Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lidé kvůli práci z domova i zábavě kupují více tradičních počítačů

Žena u počítače - ilustrační foto. foto: ČTK

Ve třetím čtvrtletí 2020 si dle analytické společnosti Gartner koupilo počítač o 3,6 procenta víc zákazníků než ve stejném období před rokem. Šlo o nejvyšší poptávku po PC za uplynulých pět let a někde zaznamenaly počítače největší úspěch za deset let.
  12:50

Stolní počítače se dlouho potýkaly s poklesem či stagnací trhu, uživatelé houfně kupovali chytré telefony s čím dál většími displeji a obyčejné počítače v oblibě zaostávaly. Jenže nucená změna ke konzumaci obsahu i práci z domova znamená, že se loni trend obrátil. Jen ve třetím čtvrtletí, které už bylo z hlediska propadů stabilizační, se prodeje mobilních telefonů dle analytické společnosti Gartner propadly o 8,7 procenta, v první polovině roku byl propad více než 20procentní.

U počítačů byl trend opačný a ve třetím čtvrtletí 2020 získala tato kategorie dle Gartneru o 3,6 procenta více zákazníků než ve stejném období před rokem. Podle analytiků šlo o nejvyšší poptávku po PC za uplynulých pět let a někde zaznamenaly počítače největší úspěch za deset let. Počítače jsou oblíbené jako univerzální zábavní centra a růst popularity se týká jak notebooků, tak stolních PC či obdobných zařízení.

Urychlení dlouhodobého trendu

Zatímco notebooky se staly symbolem práce i vzdělávání z domova, stolní PC jsou stále častěji používané jako herní a zábavní centra. Notebook totiž dává určitou svobodu se s prací či učením „zavřít“ do libovolné místnosti nebo třeba konzultovat domácí úkoly s rodiči v obýváku, zatímco výuka probíhá v dětském pokoji. Stolní PC nebo různá PC nahrazující částečně herní konzole (typicky připojená k televizoru v obýváku) přinášejí vysoký výkon za přijatelnější peníze.

Členové domácnosti se také stále častěji baví sami u vlastních obrazovek – ať jde o displej mobilního telefonu, tabletu, notebooku či PC. Přitom televizní obrazovka zůstává oblíbeným místem, jen čím dál častěji slouží kromě sledování běžného vysílání jako další displej pro individuální domácí zábavu. Jde o dlouhodobý trend, který opatření proti šíření koronaviru v uplynulém roce urychlila.

Tento trend zesílil se současným vzestupem společnosti AMD, která je největším konkurentem Intelu v oblasti procesorů pro osobní počítače. AMD s procesory Ryzen zaznamenalo úspěchy už v loňském roce a letošní v rámci veletrhu CES představené novinky konkurenční Intel v mnohém překonávají. Při koupi nového počítače se proto o volbě procesoru této alternativní značky vyplatí přemýšlet. Vedle výrobců počítačů těží z již rok trvající situace také výrobci obrazovek.

Tradiční sledování televize zůstává v Česku široce rozšířené a téměř roční koronavirová pandemie tomu velmi pomohla. Že lidé často uzavřeni doma bez možnosti společenského vyžití televizní vysílání sledují častěji, loni několikrát ukázaly průzkumy sledovanosti Nielsen Admosphere. Roste však i popularita dalších způsobů zábavy, jako je sledování streamovaných služeb od YouTube přes Netflix a Amazon Prime až třeba po „herní“ Twitch, a počítačových her.

Členové domácnosti se také stále častěji baví sami u vlastních obrazovek – ať jde o displej mobilního telefonu, tabletu, notebooku či PC. Přitom televizní obrazovka zůstává oblíbeným místem, jen čím dál častěji slouží kromě sledování běžného vysílání jako další displej pro individuální domácí zábavu. Jde o dlouhodobý trend, který opatření proti šíření koronaviru v uplynulém roce urychlila. A řada novinek z technologického světa, jež přišly na trh koncem loňského roku nebo se objevují počátkem roku 2021, tento fakt reflektuje.

