostali dostatek prostoru a správné financování.

LIDOVÉ NOVINY: Vidíte nějaké odvětví, oblast v Česku, kde máme na to dostat se na světovou špičku?

SALOMON: Myslím, že takovým dobrým příkladem mohou být nanotechnologie nebo biotechnologie. Samozřejmě strojírenství. To jsou asi věci, na které bych sázel.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vidíte budoucnost Česka v Evropě?

SALOMON: Jsem velmi proevropsky založen a z dlouhodobého hlediska jsem zastáncem postupné evropské integrace, ale s velmi autonomní a sebevědomou reprezentací jednotlivých států. Myslím také, že v rámci integrace musí být mnohem větší prostor pro určité regionální sdružování. Aby to nebylo postaveno na několika velkých zemích, které budou tu s větším, tu s menším popro ostatní určovat trendy.

Když lidem nedáte možnost, aby rychle získali stavební povolení nebo rychle založili firmu, ztrácejí chuť do investic či samostatného podnikání. Máme spoustu šikovných lidí se skvělými nápady, jen je třeba, aby dostali dostatek prostoru a správné financování.

Pozitivním příkladem může být třeba Visegrádská čtyřka. Jednání je to složité, protože to vyžaduje velkou vůli ke shodě. Jestliže ji nemáme mnohdy v rámci jedné země, o to složitější je jí dosáhnout třeba mezi čtyřmi zeměmi, ale je to v zájmu lidí, kteří v této části Evropy žijí.

LIDOVÉ NOVINY: Kdybyste na Češích mohl změnit jednu vlastnost, co by to bylo?

SALOMON: Nemyslím, že by to byla specifická česká vlastnost, ale jestli mi nějaká lidská vlastnost vadí, pak je to závist. Nikam člověka neposouvá. Také bych si velmi přál, abychom byli sebevědomější a měli větší rozhled. Přijde mi, že se někdy až moc utápíme v malém českém rybníčku. Nemáme důvod se nijak podceňovat a nikomu závidět. Když budeme sebevědomí a samostatní a budeme přemýšlet dopředu a snažit se reagovat na výzvy, které nám nádherná doba, ve které žijeme, nabízí, nebude nám vůbec špatně a bude se nám tu žít mnohem lépe.

LIDOVÉ NOVINY: Dokázal byste jmenovat jednu mladou Češku nebo Čecha, kteří podle vás mají šanci udělat velkou díru do světa?

Nemáme důvod se nijak podceňovat a nikomu závidět. Když budeme sebevědomí a samostatní a budeme přemýšlet dopředu a snažit se reagovat na výzvy, které nám nádherná doba, ve které žijeme, nabízí, nebude nám vůbec špatně a bude se nám tu žít mnohem lépe.

SALOMON: Potkávám mnoho zajímavých mladých lidí, nedávno například mladou vědkyni Karin Movsesjan, kterou máme v bance na měsíční neplacené stáži. Fascinuje mě tím, že již dnes, po skončení střední školy, je na úrovni vědy pojem, a protože si je vědoma, že žádný větší vědecký projekt se neobejde bez financování, rozhodla se vystudovat i ekonomii.

Mě to fascinuje, protože má veškeré důvody během prázdnin odpočívat nebo se soustředit na svou vědeckou kariéru, chápe ale věci v širším kontextu a rozhodla se pro prázdninovou neplacenou stáž. To je úžasný příklad, který mě v posledních týdnech ujistil, že máme kolem sebe šikovné mladé lidi.

Tomáš Salomon (52)

  • Vystudoval Fakultu ekonomiky služeb a cestovního ruchu Vysoké školy ekonomické v Bratislavě.
  • Po sametové revoluci podnikal v pohostinství a působil ve firmě Pepsi Cola.
  • Od roku 1997 působí s krátkou přestávkou ve finančnictví, přičemž vystřídal řadu vysokých funkcí v různých finančních ústavech v Česku a na Slovensku.
  • Byl členem představenstva Slovenskej sporiteľne, podílel se na založení společnosti Mopet CZ.
  • Řídil jako předseda představenstva a generální ředitel GE Capital Multiservis, retailové bankovnictví v GE Capital Bank nebo Poštovou banku na Slovensku.
  • Do představenstva České spořitelny nastoupil roku 2015 a brzy nato vystřídal Pavla Kysilku na postu generálního ředitele.
Autoři: ,