Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lidé by se měli především snažit nepřijít o úspory. A nezadlužovat se

  11:28
Jsme uprostřed velké krize, o níž nevíme, kdy skončí. Proto bych doporučoval být, co se týče peněz, maximálně opatrný – držet úspory, říká v rozhovoru Radomír Lapčík, zakladatel a hlavní vlastník nejmladšího českého peněžního ústavu Trinity Bank.

Zakladatel a hlavní vlastník nejmladšího českého peněžního ústavu Trinity Bank Radomír Lapčík. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Radomír Lapčík, zakladatel a hlavní vlastník nejmladšího českého peněžního ústavu Trinity Bank, v rozhovoru mimo jiné říká: „Zažíváme tři krize současně. Za prvé je to očekávaná korekce po bezprecedentním desetiletém období růstu. Neplánovaně přišla covidová krize, která je obtížně předvídatelná z hlediska délky a dopadu na ekonomiku. A poslední je malá ropná krize. Predikovat budoucí vývoj ekonomiky je proto velice obtížné. Je třeba připravit se i na těžší období.“

LIDOVÉ NOVINY: Jak se dá zbohatnout, aby si člověk mohl založit vlastní banku? Jen minimální základní kapitál činí 500 milionů korun...

LAPČÍK: Pokud chce někdo podnikat, doporučuji mu přečíst si knihu Good to Great od Jima Collinse, jak z dobré firmy udělat skvělou. Vyšla i v češtině. Celých 25 let, co tu knihu znám, si ji mohu otevírat a stále něco nacházím. Základem podnikání je vášeň být nejlepší. Vášeň být bohatý není totéž. Podle mne je návodem na vznik bohatství vzorec pro složené úrokování.

Základem podnikání je vášeň být nejlepší. Vášeň být bohatý není totéž. Podle mne je návodem na vznik bohatství vzorec pro složené úrokování.

Kniha o Warrenu Buffettovi se jmenuje Sněhová koule. Je to vzorec, který znamená dlouhodobý, soustavný rozvoj. Každý rok o trochu víc. A když se na to pak člověk podívá za dlouhou dobu, výsledek může být velmi překvapivý. To je za tajemstvím Buffettova úspěchu. A to je i můj styl: práce a soustavnost. A zaměřit se na jeden produkt... Takže – vytrvalost a každý rok něco zlepšit, něco přidat.

LIDOVÉ NOVINY: A na jaký produkt jste se zaměřil?

LAPČÍK: Už během studií na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně jsem si uvědomil, že chci pomáhat lidem investovat, naspořit si či zbohatnout. VUT byla dobrá rakousko-uherská škola, kde bylo hodně těžké matematiky, což bylo pro mou budoucnost ve světě financí vhodné.

Vždy se mi líbilo švýcarské bankovnictví, dlouhodobý vztah ke klientovi, služby šité na míru jeho potřeb. A tehdy, před 25 lety, tady byly jen velké polostátní banky se špatnými službami. Tak jsem za tím šel. A dnes máme výjimečné vztahy s klienty už desítky let. Spolupracují s námi už jejich synové, a dokonce vnuci.

LIDOVÉ NOVINY: Jak jste našetřil půl miliardu základního kapitálu na založení Trinity Bank?

Vždy se mi líbilo švýcarské bankovnictví, dlouhodobý vztah ke klientovi, služby šité na míru jeho potřeb. A tehdy, před 25 lety, tady byly jen velké polostátní banky se špatnými službami. Tak jsem za tím šel. A dnes máme výjimečné vztahy s klienty už desítky let.

LAPČÍK: V roce 1996 jsem založil Moravský peněžní ústav. Vkladem deseti tisíc korun a nákupem starého počítače IBM za osm tisíc. Pomáhali mi s tím tři studenti. S nimi jsme psali smlouvy, programovali software. Jeli jsme tak celé týdny včetně víkendů.

LIDOVÉ NOVINY: A kdy jste měl pohromadě tu půl miliardu?