Zcela onlinový veletrh CES

Technika i služby pro domácí zábavu se dramaticky nemění, ale evoluce počítá stále více s různými způsoby a místy využití. Domácnost proto nemusí mít jen jedno zábavní centrum, které by rozptýlení poskytovalo. Moderní televizory umožňují připojit různá zařízení, takže kromě set-top-boxu čím dál častěji spolupracují s herními konzolemi, počítači nebo s mobilními telefony či tablety. A často bezdrátově díky funkcím, jako je Apple AirPlay, Google Chromecast nebo WiDi (Wireless Display).

Univerzalita a schopnost bezdrátového propojení je pro nové televizory nutností. Jak ukázal nedávný, tentokrát zcela onlinový veletrh CES u televizorů se například trochu zastavil dramatický růst úhlopříček a rozlišení z minulých let. Výrobci v prosazování standardu 8K nebo obřích obrazovek polevili možná i proto, že se obávají, že by si tuto techniku nemohly domácnosti v aktuální situaci dopřát. Na druhou stranu se mohou soustředit na doladění důležitých funkcí.

Jak ukázal nedávný, tentokrát zcela onlinový veletrh CES u televizorů se například trochu zastavil dramatický růst úhlopříček a rozlišení z minulých let. Výrobci v prosazování standardu 8K nebo obřích obrazovek polevili možná i proto, že se obávají, že by si tuto techniku nemohly domácnosti v aktuální situaci dopřát.

CES přinesl záplavu nových televizorů, přičemž důraz většina novinek klade především na zlepšení kvality obrazu (trendem jsou OLED a microLED obrazovky), konektivitu a chytré funkce s propojením na populární služby poskytující obsah. Jednou ze specifických technických novinek je změna u operačního systému u Googlu. Systém Android TV, který používají například televizory značek Sony, TCL nebo Philips, nahrazuje nový systém Google TV.

Ten má nové uživatelské rozhraní a přehlednější sekci s aplikacemi, přičemž instalovat jde i dřívější Android TV aplikace. Tato spíše kosmetická změna ukazuje vývoj v této oblasti. Činí se i výrobci mobilů, kteří se v uplynulých letech vezli na vlně obliby chytrých telefonů a pro které se najednou staly PC či televizory nečekanými konkurenty. Velké značky jako Apple či Samsung se zatím do experimentů příliš nepouštějí, ale třeba méně známá čínská TCL (u nás jsou oblíbené její televizory) to zkouší s několika netradičními produkty.

Firma připravila neobvyklý tablet, který postrádá podsvícení displeje. Cílem je nabídnout řešení, které méně unavuje oči při dlouhodobém čtení textu nebo sledování videa. Firma také chystá brýle, které nositeli nadále umožní sledovat okolí, ale při pohledu vpřed skrze ně se mu před zrakem zjeví virtuální obří obrazovka.

Novinky

TCL 20 5G

  • Letošní rok se ponese ve znamení cenově dostupnějších chytrých telefonů s podporou 5G sítí. Jedním z důkazů tohoto trendu je nový model TCL 20 5G.
  • Cena osm tisíc korun sice není nízká, ale odpovídá solidní výbavě smartphonu a je příslibem zlevňování podobně vybavených přístrojů v průběhu roku.

Samsung Galaxy S21

  • Špičkové modely tradiční řady Galaxy S představil letos Samsung dříve než dříve. Stejně jako loni mají zákazníci u novinek Galaxy S21 na výběr ze tří velikostí: standardní S21, větší S21+ a největší a nejvybavenější S21 Ultra.
  • Ačkoli se u modelů hodně mluví především o absenci nabíječky v balení, přináší i lákavé inovace.

Binatone MaskFone

  • Různé „chytré“ roušky se staly trendem virtuálního veletrhu CES. Masku s elektronikou pro chytré funkce ukázal třeba i gigant LG. K těm dostupnějším řešením patří MaskFone.
  • Za 50 dolarů nabízí výměnné (a pratelné) filtry, integrovaná sluchátka s bluetooth a ovládání hlasitosti přímo na masce. A mobilní aplikaci.

Acer Chromebook Spin 512

  • Domácí vzdělávání je další trend, který s námi ještě asi nějakou dobu zůstane. Výrobce počítačů Acer proto představil dva nové notebooky, které mají být právě pro vzdělávání z domova ideální.
  • Typy Chromebook Spin 511 a 512 mají odolnou konstrukci, překlápěcí displej a pohání je uživatelsky jednoduchá platforma Chrome OS od Googlu.

Dell Videoconferencing Monitor

  • Technologické firmy přinášejí novinky i pro další trend – práci z domova. Dell například připravil speciální řadu monitorů, které jsou uzpůsobeny k provozování videokonferencí.
  • Mají výsuvnou kameru v horní části (pět megapixelů a infračervený přísvit), reproduktory, mikrofon a tlačítko, které spouští oblíbenou aplikaci Microsoft Teams.

Samsung Galaxy Buds Pro

  • Bezdrátová sluchátka v podobě malých pecek do uší byly v uplynulých letech hitem. Ta od Samsungu patří k prémiovému zboží, ale přinášejí i odpovídající funkce.
  • U novinky Galaxy Buds Pro zákazníci za 5990 korun dostanou nejen elegantní vzhled, ale nově i funkce potlačení okolního hluku v kombinaci s „příslechem“ z okolí. Sluchátka poznají, když s někým mluvíte, a pak dají zvuku průchod, jindy okolí odstíní.

AMD Ryzen 5000

  • Móda stavby počítačů z komponent sice už není stejně silná jako v minulosti, ale postavit si vlastní PC je stále možné.
  • Výrobce procesorů AMD uvedl mimo jiné i novou řadu procesorů pro stolní počítače, které excelují v poměru cena/výkon, což může oblibu stavby PC zvýšit. Špičkou mezi představenými čipy je Ryzen 5000.

Nvidia RTX 3060ti

  • K na míru postaveným počítačům patří i špičkové grafické karty. U nich patří k předním výrobcům Nvidia, která představuje na veletrhu CES novinky každým rokem.
  • Patří ke grafickým kartám pro náročné uživatele, zároveň klade důraz i na poměr ceny a výkonu. Zaujme zaměřením na funkce streamování obsahu.

LG C1 OLED TV

  • Každý rok je veletrh CES příležitostí pro představení novinek i pro výrobce televizorů. I letos byla novinek záplava, byť nešlo o revoluční. Výrobci se zaměřují především na obnovu modelové řady a vylepšení funkcí i obrazu.
  • LG navíc slibuje, že jeho televizory budou v závěru roku podporovat herní službu Google Stadia.

Atari VCS

  • Velikáni světa herních konzolí Sony a Microsoft představili nové generace oblíbených konzolí PlayStation a Xbox již loni. Kdo ale nechce vstoupit do jejich uzavřeného ekosystému, může se letos těšit třeba na zařízení Atari VCS.
  • Kombinace herní konzole a tradičního PC dává uživateli možnost nainstalovat si vlastní operační systém.

Asus ROG Strix SCAR 17

  • Výkonné herní notebooky mohou být drahé, což dokazuje i modelová řada ROG Strix SCAR 17 od Asusu.
  • Ceny začínají někde nad 50 tisíci korunami, obří notebook se 17,3palcovým displejem ale nabídne nejlepší výbavu i displej s obnovovací frekvencí 360 Hz. Tento stroj může sloužit jako domácí zábavní centrum.

Google Stadia

  • Herní služba Google Stadia není sice žhavou novinkou, ale v závěru loňského roku ji Google zpřístupnil i uživatelům v Česku.
  • Služba umožňuje hrát plnohodnotné PC a konzolové hry na téměř jakémkoli zařízení, přičemž paleta těch podporovaných se i díky letošním novinkám rychle rozrůstá. V Česku ale Google neprodává speciální Stadia ovladač, který hraní ulehčuje.