LAPČÍK: Než jsem získal bankovní licenci, trvalo to 20 let. Ale na kapitál přes půl miliardy jsme se dostali už dávno před tím. Jenže vybudovat všechny regulatorní systémy, které jsou k založení banky nutné, zabralo hodně času. Provozovat banku, aby člověk splnil všechny požadavky na účetnictví, výkaznictví, IT systémy a vše, čemu se říká řídicí a kontrolní systém, stojí nejméně 50 milionů korun ročně.

LIDOVÉ NOVINY: Dvacet let čekání na licenci?

LAPČÍK: My Zlíňáci jsme ovlivněni Baťovými hesly, například „z kapek moře, z haléřů miliony“. Máme v sobě, že soustavnou prací a orientací na klienta se dá vybudovat úspěch. Ostatně si myslím, že Češi jsou světově výjimeční ve vytrvalosti. Například řetězec rychlého občerstvení McDonald’s vybudoval pan Kroc, jehož rodiče byli od Plzně.

Vybudovat všechny regulatorní systémy, které jsou k založení banky nutné, zabralo hodně času. Provozovat banku, aby člověk splnil všechny požadavky na účetnictví, výkaznictví, IT systémy a vše, čemu se říká řídicí a kontrolní systém, stojí nejméně 50 milionů korun ročně.

A Ivan Lendl, jak říkají mnohem mladší tenisté, změnil tenis svým přístupem, tou svou vytrvalostí. Anebo Jágr a ta jeho obrovská disciplína – dva tréninky denně! Nebo Martina Navrátilová či běžec Emil Zátopek… I já jsem už jako malý měl vkladní knížku, protože jsem každé léto pracoval a dostával za to peníze od dědečka. Sbírali jsme železo, papír a další. Pak jsem pomáhal otci, který začal už před revolucí podnikat jako živnostník, což bylo povolené. Vyráběli jsme a montovali satelitní televize.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik vám na vkladní knížce přibývalo peněz?

LAPČÍK: V dětství, od nějaké páté šesté třídy základní školy, to bývala tisícikoruna ročně. Pak i víc. Oba dědové byli baťovci a měli pod kůží heslo pracovat a spořit. Od té doby mám v hlavě, že má smysl pracovat a spořit, nikoliv se dopracovat k majetku spekulací.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste, že je třeba se zaměřit na jeden produkt. Na který jste vsadil?

LAPČÍK: Na spoření. Dávali jsme klientům dobré výnosové podmínky a cílil jsem zejména na dobré vztahy. To tenkrát nebylo. Výhoda tohoto přístupu platí i dnes, i když se vše tlačí online, což je levnější a ziskovější. Na dlouhodobých vztazích s klienty a zajímavém zhodnocení jejich vkladů chci náš byznys stavět i do budoucna.

Až bude po krizi, je třeba se opatrně rozhlédnout. A půlku peněz držet a půlku dát třeba do dobrých fondů. Ale především – nechodit do dluhopisů, které tady prodávají některé firmy, které nemají žádnou historii, audit... U pochybných dluhopisů přijdou bohužel občané o mnoho miliard.

A zvažuji, že bych k tomu přidal svůj dávný sen a koupil banku ve Švýcarsku. Teď je na to dobrá doba, koupit švýcarskou banku a pustit se do globální správy majetku. Pracovně hodně cestuji po světě a vidím, že se vše žene do zvyšování objemů na úkor nízké kvality služeb.

LIDOVÉ NOVINY: Co dnes mají dělat lidé ve vztahu ke svým úsporám?

LAPČÍK: Především o ně nepřijít. Jsme uprostřed velké krize, o níž nevíme, kdy skončí. Proto bych doporučoval být, co se týče peněz, maximálně opatrný. Nejlépe „sedět na nich“ – tedy držet úspory. A až bude po krizi, opatrně se rozhlédnout. A půlku peněz držet a půlku dát třeba do dobrých fondů. Ale především – nechodit do dluhopisů, které tady prodávají některé firmy, které nemají žádnou historii, audit... U pochybných dluhopisů přijdou bohužel občané o mnoho miliard.