Rok 5G a ohebných displejů

S mobilními novinkami se hned zkraje roku roztrhl pytel, na příznivější ceny si ale musíme počkat. Trh s chytrými telefony se loni sice trochu zadrhl, ale letos by si to jejich výrobci chtěli vynahradit. Proto servírují novinky už v úvodu roku, i když některé inovace přijdou až později v druhém pololetí. Těšit se můžeme i na cenově dostupné smartphony s podporou 5G nebo stále velmi drahé modely s ohebnými displeji.

Leden je díky tradičnímu veletrhu CES většinou docela bohatý na mobilní novinky, ale nikoli v podání největších značek – ty si typicky své nové telefony nechávají až na pozdější termíny. Letošní rok je v tomto ohledu výjimečný, v rámci virtuálního CES představila některé nové modely smartphonů v podstatě jen čínská TCL a LG ukázalo ve videu koncept telefonu s rolovacím displejem (u firmy se spekuluje, že z trhu mobilních telefonů odejde).

Zato Samsung, který většinou uvádí novinky špičkové modelové řady Galaxy S až v únoru či březnu, si tentokrát pospíšil a nové modely představil v rámci vlastní online tiskové konference už 14. ledna. Ihned odstartoval i předobjednávky a první přístroje Galaxy S21už putují k zákazníkům.

Zlepšování praktičnosti

Trojice nových Samsungů Galaxy S21 (S21, S21+ a S21 Ultra) nepatří k revolučním novinkám, přináší v podstatě to, co se očekávalo. Pro někoho může být překvapením ústup od displejů se zahnutím přes boční hrany u dvou menších modelů, pro Galaxy S měl v uplynulých letech tradiční zahnutý displej jen model Ultra.

Samsung se u letošních modelů vydal spíše cestou zlepšování praktičnosti než některých trochu pomíjivých detailů, a byť sklízí kritiku za ústupky (jako absenci slotu na paměťové karty nebo po vzoru Applu chybějící nabíječku v balení), první zkušenosti s novinkami ukazují, že jde o velmi povedené smartphony, které oproti loňským modelům učinily solidní krok kupředu.

Týká se to především nejvyššího typu z modelové řady, S21 Ultra má opět výrazně vylepšený fotoaparát a Samsung se s jeho fungováním tentokrát popral mnohem lépe než u předchůdce S20 Ultra. Letošní špičkové samsungy pak budou konkurencí pro loni představené iPhony 12, ale s jednou výjimkou.

Samsung totiž nepřipravil přímého soupeře pro malý iPhone 12 mini, tady budou muset alternativu hledat zákazníci jinde. Možná uspějí u Sony, které bylo dříve tradičním výrobcem kompaktních špičkových telefonů, ale v poslední době se od této cesty odchýlilo. Firma ale zatím navzdory tradici představování novinek zkraje roku nové modely neukázala a o přípravách nového malého smartphonu se jen spekuluje.

S novinkami na trh míří i řada čínských výrobců, Xiaomi zvládlo od Nového roku představit už tři nové modely, Oppo a Vivo, o jejichž vstupu na český trh se dlouho spekuluje, mají sedm novinek a značka Realme ze stejného koncernu, která už v Česku působí, stihla ukázat dva nové dostupnější modely a představí špičkový typ pro letošní rok i další novinky.

Podpora 5G sítí

Společným znakem řady novinek i nižší střední třídy je podpora 5G sítí, jež byla loni u smartphonů poměrně vzácná a uživatelé si za ni museli značně připlácet. Ne že by to v Česku bylo důležité, aspoň trochu zajímavé 5G pokrytí tu nebudeme mít dříve než za rok či za dva. Nicméně pro technické nadšence nebo ty, kdo si kupují smartphone na delší dobu než jen jeden rok, může být přítomnost 5G v pořízeném novém telefonu důležitá.

Zatím 5G telefony prolomily cenovou hladinu osm tisíc korun (TCL 20 5G bude stát asi pod osm tisíc, Realme 7 5G vyjde na 7499, Xiaomi Redmi 9T asi na 6499 korun), ale v druhé polovině roku můžeme očekávat, že se objeví první 5G smartphony, které nebudou stát více než pět tisíc korun. Zatím jich nebude záplava, nicméně z 5G se stává cenově dostupná technologie, za niž si nebudou muset zákazníci připlácet.

Za co si stále lidé připlatí, budou smartphony s ohebnými displeji. Loni bylo novinek v této oblasti jen několik, letos by měla být nabídka bohatší. Jistotou je dvojice, ale spíš trojice ohebných modelů od Samsungu a přidat by se měly i další značky. Netrpělivě se čeká, kdy do této sféry vstoupí Xiaomi, pokračovat bude Motorola a přijít by měly i novinky čínského TCL. Ten už nějakou dobu slibuje, že takový smartphone uvede, až to bude cenově dávat smysl: když cena klesne okolo 20 tisíc korun.

Rouška jako handsfree a další vychytávky

Letošní virtuální veletrh CES byl v mnohém netradiční, ale jistotou zůstalo široké spektrum novinek. Kromě klasických kategorií mobilů či televizorů se předváděla všemožná chytrá zařízení, která ulehčují život v době pandemie. Mnohé letos představené elektronické novinky se přizpůsobují aktuálnímu pandemickému dění. Veletrh CES to ukázal naplno a některé nové produkty přinášejí funkce, jež bychom asi jinak nečekali.

Například gigant Dell ukázal počítačové monitory specificky vybavené pro práci z domova včetně videokonferencí – série monitorů má nejen vestavěné reproduktory, mikrofon a vysouvací kameru, ale i speciální tlačítko na spuštění jedné z nejvyužívanějších aplikací pro videokonference, Microsoft Teams.

Chytré masky

Nebýt pandemie, takový produkt by asi (zatím) nevznikl. Totéž platí pro speciální chytré masky a respirátory, které uživatelům nabídnou mnohem víc než jen ochranu proti šíření virů. Mezi novinkami z CES jsme takové roušky napočítali nejméně čtyři, i když jen dvě mají podobu skutečného produktu. Cenově dostupnější je řešení MaskFone za zhruba 50 dolarů, jež přináší roušku s výměnnými filtry a sluchátka s mikrofonem, které lze přes Bluetooth propojit s mobilním telefonem.

Může se to zdát jako hloupost, ale telefonní hovory s rouškou už nemusejí znít nesrozumitelně. Ovládat lze pomocí masky i hlasové asistenty od Googlu a Amazonu. To maska Airpop Active+ Halo s trojnásobnou cenou sluchátka nemá, zato slibuje perfektní filtraci a sledování kvality vzduchu i dýchání nositele přes aplikaci v mobilu. Maska pohlídá i životnost filtru – 40 hodin aktivního používání.

Koncept podobné roušky ukázal ve své prezentaci i elektronický gigant LG, který ji zařadil do své bohaté modelové řady čističek vzduchu PuriCare. Maska nese název LG PuriCare Wearable Air Purifier a má dvojici filtrů, které mají zachytit 99,95 procenta virů, bakterií a alergenů. Vestavná baterie dokáže filtrovací mechanismus pohánět dvě až osm hodin.

Chytrou masku ukázala i společnost Razer, známá především hráčům počítačových her. Její rouška je průhledná, má přídavné LED osvětlení a obsahuje systém na zesílení hlasu nositele, takže by mělo být opět lépe rozumět jeho řeči.

Přizpůsobování pandemii

Starost o zdraví uživatele se projevuje třeba i v oblasti běžné nositelné elektroniky. Více výrobců představuje v poslední době chytré hodinky a fitness náramky s funkcí sledování tepové frekvence, teď se k nim zařadila například i známá značka módních hodinek Skagen. Její Jorn Hybrid HR mají tradiční minimalistický design a zaujmou e-ink displejem s minimální spotřebou energie, díky kterému vydrží na jedno nabití dva týdny v provozu.