LIDOVÉ NOVINY: Inzeráty, v nichž firmy ještě nedávno nabízely dluhopisy s desetiprocentním úrokem a u kterých chybí prospekty emitenta, anebo dokonce jakékoliv informace o jejich hospodářských výsledcích či strategii, na lidi zabírají?

LAPČÍK: Bohužel ano. Ekonomika je našlapaná penězi, které banky nemají kam umístit. Úroky na spořicích účtech jsou blízké nule. Proto jdou tyto produkty na odbyt. Lidé mají v takových dluhopisech nebo podílových listech fondů desítky miliard. A tento byznys je prakticky neregulovaný. Je to jeden z největších problémů, které dnes máme.

LIDOVÉ NOVINY: Dá se s tím něco dělat?

Ministerstvo financí by mělo přijít s účinnou legislativou. Pomohlo by například, kdyby firma, která chce emitovat vlastní dluhopisy, musela být auditovaná. Dá se vymyslet hodně možností. Ti lidé, co do těch papírů investovali, spoléhají na stát. Může to vést až k občanským demonstracím jako v devadesátých letech.

LAPČÍK: Ministerstvo financí by mělo přijít s účinnou legislativou. Pomohlo by například, kdyby firma, která chce emitovat vlastní dluhopisy, musela být auditovaná. Dá se vymyslet hodně možností. Ti lidé, co do těch papírů investovali, spoléhají na stát. Může to vést až k občanským demonstracím jako v devadesátých letech. Pěkně je to popsané ve filmu The Big Short (Sázka na nejistotu) s Bradem Pittem v titulní roli.

Lidé věří, že je stát chrání, a tady je vůbec nechrání. Přitom jde o desítky miliard. Obecně jsou úspory lidí chráněné, ale na tyto pochybné dluhopisy se žádná ochrana nevztahuje. Někdo si prostě založí firmu a na ni vydá dluhopisy. A pokud mají prospekt emitenta, ČNB jej sice musí schválit po formální stránce, ale bohužel nemá oprávnění posuzovat investiční záměry. Ty firmy se pak ohánějí tím, že mají prospekt schválený ČNB, ale to neznamená, že mají schválenou i strategii, jak budou nakládat s posbíranými penězi a jak chtějí získané prostředky zhodnocovat.

LIDOVÉ NOVINY: A kdo má hlavní zodpovědnost za ochranu investorů?

LAPČÍK: Legislativu pro finanční odvětví navrhuje ministerstvo financí. Je pak na parlamentu, zda navržené zákony podpoří. Ministerstvo financí by tedy mělo připravit relevantní legislativní kroky. Například si myslím, že máme v Česku robustní auditorský systém. Auditoři jsou dobře regulovaní. Takže pokud by každá emise dluhopisů musela být auditovaná, úplně by to stačilo. Když by se pod to měl podepsat auditor, zabránilo by to 99 procentům nekalých emisí.

LIDOVÉ NOVINY: Takže co mají lidé dělat s úsporami dnes?

Obecně jsou úspory lidí chráněné, ale na tyto pochybné dluhopisy se žádná ochrana nevztahuje. Někdo si prostě založí firmu a na ni vydá dluhopisy. A pokud mají prospekt emitenta, ČNB jej sice musí schválit po formální stránce, ale bohužel nemá oprávnění posuzovat investiční záměry. Ty firmy se pak ohánějí tím, že mají prospekt schválený ČNB, ale to neznamená, že mají schválenou i strategii, jak budou nakládat s posbíranými penězi a jak chtějí získané prostředky zhodnocovat.

LAPČÍK: Teď je krize – nezadlužovat se. Jedinou smysluplnou investicí je pořízení bytu. To je celoživotní investice. Ale stejně se vyplatí ještě chvíli počkat, až ceny bytů klesnou na trošku rozumnější úroveň. Takový nákup pak v dlouhodobém horizontu dává smysl.

LIDOVÉ NOVINY: Kam tedy mají lidé investovat?

LAPČÍK: Třeba do solidních fondů. Ale až po krizi. Ceny akcií nyní kolísají a podílové fondy, pokud jsou složeny z akcií, budou v tomto období také kolísat. Pokud jsou složeny ze státních dluhopisů, jsou bezpečné, ale jejich výnos bude hodně nízký. Takže teď v krizi bych každému doporučoval obezřetnost, zvlášť protože krize je nová. Předchozí krize nás naučily dívat se na věci určitými prizmaty, ale na tu aktuální to není vhodné.