Firmy se také snaží vypořádat s faktem, že řada činností je teď lidem zapovězena nebo se jejich provozování zkomplikovalo. Výlety do přírody jsou sice žádoucí a zahradničení za koronaviru asi nic nebrání, navzdory tomu zažívají boom technická řešení pro domácí pěstování plodin – výrobci se soustřeďují třeba na bylinky či rajčata.

Firma Gardyn nabízí asi 1,5 metru vysoké pěstební rámy, ve kterých lze vypěstovat všelicos. Chytrá elektronika hlídá osvit rostlin, zalévání a předpřipravené substráty s rostlinkami zajistí adekvátní živiny. Nejde však o levnou záležitost, na domácím trhu v USA začínají ceny kousek za hranicí 20 tisíc korun za jeden.

Pandemii se ale přizpůsobují například i automobilky, na jejichž prodeje má krize výrazné dopady. Stále více se dívají do budoucnosti, která je dle nich elektrická a digitální. Koncern GM v rámci své velké tiskové konference představil i novou značku BrightDrop, jež za pomoci specifických elektromobilů a vozítek obstará logistiku a s ní spojené služby. BMW a Mercedes slibují chytřejší palubní systémy, německá Sono Motors zase dostupný elektromobil (25 500 eur) se solárním dobíjením.

Novinky míří do Česka často se zpožděním

Jednu věc pandemie koronaviru ani v oblasti elektroniky nemění. Nadále platí, že český trh je vzhledem ke své velikosti i specifické jazykové bariéře pro mnohé výrobce a prodejce elektroniky nezajímavý a nedůležitý. Mnohé novinky, které se již v zahraničí začínají prodávat, nebo aspoň znají datum uvedení či cenu, se k nám proto dostanou s velkým zpožděním nebo nedorazí vůbec.

Dobře na tom v tomto případě jsou především zájemci o nové chytré telefony, nadnárodní značky mají už dlouho zavedený systém distribuce a v Česku i svá zastoupení, takže se sem novinky dostávají rychle. Důkazem je spuštění prodeje nových iPhonů v závěru loňského roku nebo start prodeje Samsungů Galaxy S21, kdy čeští zákazníci nejsou oproti těm zahraničním z hlediska dostupnosti znevýhodněni.

Hodně se snaží i čínské značky, což má jiné důvody – chtějí obsadit pozice, které kvůli americkému embargu ztrácí Huawei. Navíc menší čínské značky čelí doma drtivé konkurenci Huaweie, a tak se snaží prosadit i jinde. Proto i u nich často míří do Česka nové modely krátce po představení. Výjimkou je jen již několikrát zmiňované TCL, jež tradičně s uváděním novinek na český trh nespěchá. Firma nepůsobí v tahu na zákazníka stejně agilním a agresivním dojmem jako třeba Xiaomi nebo Realme.

Také fanoušci menších výrobců, jako je LG, Sony či Nokia, většinou na novinky čekají. Podobně si často musejí počkat zákazníci u některých značek a typů televizorů, počítačů, monitorů i další elektroniky, a to i u velkých značek. Někdy je na vině zpožděná dostupnost novinek v Evropě (třeba ty od Aceru zamíří do Evropské unie až v březnu), jindy nemá třeba místní zastoupení zájem dovézt některé drahé modely nebo na ně kvůli malému odběru nedostane „kvótu“ od centrály.

Nejkomplikovanější je dostupnost elektroniky od malých výrobců a startupů. Tyto firmy čekají na zájem nezávislých distributorů, případně nabídnou přímé dodání ze zahraničí, ale často za cenu vysokého poštovného a cla i DPH. Distributoři to sice zvládnou levněji, ale otázkou je, zda se jim dovoz vámi vysněného kousku elektroniky vyplatí.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...