Zažíváme tři krize současně. Za prvé je to očekávaná korekce po bezprecedentním desetiletém období růstu. Neplánovaně přišla covidová krize, která je obtížně předvídatelná z hlediska délky a dopadu na ekonomiku. A poslední je malá ropná krize. Predikovat budoucí vývoj ekonomiky je proto velice obtížné. Je třeba připravit se i na těžší období.

LIDOVÉ NOVINY: Co mají dělat lidé, kteří mají celoživotní úspory řekněme 300 či 400 tisíc korun? Nesežere jim je inflace?

LAPČÍK: Inflace byla strašákem ještě v lednu či v únoru, kdy setrvale rostla a ČNB proto byla nucena zvýšit sazby. Nyní v krizovém období je očekáván propad inflace a úrokové sazby poklesly. Například v Evropě mají i pětileté dluhopisy záporný výnos. Takže skutečně by lidé měli setrvat v úsporách a nezvyšovat zadlužení.

LIDOVÉ NOVINY: Co říkáte rostoucím cenám zlata?

Máme v Česku robustní auditorský systém. Auditoři jsou dobře regulovaní. Takže pokud by každá emise dluhopisů musela být auditovaná, úplně by to stačilo. Když by se pod to měl podepsat auditor, zabránilo by to 99 procentům nekalých emisí.

LAPČÍK: Nedoporučoval bych nikomu spekulativní investice. Jak hlásá Warren Buffett, je vhodné investovat do instrumentů, které mají cash-flow. Nesou tedy například úrok, dividendu, podíly na výnosech a podobně. Takže doporučuji koupit si instrumenty, které dávají pravidelné platby, jež mají historii. A také nespekulovat na růst ceny. Ať už je to třeba ropa, nebo zlato, nikdo s jistotou neví, jaká bude příští cena.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké rozměry vlastně mají vaše podnikatelské aktivity?

LAPČÍK: Po 25 letech budování má Trinity Bank bilanční sumu skoro 20 miliard korun a pečujeme téměř o 25 tisíc klientů. Upřímně mě těší, že u našich dlouhodobých klientů se staráme i o jejich další generace – o jejich syny a občas už i o vnuky. Máme spolu výborné vztahy a vážím si jejich důvěry. Firemní klientelu obsluhuje moje společnost SAB Finance. Roční obrat je řádově 300 miliard korun a devizové služby zajišťuje pro více než 18 tisíc firem. SAB Finance je lídrem na devizovém trhu a obsluhuje 20 procent českého exportu a importu.

Doporučuji koupit si instrumenty, které dávají pravidelné platby, jež mají historii. A také nespekulovat na růst ceny. Ať už je to třeba ropa, nebo zlato, nikdo s jistotou neví, jaká bude příští cena.

Pro další rozvoj v Evropské unii buduji FCM Bank na Maltě. Můj záměr investovat do FCM Bank v roce 2017 kladně posoudila ECB a umožnila mi další rozvoj v unii udělením evropské bankovní licence. To mi umožňuje působení v celé EU. Letos jsme vstoupili na silný německý trh a zájem Němců spořit u FCM Bank je značný. Britský trh, který čítá neuvěřitelných 5,5 milionu firem, začíná obsluhovat SAB Corporate Finance v Londýně a v rámci globální expanze analyzujeme vstup na trh USA. K tomu slouží SAB NY LLC s adresou na Wall Street.

Radomír Lapčík (51)

  • Vystudoval Vysoké učení technické v Brně a Nottingham Trend University v Británii.
  • Roku 1996 založil Moravský peněžní ústav – spořitelní družstvo.
  • V prosinci 2018 kampelička získala bankovní licenci a v lednu 2019 se stala bankou. Ta se loni v únoru přejmenovala na Trinity Bank.
  • Vlastní další finanční firmy v Česku i v zahraničí.
  • Vyučuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...